Новини світу кредитування та банківських послуг.

Чи врятують українців субсидії після підвищення тарифів?

Тарифи ЖКГ в Україні завжди були предметом гострих політичних дискусій. Від виборів до виборів на озброєнні у кандидатів були безпідставні обіцянки полегшити своїм виборцям ношу комунальних платежів. Таким чином, у свідомості українців за багато років сформувалася думка, що тарифи на житлокомпослуги в Україні – високі, і коригувати їх необхідно тільки в бік зниження.

Втім, експерти галузі вже давно говорять про те, що тарифи в Україні на даний момент знаходяться на невиправдано низькому рівні. Приміром, за словами Дмитра Вовка, в.о. голови Національної комісії, що здійснює регулювання ринку електроенергії та комунальних послуг (НКРЕКУ), сьогодні населення оплачує лише 10% від реальної вартості газу. Інші 90% оплачує бюджет, покриваючи дефіцит «Нафтогазу».

З неминучістю підвищення тарифів до ринкового рівня довелося миритися, коли постало питання про необхідність отримання кредиту Міжнародного валютного фонду.

imageУряд запевняє, що така «шокова терапія» допоможе впоратися з енергетичною залежністю, тим більше, що вимога підняти тарифи на комунальні послуги для українців виходить від головного кредитора країни. Таким чином, з 1 квітня 2015 ціна газу, електроенергії та тепла для населення зросте в кілька разів. Тарифи будуть переглядатися поетапно протягом декількох років поспіль.

Скільки і як платити?

Отже, починаючи з квітня цього року українців, чекає 5-етапне підвищення цін на електрику. Згідно з даними НКРЕКУ, виходячи з обсягу споживання ціни піднімуться: до 100 кВ-год – на 19%, до 36,6 коп. / КВ-год; до 600 кВ-год – на 50%, до 63 коп. / кВ-год; більше 600 кВ-год – на 5%, до 140,7 коп. / кВ-год.

До весни 2017 року, за даними Нацкомісії, середньозважений рівень тарифу для громадян досягне позначки в 122,83 коп. / КВ-год проти сьогоднішніх 35,58 коп. / КВ-год. За розрахунками відомства, економічний ефект від підвищень тарифів на електрику для населення складе 5,4 млрд. гривень за рік.

Теплоенергія для населення подорожчає на 224,5 грн / 1 Гкал – до 537,2 грн / 1 Гкал (без ПДВ) або на 71,8% також з 1 квітня.

Ціна на газ для населення з 1 квітня підвищиться на 285%. Зокрема, той газ, який використовують для приготування їжі та підігріву води, подорожчає з 1182 грн. за тис. Куб. м до 7188 грн. за 1 тис. куб. м.

Мінімальний тариф для населення на газ, який використовують для опалення підвищиться в 3,3 рази – до 3600 грн. за 1 тис. Куб. м, як повідомило НКРЕКУ. При цьому, така ціна буде діяти на обсяг до 200 куб. м на місяць і лише в опалювальний сезон, тобто з 1 жовтня по 30 квітня.

«У наступну зиму в однокімнатному приміщенні люди будуть платити десь півтори тисячі гривень на місяць за комунальні послуги. Двокімнатна квартира – буде оплачувати 2,5-3 тисячі гривень. І нарешті, найбільші площі – це 80-100 квадратів, трикімнатні приміщення – 3,5 – 4 тисячі гривень », – розповів експерт Інституту енергетичних досліджень.

Фахівці звертають увагу, що за фактом тариф на газ для населення зросте НЕ триразово, як анонсує уряд, а – семикратно, оскільки за відсутності лічильників населення платитиме за газ єдину ціну 7188 грн. за 1 тис. Куб. м.

«Для основної частини населення, ціни на газ зросте у 7 разів. Великою дурістю є те, що ось цей соціальний ліміт – 200 куб. м на місяць, не прив’язаний до кількості споживачів, що проживають в домогосподарстві. В одній маленькій квартирці може жити самотня людина, а може – і багатодітна сім’я, але їм все одно 200 куб. м на місяць виділяють », – говорить Олексій Кучеренко, колишній міністр ЖКГ, голова« Спілки власників житла України ».

Навіщо це потрібно?

Взамін на отримання життєво необхідного кредиту від Міжнародного валютного фонду, Україна зобов’язалася перед кредиторами поліпшити бізнес-клімат у країні, провести ряд реформ. Серед вимог МВФ також є скорочення дефіциту бюджету, в тому числі скорочення дефіциту бюджету «Нафтогазу України».

Згідно з текстом Меморандуму, підписаного в рамках нової програми кредитування від МВФ на 17,5 млрд. доларів , український уряд поставив перед собою завдання скоротити дефіцит «Нафтогазу» до 3,1% ВВП до кінця цього року і усунути дефіцит зовсім до 2017 року. Саме для цього були підвищені тарифи на газ для населення.

Міжнародний валютний фонд пролобіював умову, щоб бюджет і фінансовий план« Нафтогазу » були збалансованими. Але досягти всього цього вирішили не за рахунок оптимізації роботи Нафтогазу» і підприємств теплокомуненерго, не за рахунок скорочення втрат і припинення злочинних схем закупівель без тендерів та інших тіньових схем, а за рахунок підвищення тарифів для населення. .

Експерти вважають, що це політичне рішення, а скачок тарифів може виявитися непідйомним для населення.

У вимогах МВФ є скорочення дефіциту бюджету, в тому числі скорочення дефіциту бюджету« Нафтогазу України ». А ось вже наш мудрий уряд приймає рішення щодо того, яким чином його скорочувати, і бачить це у збільшенні тарифів. Тобто уряд прийняв рішення підняти тарифи до такого рівня, щоб скоротити дефіцит бюджету «Нафтогазу», – пояснив Валентин Землянський, експерт з питань енергетики в ефірі «Голосу Столиці».

Субсидії

У зв’язку з підвищенням тарифів, уряд планує виділити 24 млрд. гривень на надання субсидій населенню. Компенсацію витрат на оплату житлокомпослуг, за розрахунками Мінсоцполітики, зможуть отримати близько 4 мільйонів українських сімей. Відзначимо, що на сьогоднішній день, пільгами на оплату ЖКП користуються близько мільйона українських сімей.

За словами, Андрія Блінова, економічного експерта, менеджера проектів «Ліги фінансового розвитку», субсидії зараз розраховані на 4 млн. сімей, але не виключено, що передбаченої суми виявиться не достатньо, і кількість одержувачів виросте.

У Мінсоцполітики також обіцяють, що з 1 травня поміняється система нарахування субсидій, вона спроститься. До 15 квітня всі домогосподарства отримають бланки заяв і декларацій на отримання пільг. Глава міністерства Павло Розенко зазначив, що надаватися субсидія буде заснована тільки на рівні доходів сім’ї, інші критерії ліквідуються.

У той же час органи місцевої влади мають намір перевіряти достовірність даних, зазначених у документах заявників, але перевірка буде проходити вже після самого оформлення субсидій.

І якщо людина навмисне приховала свій дохід, то субсидія буде не тільки знята, її доведеться відшкодувати в подвійному розмірі у вигляді штрафу.

Втім, експерти не однозначно поставилися до вимушених заходів уряду. За оцінкою парламентського комітету по житлово-комунальному господарству, на субсидії після підвищення тарифів будуть претендувати 77% сімей. Тому значна частина грошей, яку уряд виручить від підвищення тарифів, буде спрямована на виплату цих субсидій.

Експерти сходяться на думці, що на тлі посилювання ситуації в економіці в цілому, курсової нестабільності, фінансової кризи, радикальне підвищення тарифів може мати вкрай несприятливі наслідки для населення.

Джерело: Мінфін

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?