Новини світу кредитування та банківських послуг.

Де взяти кредит під заставу цінних паперів?

Заставне кредитування для корпоративних клієнтів нараховує велику кількість різних видів, залежно від поточних потреб, термінів, способів надання та забезпечення. У якості останнього можуть виступати не тільки об’єкти нерухомості, товари або обладнання, а й вклади, а також цінні папери.

Кредит під заставу акцій та інших цінних паперів є досить поширеним видом позик, що відрізняється певними нюансами і тонкощами у процедурі оформлення.

Кредитування під заставу цінних паперів являє собою один з видів заставного кредитування, коли забезпеченням виступають цінні папери певного виду, що є власністю позичальника.

Розглядаючи цей вид кредитування детально, насамперед, необхідно визначити види цінних паперів, які можуть бути забезпеченням по кредиту.


У банківській практиці використовуються найчастіше такі:

  • цінні папери будь-якого виду, емітовані Нацбанком;
  • державні цінні папери;
  • ліквідні боргові цінні папери, випущені вітчизняними банками, але в межах допустимих лімітів ризиків;
  • ліквідні боргові цінні папери корпоративних структур, також випущені в межах позначених ризиків;
  • частки участі в статутному капіталі компаній та суб’єктів господарювання;
  • інші цінні папери банків і корпоративних емітентів, що є виключно резидентами України та інші.

При використанні будь-якого виду цінних паперів, оформлюваних в якості застави і переданих в забезпечення за кредитом банку, правом їх власності повинен володіти виключно позичальник.

При цьому не допускається наявність прав вимоги на ці цінні папери з боку третіх осіб, а також того, щоб ці цінні папери перебували під арештом. В принципі, подібні вимоги висуваються і до інших видів забезпечення за позиками.

Варто також звернути увагу, що при оформленні кредиту багато банків не бажають приймають у забезпечення цінні папери, випущені самим позичальником.

Такий варіант допустимий тільки у виняткових випадках, і приймається на розсуд кредитора.

На весь термін кредитування цінні папери залишаються у власності інвестора і не перестають приносити останньому дохід.

Умови

Однією з особливостей кредитування під заставу цінних паперів є те, що в період користування кредитом вартість заставного майна може істотно коливатися. Адже акції та інші цінні папери котируються на біржі, і їх ціна піддається певним змінам.

Для мінімізації ризиків в багатьох банках передбачена процедура попередження клієнта про те, що дисконт по заставі перевищив або наближається до критичної позначки.

Після цього позичальнику необхідно збільшити кількість цінних паперів або погасити борг перед кредитором.

У деяких випадках банки-кредитори можуть реалізувати заставне майно для покриття збитків при видачі позики, але відбувається таке тільки за відповідним рішенням суду або без нього, якщо подібне передбачено умовами угоди.

Кредитування під заставу цінних паперів вигідно позичальникові, насамперед у короткостроковій перспективі.

До того ж погашення кредиту слід здійснювати якнайшвидше через тіж коливання вартості цінних паперів і можливих втрат у майбутньому.

Незважаючи на те, що більшість банків не приймає як забезпечення цінні папери позичальника, випущені їм самим, можна зустріти ситуації, коли кредитор охоче приймає в заставу власні цінні папери.

Ломбардні кредити під заставу цінних паперів

Кредитування під заставу цінних паперів у вигляді так званих ломбардних кредитів стало особливо популярним останнім часом.

Суть ломбардного кредиту полягає у фіксованій сумі позики і терміні її погашення, а також в наявності заставного зобов’язання від клієнта, що дає право кредитору розпоряджатися забезпеченням по позиці на свій розсуд, якщо клієнт не виконує взятих на себе фінансових зобов’язань.

Реалізація майна при цьому найчастіше може відбуватися без рішення суду або арбітражу і залишається прерогативою банку-кредитора.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?