Новини світу кредитування та банківських послуг.

Дефіцит кредитів

Національний банк України висунув комерційним банкам нові вимоги: скоротити терміни кредитування до 10-15 років. Крім того, фінансовим установам обіцяли підвищити резервування і урізати підтримку Національного банку. Як вважають багато експертів, подібні заходи змусять кредиторів посилити умови для своїх позичальників. Необхідно зазначити, що вже на сьогоднішній день ці умови є жорсткими. Тому зміна вимог може призвести і до повної відмови банками від довгострокового кредитування. Банкіри дізналися про роботу Національного банку завдяки постанові, покликаного серйозно змінити принципи довгострокового кредитування. Згідно з цим документом, кредити строком до 10-15 років необхідно класифікувати як «субстандартні» і «сумнівні». Це означає, що резерв для таких позик повинен становити від п’ятдесяти до вісімдесяти відсотків від їх суми. За неофіційними даними нова постанова повинна набути чинності до початку літа цього року. Ще однією поганою новиною для банкірів виявилося лист Центрального банку з обіцянкою позбавити підтримки установи, що займаються довгостроковим кредитуванням, але у яких відсутній необхідний для цього ресурсна база. При наявності дисбалансу між залученими і розміщеними коштами Національний банк України буде змушений залишити таку фінансову установу без підтримки. Стрімка політика Центробанку, спрямована, судячи з усього, на скорочення довгострокового кредитування в країні, вплинула на обидві сторони кредитних відносин. Природно, що після здійснення всіх нововведень Національного банку деякі учасники іпотечного ринку будуть змушені повністю відмовитися від видачі довгострокових кредитів. В такому випадку конкуренція в цьому секторі ринку ослабне, вибір банків у позичальників буде сильно обмежений, отже, умови кредитування стануть ще жорсткішими, а процентні ставки злетять. Піде неодмінна скорочення числа позичальників, здатних задовольняти новим вимогам, і іпотечний ринок просто вичерпається.

Існує й інший погляд на очікувані зміни. Деякі експерти передбачають використання банками всіляких хитрувань для продовження терміну кредитування, наприклад, з допомогою процедури перекредитування після закінчення нормативного терміну позики. Але цією можливістю зможуть скористатися лише одиниці, тому що, активно рекламуючи нові можливості довгострокового кредитування, такі установи привернуть до себе увагу Національного банку, який тут же може ввести нові обмеження. А щоб потрапити в число цих обраних одиниць, необхідно зарекомендувати себе надійним позичальником без негативної кредитної історії, але зі стабільною роботою, цінним майном, високої «білої» заробітної платою і достатнім досвідом роботи. З усіх можливих на сьогоднішній день позичальників під ці вимоги підійдуть лише 20-30%.
І все ж багато банкіри засумнівалися в тому, що Національний банк всерйоз має намір проводити свою політику. При тому, що мета регулятора – контроль інфляції, а він продовжує активно випускати в обіг грошову масу. Підтвердженням тому є недавні події, коли Національний банк прийняв всі подані заявки на рефінансування кредитних організацій. Наступний крок Нацбанку – купівля іноземної валюти в розмірі двохсот мільйонів доларів, завдяки чому ринок отримав приблизно один мільярд гривень. Але навіть цього не вистачило для повного покриття потреби багатьох найбільших банків у ресурсах, в результаті чого деякі з них все ж скоротили кредитування.

Дуже хочеться вірити, що всі негативні відгуки з іпотечного ринку спонукають Національний банк України хоча б відкласти введення обмежень на деякий термін. Адже якщо подивитися на статистику погашення довгострокових кредитів, за скорочення частки яких так старанно бореться Нацбанк, ми побачимо, що близько сорока відсотків з них закриваються вже в перший рік, приблизно двадцять відсотків протягом другого року, і лише всі інші позики гасяться планомірно протягом всього строку. Пояснення цьому дуже просте – довгостроковий кредит необхідний тим людям, хто купує нерухомість з метою подальшого перепродажу для одержання прибутку. Тому і гасяться такі кредити швидко. Але що думає з цього приводу правління Нацбанку, буде відомо протягом квітня-травня.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?