Новини світу кредитування та банківських послуг.

Депозити: що відбувається зі ставками?

Більше тижня тому (12 лютого) НБУ опублікував статистику, яка підтвердила відтік депозитів у січні. Обсяг депозитів в українських банках знизився на 2,3% – до 653 400 000 000 грн, в тому числі в національній валюті – на 2,4%, в іноземній – на 2,1%. Що відбувається з депозитами на сьогоднішній день.

Невеликий відтік вкладів був зафіксований банками ще наприкінці 2013. Але тоді українці реагували на коливання на валютному ринку і ситуацію в країні не так різко. І банкірам вдавалося їх переконати.

Найчастіше клієнти знімали депозити після закінчення терміну і тут же відкривали нові. А невелике зростання ставок за вкладами населення (на 1% у ПриватБанку ) у грудні послужило додатковим стимулом для цього. clip_image001

Але вже в січні ситуація змінилася. Вкладники, піддавшись паніці і побоюючись, що Нацбанк обмежить можливість дострокового зняття депозитів, почали забирати свої заощадження. Про що і свідчить офіційна статистика НБУ. У зв’язку з цим деякі банки почали підвищувати ставки по депозитах.

Деякі банки йдуть на крайнощі і для того щоб утримати клієнта розробляють дорогі продукти з високою процентною ставкою, яка досягає 25%. Середня вартість короткого ресурсу по Україні становить 15-18%, до 6 місяців 18-20%, до 1 року 20-25%.

Ставки за гривневими вкладами сьогодні

Зараз ставки за гривневими депозитами коливаються в межах 16-25% річних у гривні. Середня вартість короткого ресурсу по Україні становить 15-18%. Ставка за вкладами до 6 місяців – 18-20%, а за депозитами до 1 року – 20-25%. У зв’язку з нестабільною політичною та економічною ситуацією в країні більшість банків пропонують підвищені процентні ставки на короткі терміни з метою утримати позичальників. Але насамперед процентні ставки залежать від стратегії і ліквідності того чи іншого банку.

Ті банки, які обрали стратегічним сегментом обслуговування роздрібної торгівлі, можуть собі дозволити встановлювати високі ставки по депозитах. І, відповідно, видавати кредити під 30-35% річних. Але якщо банк обслуговує корпоративний бізнес, то він, природно, не може залучати депозити під високий відсоток, так як не може розмістити ці гроші під високий відсоток.

Ставки по валютних внесках

Через коливання на валютному ринку деякі вкладники почали достроково знімати гривневі депозити і переводити їх у валютні. Навіть, не дивлячись, на втрату відсотків за вкладами. Якщо говорити у відсотковому співвідношенні, то в січні цей показник склав 70/30, де 70% – знімали і розміщували у валюті, 30% – забирали достроково свої вклади.

Сьогодні ставки по валютних вкладах коливаються в межах 4-12% річних у доларах США. І від 5 до 10% в євро.

Валютні вклади традиційно є уявною« тихою гаванню »для населення України. Зростаючий попит з боку клієнтів знаходить відгук і в політиці банків щодо залучення валютних пасивів.

Що буде зі ставками по депозитах

На сьогоднішній день ситуація в банківській системі змінюється щодня. Сталими залишаються ставки в банках, чия ліквідність не вимагає додаткового припливу коштів. А ті банки, яким необхідна додаткова готівка, підвищують ставки лише незначно. Загальна тенденція зводиться до того, що вкладники перестали піддаватися паніці і вже не так активно біжать в фінустанови забирати свої вклади.

Вже в лютому ми спостерігаємо повернення вкладників і позитивну динаміку сальдо депозитного портфеля.

Надалі на політику банків, відносно ставок по депозитах, впливатиме раніше прогнозована девальвація гривні і висока ліквідність при високій ризиковості вкладень. На тлі тих подій, які зараз відбуваються в Україні важко робити конкретні прогнози. Загалом, зараз ставки по депозитах будуть рости в тих банках, чиї вкладники почали активно знімати депозити. Коли ж ситуація проясниться і стабілізується, варто очікувати зниження ставок.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?