Новини світу кредитування та банківських послуг.

Дефіцит кредитів: які ризики зриву посівної кампанії?

В ході круглого столу на тему «Кредитний дефіцит: ризики зриву посівної кампанії», що відбувся 17 березня в прес-центрі УНН, банкіри та експерти ринку розповіли про те, кому з аграріїв слід розраховувати на кредити і чи варто побоюватися зриву посівної кампанії в 2015 році .

За словами експертів, що взяли участь у заході, зараз у більшості сільгоспвиробників є недостатньо коштів для самостійного фінансування весняних польових робіт.

«За нашими розрахунками в 2014 році комплекс весняно-польових робіт коштував 41560000000 грн., а цього року вартість робіт зросла до 66,5 млрд. грн., тобто, на 65%. На жаль, у більшості сільгоспвиробників є недостатньо власних ресурсів – зерна та сільгосппродукції – щоб самостійно профінансувати польові роботи. І якщо минулого року дефіцит обороту коштів становив 6 млрд. грн., то в цьому він уже дорівнює 12 млрд. грн., – стверджує заступник міністра аграрної політики і продовольства України Володимир Лапа.

– Звичайно ж, це створює досить великі проблеми, і не виключено, що велика кількість сільгоспвиробників буде змушена економити на ресурсах. У першу чергу мова йде про мінеральних добрива, вартість яких, на жаль, після девальвації гривні адекватно не знизилася. У цьому ми бачимо досить серйозну проблему ».

Законом України «Про Державний бюджет, який був прийнятий в грудні 2014 року, через спеціальний фонд передбачалося фінансування агропромислового комплексу на суму 1,6 млрд. грн., з яких на підтримку сільського господарства має піти 1,5 млрд. грн. Але Володимир Лапа зазначає, що 1,4 млрд. грн. з цієї суми – це інтервенції аграрного фонду. Тому, якщо говорити про чисте сальдо підтримки, то воно становить близько 100 млн. грн.

«У першому кварталі передбачено фінансування у розмірі 60 млн. грн., з яких на підтримку сільгоспвиробників – 41 млн. грн. На програму підтримки перераховано вже 30 млн. грн., з яких 10 млн. – на підтримку сільського господарства. У першу чергу мова йде про фінансування аграрного фонду по інтервенціях, хоча зрозуміло, що це не ті обсяги, які впливають на даному етапі на ринок. Очевидно, що класичною проблемою є те, що значні обсяги фінансування передбачені на наступні квартали, – зазначає Володимир Лапа.

vraagteken-in-een-cirkel_318-9651– Як правило, це 4-й квартал року. Зараз ми покладаємо надії на ті фінансові програми, які були введені у зв’язку з внесенням змін до держбюджету 2 березня, адже, згідно з ними, аграрному бізнесу тепер передбачається фінансування у розмірі 550 млн. грн. Адже це вже саме ті програми, які будуть фінансувати безпосередньо сільгоспвиробників. Йдеться про програму фінансової підтримки шляхом здешевлення кредитів, на яку передбачається виділення 300 млн. грн., Та державну підтримку тваринництва, на яку виділено 250 млн. грн ».

Як повідомив Володимир Лапа, державою буде надаватися компенсація за кредитні витрати в галузі рослинництва і тваринництва. За попередніми розрахунками міністерства, розмір компенсації в національній валюті складе 15% річних, в іноземній валюті – 6% річних. При цьому, розподіл лімітів фінансування між регіонами буде відбуватися пропорційно до валового продукту сільського господарства в регіоні для того, щоб уникнути зловживань і нераціонального розподілу.

Що ж стосується ризиків зриву посівної кампанії, то вони, за словами експерта, перебільшені. «Ми не очікуємо недосіву, який би перевищував 3-5%. Апокаліптичні очікування з проведення весняної посівної перебільшені », – зазначає Володимир Лапа. Такої ж думки дотримується і директор асоціації «Український клуб аграрного бізнесу» Тарас Висоцький: «Ризиків для зриву посівної кампанії немає. План по посівах компанії виконають на 90-95% ».

Але чи готові банки кредитувати агробізнес в разі нестачі в останнього грошових ресурсів для організації посівної кампанії. Тут фінустанови все більш активно використовують інструмент, іменований безресурсного фінансування.

«Для нас, як для банку аграрна галузь є стратегічною, і на сьогоднішній день наш портфель становить 6,6 млрд. грн. З початку року ми профінансували господарства на 550 мільйонів, але значну частку цього фінансування склали не ресурсні продукти – векселі і гарантії. Якщо говорити про ті плани, які банк ставить перед собою, то на цю посівну кампанію ми плануємо надати фінансування в сумі 1 млрд. грн. без ресурсних операцій і утримати той портфель, який є у нас на сьогоднішній день, – розповідає заступник голови правління, член правління Першого українського міжнародного банку Олексій Волчков.

– Вартість ресурсів на даний момент дуже висока, тому ми намагаємося надати інші інструменти, намагаємося домовитися з постачальниками засобів для рослин, мінеральних добрив, часто насіння для того, щоб вони використовували інші інструменти ринку, а саме – векселі і гарантії. Вартість фінансування виросла дуже сильно і не всі господарства відповідно до фінансової методики оцінки підприємств взагалі можуть окупати даний ліміт. Перевага в нашому банку, звичайно ж, мають діючі клієнти, які мають хорошу кредитну історію і досить позитивну репутацію. Тобто для них є пріоритет.

Джерело: www.banki.ua

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?