Новини світу кредитування та банківських послуг.

Чим ризикує поручитель по кредиту?

Найчастіше великі кредити вимагають наявність поручителя у позичальника. Це підвищує шанси отримати позику, і дає додаткові гарантії банку. Але якщо позичальник раптом не зможе платити за рахунками, то поручителю доведеться зробити це за нього. Про те, чим загрожує поручителю і як уникнути можливим проблем.
Банк може зажадати наявність поручителя в будь-якому разі кредитування, якщо дохід потенційного клієнта не дозволяє йому за розрахунками банку обслуговувати кредит або в разі відсутності застави.
«Порука зазвичай потрібна у випадках, коли кредитор хоче отримати додаткові гарантії з повернення кредиту і тим самим мінімізувати свої ризики. Поручитель потрібен, коли банк не впевнений у платоспроможності позичальника, або представлений застава не може повною мірою забезпечити позику. Найчастіше порука потрібно при видачі довгострокових цільових, а також середніх і великих за сумою кредитів. Найменше – при видачі невеликих короткострокових позик. Все залежить від кредитної політики конкретного банку ».
Поручителем може стати будь-яка особа, що представляє інтереси позичальника, яка оформить в банки відповідні документи поруки. Зазвичай це близький або знайомий позичальника. Вимоги до поручителя схожі вимогам до позичальника, в них входить наявність офіційно підтвердженого джерела доходу або майна, яке може виступати в якості гарантії по позиці. Зазвичай тут діє наступна схема: чим більше сума кредиту, тим більше число поручителів залучається.
mat_11879Згідно з Цивільним кодексом, поручитель відповідає перед банком на тих же умовах, що і позичальник. Це і виплата відсотків, і відшкодування судових витрат по стягненню боргу та інших витрат кредитної установи, у разі, якщо людина не виконала умови кредитного договору.
При цьому боржник і поручитель відповідають перед кредитором абсолютно однаково, якщо законом або договором поруки не передбачено субсидіарну відповідальність поручителя. Іншими словами, поки борг не погашений, кредитор буде його стягувати і з поручителя, і з позичальника. Тобто поручитель несе повну або часткову відповідальність за службовим банкрута згідно з договором поруки.
Іноді має значення – що сталося з позичальником (помер, зник або позбувся роботи). «Все залежить від умов договору та рішення суду, яке може носити прецедентний характер. – Зазвичай, боржник і поручитель відповідають перед кредитором солідарно ».
Якщо ж з позичальником нічого не сталося, і він не ховається, то поручитель має право подати на нього до суду. Але тільки у випадку, якщо він вже виплатив суму кредиту банку. Ймовірність виграти справу висока.
Крім цього, поручитель може стягувати з боржника відсотки за суму, виплачену кредитору, а також інші збитки, понесені у зв’язку з відповідальністю за боржника. При розгляді подібних справ суди оцінюють, насамперед, необхідні підтверджуючі документи, і приймають сторону того, хто правий.
Щоб захистити себе від неприємностей у майбутньому потенційний поручитель повинен бути в першу чергу пильним. Завжди потрібно перевіряти, ким є позичальник, яка сума кредиту, порядок його сплати, процентна ставка, санкції у разі затримок і неповернення. Виходячи з цього, слід оцінити можливі ризики для себе і своєї сім’ї. Для того щоб не потрапити до рук шахраїв, потрібно остерігатися підписувати порожні бланки договорів, а заповнені договори підписувати на кожній сторінці (щоб уникнути підміни аркушів в договорі). І не соромитися задавати питання основного позичальникові і співробітникам банків.
В крайньому випадку, ви як поручитель може себе убезпечити в рамках кредитного договору – це допускає законодавство. Наприклад, можна застрахувати себе на певну суму. Також можна обмежити поручительство за часом. Словом, обумовити термін, протягом якого ви готові нести відповідальність. Є варіант домовитися з позичальником про те, щоб він не продавав цінності, не виїжджав за кордон певний час, не брав сторонніх позик. Крім того, можна зажадати від одержувача кредиту, щоб він регулярно звітував про свої доходи та витрати. В іншому випадку – у судовому порядку стягувати штрафи або застосовувати інші санкції.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?