Ще місяць тому долар коштував 11,7 гривень. На сьогодні гривня подешевшала на 15%, і вчора, до закриття валютних торгів на міжбанку ціна американської валюти склала 13 / 13,5 гривень. Що далі?
Протягом останнього тижня Національний банк України тричі виходив на ринок з інтервенціями по валютній парі долар / гривня, продавши при цьому 150 млн. доларів. У вівторок, виступаючи у Верховній Раді України, Голова НБУ Валерія Гонтарєва зазначила, що ніяких передумов для курсу долара на рівні 13-13,5 грн. зараз немає.
«За оцінками центрального банку, навіть з урахуванням втрат, які понесе Україна від військових дій, рівноважний рівень курсу повинен бути в діапазоні 11,50 – 11,90 гривні за долар США», – зазначила вона.
За словами регулятора основний вплив на курс гривні на сьогодні надають військові дії на сході і очікування гравцями ринку санкцій як з боку Росії, так і з боку України. Обидва фактори підсилюють панічні настрої, викликаючи курсові стрибки на міжбанку.
Найбільший тиск на курс роблять військові дії на сході країни. Внаслідок геополітичної невизначеності довгострокова стабільність як банківської системи України, так і гривні залишається під великим питанням.
Це породжує сумніви, які виливаються в підвищений попит на іноземну валюту. Було б дивно, якби в поточних умовах населення активно скуповувало гривню, а ось зростання попиту на долар і євро виглядає цілком закономірним.
– Причин для природного зміцнення курсу гривні в даний час немає. Вони з’являться лише в разі стабілізації обстановки на сході країни. В цьому випадку курс гривні може зміцнитися до позначки в 12 грн. за долар протягом декількох місяців.
Якщо ж конфлікт затягнеться, а макроекономічна статистика продовжить погіршуватись, гривня може продовжити активне зниження і в цьому випадку все залежатиме від НБУ, якому доведеться докласти додаткових зусиль для скорочення діапазону можливих коливань валютного курсу ».
Як відомо, найближчим часом в Україну мають надійти 500 млн. дол. США від Світового банку і 1,45 млрд. Дол. Від Міжнародного валютного фонду. Але, як відомо, рішення щодо виділення другого траншу кредиту мало бути прийняте ще до 10 липня, але прийняття рішення перенеслося більше, ніж на місяць – на 29 серпня.
Цей місяць коштує країні ослаблення курсу гривні. Втім, останнє є результатом агресії Росії щодо України – якби не поставки людей і зброї, АТО б вже завершилось, і Україна перейшла б до відновлення економіки.
Агресія ж погіршує показники доходів бюджету і збільшує потребу в фінансуванні АТО. Виникаюча грошова емісія і збереження нервозності населення і бізнесу щодо майбутнього країни провокують поступове ослаблення гривні.
У Нацбанку заявляють, що регулятор не має наміру відсторонятьсь від валютного ринку, і зробить все можливе для того, щоб стабілізувати курс на його рівноважному збалансованому рівні. Проте, паніка дає своє, і володарі гривневих заощаджень в поспіху міняють національну валюту на долари і навіть воліють міняти валюту депозиту. У той час як експерти рекомендують не поспішати діяти, і не поспішати з прийняттям подібних рішень.
У період різких цінових коливань на валютних ринках не варто панікувати або робити спроби заробити на рух ринкових цін. Це доля професіоналів. Найбільш актуальним і одночасно простим варіантом довгострокового збереження своїх заощаджень від коливань валютних курсів є розміщення їх у валютному кошику. Це дозволить захистити свої кошти від негативного впливу курсових коливань, та убезпечить інвестора від необхідності постійно стежити за станом валютного ринку.
– Як приклад можна розглянути депозитний портфель, в рамках якого кошти в рівних частках розподіляються між доларом, євро і гривнею. Зниження національної валюти супроводжується ростом долара і євро і навпаки. В результаті інвестор не тільки формує депозитний портфель, захищений від девальваційних ризиків, а й отримуємо максимально можливу, за таких умов, дохідність.
Джерело: www.banki.ua
Залишити відповідь