Новини світу кредитування та банківських послуг.

Чи вигідна плаваюча процентна ставка по кредиту?

Плаваючою процентною ставкою називають ставку в середньострокових і довгострокових позиках, яка залишається нефіксованою протягом усього періоду кредитування. Розміри таких ставок переглядають через певні проміжки часу в залежності від умов договору, укладеного між позичальником і кредитором. Найчастіше ставка знижується або підвищується в залежності від фінансової ситуації в країні і на ринку кредитних послуг. При цьому її перегляд може здійснюватись щоденно, щомісячно або в інші строки, визначені фінансовою організацією і клієнтом. Стандартним періодом зміни відсотків вважається проміжок в шість місяців. Деякі кредитні програми передбачають перегляд ставки тільки фінансовою установою без узгодження її величини з позичальником. Розрахунок нефіксованих ставок здійснюється за спеціальною формулою, яка визначена в договорі. Зазвичай вона прив’язана до ставок відсотка на міжбанківському ринку і безпосередньо залежить від показника вартості грошових коштів, а також даних про прибуток банківської установи.

clip_image001

Плаваючі ставки вводяться фінансовими організаціями при різких коливаннях рівнів відсотків за позиками, а також в умовах підвищення темпів інфляції. При сприятливих зовнішніх і внутрішніх ринкових умовах кредитні програми з нефіксованим ставкою можуть приносити додатковий дохід позичальнику. Однак, такий відсоток передбачає і наявність додаткових ризиків для клієнта порівняно із звичайними споживчими позиками. Банківські позики з нефіксованим ставкою найчастіше оформляють грамотні клієнти, які відмінно розбираються в коливаннях на фінансовому ринку і знайомі з міжнародною економічною ситуацією. Такими позичальниками зазвичай стають фінансисти, аудитори, економісти, бухгалтери.

Основна мета плаваючих ставок полягає в зниженні ризиків ліквідності. Правда, подібні програми кредитування не поширені серед населення, так як більша частина позичальників боїться ускладненого способу нарахування відсотків. Але, якщо ретельно розібратись в схемі, то можна з легкістю виграти на коливаннях, так як плаваючі ставки мають властивість не тільки зростати, але і зменшуватись. На сьогоднішній день в нашій країні є установи фінансово-кредитної спрямованості, які повністю перейшли на подібні схеми кредитування. Це легко пояснюється тим, що фіксовані моделі ставок дозволяють вигравати лише на короткострокових позичках, а при довгострокових проектах банківські організації можуть втратити контроль над ситуацією.

Основні плюси нефіксованих ставок:

– Позичальник має можливість заощадити на процентній ставці (плаваючі ставки зазвичай нижче, ніж фіксовані);

– Нефіксовані ставки передбачені тільки за позиками у валюті і мають більш низький відсоток спочатку.

Головні мінуси плаваючих ставок по кредитах:

– Позичальник, погоджуючись на плаваючі ставки, потрапляє в залежність від коливань фінансового ринку і ситуацій на міжнародній арені. Не маючи досвіду в прогнозуванні чергового підйому або спаду економіки, застосування такого виду ставок буде недоцільним;

– Позички під заставу майна в іноземній валюті вважаються дуже ризикованими, брати їх можна тільки на невеликі терміни (до 3 років). На більш тривалих періодах є ризик виникнення непередбачуваних економічних ситуацій, пов’язаних з різкими змінами курсів валют.

У більшості випадків плаваюча процентна ставка дозволяє отримати додатковий прибуток клієнтам з доходом в іноземній валюті. Ситуація в світовій економіці поступово налагоджується, нефіксовані ставки стабілізуються і набирають популярність серед населення. Варто відзначити, що головним недоліком такої системи нарахування відсотка є неможливість розрахунку збитку по пропозиці. При таких ставках найкраще використовувати диференційовані виплати за позикою, оскільки застосування ануїтетною схеми платежів неможливе.

У випадках, коли плаваюча ставка починає різко зростати, правильним рішенням для позичальника стане термінове погашення позики або її рефінансування на більш виграшних умовах. Результатом рефінансування, швидше за все, стане позичка з фіксованою ставкою відсотка, що допоможе уникнути небезпечних ситуацій на фінансовому ринку. Окрему увагу потрібно приділяти штрафам за дострокове погашення позики, так як при рефінансуванні дані санкції можуть виникнути досить несподівано.

Необхідно відзначити, що програми з плаваючими ставками поки не користуються величезним попитом. Велика частина позичальників воліє брати добре знайомі всім позики, погашення яких здійснюється за допомогою щомісячних фіксованих платежів. Позички з сталою ставкою відсотка дозволяють клієнту прорахувати свої витрати і заздалегідь визначити всі можливі ризики. Не варто також розраховувати, що найближчим часом клієнти гідно оцінять усі переваги позичок з плаваючими процентами. Однак частка таких позик на кредитному ринку напевно буде зростати при стабільній і прогнозованій економічній ситуації.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?