Новини світу кредитування та банківських послуг.

Чи зможе українська економіка витримати режим воєнного стану?

Вчора депутати підтримали в першому читанні запропонований президентом законопроект про правовий режим воєнного стану . Відзначимо, що окремі положення документа пропонують збільшення переліку заходів правового характеру при введенні режиму воєнного стану.

Законопроектом передбачається введення гарантії діяльності президента України, Верховної Ради. Згідно з документом, повноваження Верховної Ради у разі введення воєнного стану в Україні тривають до переобрання нового парламенту після скасування такого режиму.

Законопроектом також передбачається збільшити перелік та деталізувати зміст заходів воєнного стану, більш чітко врегулювати порядок запровадження та скасування такого правового статусу.

Згідно з пояснювальною запискою, необхідно буде нормувати порядок діяльності та повноваження військового командування, органів державної влади в умовах дії воєнного стану, військових адміністрацій – тимчасових державних органів, створюваних президентом на територіях, на яких запроваджено військовий стан.

imageЗокрема, законопроект встановлює такі заходи воєнного стану:

· Встановлення посиленої охорони важливих об’єктів національної економіки.

· Введення трудової повинності.

· Можливість, при необхідності, примусового відчуження майна, що перебуває у приватній або комунальній власності, вилучення майна державних підприємств.

· Заборона проведення мирних зборів, мітингів, походів і демонстрацій, інших масових заходів.

· Збудження в порядку, визначеному Конституцією та законами України, питання про заборону діяльності політичних партій, якщо вона спрямована на ліквідацію незалежності України.

· Регулювання роботи підприємств телекомунікацій, поліграфічних підприємств, видавництв, телерадіоорганізацій.

· Встановлення особливого режиму в сфері виробництва та реалізації лікарських засобів, які мають у своєму складі наркотичні засоби.

· Проведення евакуації населення, якщо виникає загроза життю або здоров’ю.

· Усунення з посад керівників будь-яких підприємств, установ і організацій за неналежне виконання ними своїх обов’язків.

· Прийняття додаткових заходів щодо посилення захисту державної таємниці.

· Інтернування (примусове переміщення) громадян іноземної держави, яка загрожує нападом або здійснює агресію проти України.

Ми запитали експертів про те, які негативні наслідки може мати військове положення для української економіки, в разі його введення.

Старший партнер адвокатської компанії «Кравець і партнери»:

Після настільки сильної девальвації, яку провів Національний банк України, наслідки введення воєнного стану ніхто не помітить. Фактично абсолютно продумана бюджетна та податкова політика не дають українському бізнесу розвиватися. А введенням воєнного стану буде всього лише узаконена можлива експропріація коштів і майна фізичних та юридичних осіб.

Великі компанії. мають доступ до військових замовленнях, зможуть значно збільшити свої прибутки. Середній і дрібний бізнес, мабуть, буде остаточно знищений. Банківська система найімовірніше буде повністю монополізована двома-трьома великими гравцями. Можливість отримання коштів та інвестицій в реальний сектор економіки фактично буде неможливою.

Проте подібних наслідків можливо уникнути в разі правильної побудови бюджету, а також розуміння шляхів розвитку економіки і надання можливостей для розвитку малого та середнього бізнесу.

Адвокат, партнер U & G Partners:

Чи витримає українська економіка режим воєнного стану? Відповідь на це питання, в першу чергу, залежить від того, які саме заходи правового режиму воєнного часу будуть здійснюватися.

Закон України «Про правовий режим воєнного часу» передбачає заходи від нешкідливих для економіки, начебто взяття під посилену охорону важливих економічних об’єктів, до трудової повинності і вилучення майна для оборонних цілей, які ляжуть важким тягарем на економічні плечі країни.

Але навіть у випадку застосування тільки «нешкідливих» положень хвиля негативу від самого факту введення воєнного стану буде створювати економіці України проблеми ще довгі роки.

Головним економічним наслідком введення воєнного стану стане застосування форс-мажорних обставин в договорах.

Наше законодавство не має чіткого визначення форс-мажорних обставин. У Цивільному та Господарському кодексах вживаються поняття «випадок» і «непереборна сила».

Таким чином, якщо сторони передбачили в конкретному договорі форс-мажорну обмовку, то це конкретне зобов’язання може бути не виконано зацікавленою стороною без всяких правових наслідків.

Крім того, підтверджений факт форс-мажорних обставин матиме юридичне значення для:

1. зупинення перебігу строку позовної давності (п. 1 ч. 1 ст. 263 Господарського кодексу України).

2. призупинення протягом строку для зарахування виручки або надходження імпортованої продукції за зовнішньоекономічними контрактами (ст. 6 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті»);

3. виконання податкових зобов’язань (п. 100.5 ст. 100 Податкового кодексу України).

Джерело: Мінфін

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?