Новини світу кредитування та банківських послуг.

Депозит в спадок: тонкощі отримання

Отримати і оформити спадщину на нерухомість не складно. З депозитами буває набагато складніше – особливо, якщо їх ще доводиться шукати в українських чи європейських банках.

Процедура спадкування

Перше, що потрібно зробити людині, яка отримала за заповітом у спадок депозит, – звернутись до державного або приватного нотаріуса за місцем прописки із заявою про прийняття спадщини. Для цього потрібно знати, в якому банку відкритий депозит, на яку суму, хто ще на нього претендує та інші деталі. Подати заяву потрібно протягом шести місяців з дня смерті вкладника. «Якщо клієнт, який відкривав вклад, не зробив розпорядження банку щодо своїх коштів на випадок смерті, то підставою звернення в банк є нотаріально оформлений документ про право на спадщину, де вказується спадкоємець, частка в загальній сумі спадщини та реквізити рахунку. Таким чином, спадкоємцеві треба звернутись до нотаріуса, який по закінченню 6 місяців з моменту смерті власника рахунку видасть свідоцтво про право на спадщину. Саме з цим документом і необхідно прийти в банк.

Отже, для отримання депозиту у спадок вам знадобляться:

  • свідоцтво про право на спадщину;
  • паспорт або інший документ, що засвідчує особу;
  • ідентифікаційний код;
  • свідоцтво про смерть вкладника (у деяких банках).

Спадкоємець зможе отримати депозит також якщо родич оформляв на нього спеціальне розпорядження в банку про спадкування. У такому випадку крім паспорта, свідоцтва про смерть та ідентифікаційного коду в деяких фінустановах потрібно буде пред’явити свідоцтво про народження або свідоцтво про шлюб (якщо родич вам був чоловіком або дружиною).

clip_image001При цьому наявність заповідального розпорядження впливає виключно на коло спадкоємців і розподіл спадкової маси. Якщо, наприклад, до спадкування закликаються спадкоємці за законом першої черги, то інше майно успадковується ними порівну, а депозит, щодо якого є розпорядження вкладника – тільки людиною, на яку воно оформлено. Зверніть увагу, внесок можуть успадкувати і кілька людей відразу.

Якщо на вклад претендує відразу кілька спадкоємців, то в цьому випадку внесок ділиться між усіма спадкоємцями в частках, передбачених законом. Ці частки визначає нотаріус.

Важлива деталь: банк виплатить внесок тільки при пред’явленні свідоцтва про право на спадщину, або дозволу нотаріуса (якщо ви успадковували лише частину вкладу), або рішення суду. При цьому не має значення, яким чином ви вступили в спадщину: за розпорядженням вкладника банку, за заповітом або просто за законом.

Договір вкладу для отримання спадщини, як правило, не потрібен. Спадкоємець може отримати депозит навіть якщо договір вкладу був загублений. Оформлення свідоцтва про право на спадщину на вклад здійснюється вже після того, як нотаріус отримає довідку з банку про наявність відкритих на користь спадкодавця рахунків і заповідальних розпоряджень, відповідно до яких і оформляється свідоцтво.

Якщо банк невідомий

Процедура отримання вкладу ускладнюється, якщо спадкоємець не знає, в якому банку він був відкритий. Якщо ви впевнені, що у спадкодавця були депозити, то нотаріус відправить в зазначені вами банки письмовий запит про відкриті на ім’я спадкодавця банківських рахунках і їх стані. Це єдиний законний шлях отримання інформації про рахунки українців – в інших випадках установа буде зобов’язана зберігати банківську таємницю.

На запит нотаріуса банки зобов’язані подати відповідні відомості. – Іноді нотаріуси звертаються з відповідним запитом і в НБУ.

Після отримання нотаріусом інформації з банку, процедура відбувається за описаною вище схемою: після півроку з дати смерті власника рахунку спадкоємець отримає свідоцтво про право на спадщину, за яким і отримає в банку гроші.

Правда, численні запити можуть дорого обійтися спадкоємцю. Найчастіше, кількість запитів, вироблених приватним нотаріусом в рамках спадкової справи, встановлюється їм заздалегідь і входить в загальну вартість оформлення спадщини. Але бувають і виключення. При оформленні спадщини в державній нотаріальній конторі доведеться оплачувати кожен запит окремо за тарифами, встановленими Міністерством юстиції України та Управліннями юстиції на місцях. Крім того, за отримання викладеної в нотаріальному запиті інформації доведеться заплатити також безпосередньо в кожному конкретному банку. Вдалося з’ясувати, що у приватних київських нотаріусів у разі оформлення права на спадщину не тільки на сам депозит, а й на інше майно, наприклад, квартиру, за запити окремо доплачувати не доведеться: все обійдеться в стандартну вартість послуги – від 1500 грн.

До слова, з вкладу доведеться сплатити податки. Банк утримає на користь державного бюджету 5% від суми – якщо ви з спадкодавцем не є родичем першого ступеня споріднення (батьки, батьки чоловіка або дружини, чоловік або дружина, діти, діти чоловіка або дружини, а також усиновлені діти). 15% – якщо спадщина отримана від людини, яка буває в Україні менше 183 днів у році (нерезидента) будь-якого ступеня спорідненості. І 15% – з нарахованих відсотків по депозиту.

У європейському банку

Вклад можна розшукати не тільки в українських банках, але і в європейських. Якщо вклад був відкритий в банках країн Європи, то механізм його пошуку аналогічний. Але необхідно знати, що в кожній окремо взятій країні Європи можуть бути різні органи, уповноважені здійснювати запити по банках. Також законодавство країн Європи може припускати ініціювання пошуку клієнта у разі відсутності його звернення по закінченню терміну дії договору.

Найлегше знайти вклад в Швейцарії, хоч там і понад 4 000 банків. Процедура пошуку спадщини в цій країні набагато простіше, ніж в Україні чи Росії. Там існує спеціальна організація, яка допомагає знайти майно і отримати спадщину – Swiss Banking Ombudsman. Коштує таке задоволення 100 швейцарських франків – за комерційним курсом на 4.07.2014 р. це 1340 гривень.

В інших європейських країнах процедура пошуку рахунків складніша, але допомагають спеціальні консалтингові компанії.

Нарахування відсотків

За законом, банк зобов’язаний нараховувати відсотки за вкладом незалежно від того, живий вкладник чи ні. Відповідно до частини 2 ст. 608 ЦК зобов’язання не припиняється зі смертю кредитора, якщо воно не є нерозривно пов’язаним з особою останнього. У такому випадку права та обов’язки (спадщина) фізособи (вкладника), яка померла, переходять до інших осіб – спадкоємців. Отже, зобов’язання банку виплачувати відсотки за договором вкладу не припиняється зі смертю вкладника, входить до складу спадщини і триває до дня, що передує дню повернення коштів спадкоємцям.

Однак на практиці деякі банки встановлюють внутрішніми документами порядок, згідно з яким при зверненні спадкоємця і пред’явленні свідоцтва про смерть відсотки будуть нараховуватися тільки до відповідної дати. Вирішити таку ситуацію сьогодні просто: 22 січня 2014 Верховний суд підтвердив своїм рішенням, що банк не може закінчувати нарахування відсотків за депозитом у разі смерті вкладника.

Втім, одна причина, по якій прибутковість депозитів може не нараховуватись, все ж є. Ключовий момент – на дату звернення термін вкладу може вже закінчитьсь і сума коштів буде перерахована на поточний або картковий рахунок. Якщо на дату звернення спадкоємцем термін дії вкладу не закінчився, то звернення буде достроковим поверненням вкладу з перерахуванням відсотків до дати повернення вкладу згідно із заявою. Якщо спадкоємець не буде розривати достроково вклад, то відсотки будуть нараховуватися згідно з договором, тобто до дати закінчення вкладу.

Джерело: Prostobank.ua

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?