Крім послуг банків і мікрофінансових організацій, існують ще пропозиції від приватних інвесторів. З одного боку, звертатися до них досить ризиковано, а з іншого – умови цілком дозволяють брати у них кредити тоді, коли потрібну суму взяти більше ніде. Як не стати жертвою шахраїв і зробити все правильно?
Відповідно до чинного законодавства, приватні споживчі кредити, тобто, позики, можуть видавати як фізичні особи, так і будь-які організації без отримання на це будь-якої ліцензії.
При цьому боргові зобов’язання на суму більше 100 гривень мають бути оформлені як договором, так і розпискою, але при цьому завырення у нотаріуса залишається на розсуд сторін.
ХТО ТАКІ ПРИВАТНІ ІНВЕСТОРИ
Приватні інвестори – це позикодавці (кредитори), готові надати позикові кошти під певний відсоток на строго обумовлений проміжок часу.
Інвестувати можуть і в бізнес, і на повсякденні потреби, і на придбання нерухомості – якщо це не стосується підприємництва,.Займодатель практично ніколи не цікавиться тим, на які цілі підуть гроші.
Сьогодні приватні інвестори дуже активно заявили про себе на ринку кредитування – в Інтернеті є різні майданчики оголошень з пошуку кредитора і з пропозиціями щодо інвестицій, є спеціально створені для цього організації та приватні особи, котрі мають достатню кількість коштів, щоб пускати їх в це ризикована справа.
Єдина проблема для потенційного позичальника – вибрати дійсно людину, що бажає передати свої гроші в якості позики і отримати обумовлений прибуток, а не прагне нажитися на чужій некомпетентності.
УМОВИ
В даний момент приватний кредит без застави та передоплат можна отримати від інвестора в розмірі до декількох тисяч гривень. Велика сума угоди передбачає хоча б якесь забезпечення – цілком логічно цікавитися тим, як збирається віддавати борг інша сторона, коли мова йде про значну суму.
Найчастіше в ролі забезпечення виступає застава майна, а ось поручителів інвестори не люблять.
Що стосується інших відомостей про потенційного клієнта, то позикодавець може попросити надати документ, що підтверджує доходи, а ось звіт по кредитній історії зазвичай нікому не потрібен.
НЕОБХІДНІ ДОКУМЕНТИ
Кредит у приватної особи зазвичай не передбачає великого пакета документів, тим більше, що розписка складається тільки за паспортними даними.
Але іноді інвестори просять крім паспорта і другого документа наступні папери:
Інформація про майно у власності – документи на ТЗ, свідоцтво про право власності на нерухомість.
Інформація про доходи – довідка про доходи у вільній формі, завірена роботодавцем або ж копія трудового контракту / трудової книжки.
Інформація про склад сім’ї – довідка, позначки в паспорті, свідоцтво про народження і так далі.
Якщо з першими двома пунктами все більш-менш ясно, то третій може викликати здивування – навіщо кредитору знати, скільки в сім’ї дітей?
Справа в тому, що неповнолітні діти є по факту утриманцями і, якщо батьки з великою сумою боргу просто не потягнють його повернення, суд розглядатиме справу саме з позиції захисту дітей.
ПРАВИЛА ОФОРМЛЕННЯ ПОЗИКИ
Під час укладання угоди з приватним інвестором обов’язково варто оформляти договір і розписку за законом. У разі шахрайства кожної зі сторін ці документи обов’язково будуть потрібні. Але як вони оформляються?
Почнемо з розписки – це документ у довільній формі, в якому одна сторона заявляє про наявні у неї зобов’язання перед іншою стороною.
Але, не дивлячись на те, що форма її вільна, в ній має міститися велика кількість реквізитів:
ПІБ позичальника.
Адреса постійної / тимчасової реєстрації, фактичного проживання.
- Контактні дані.
- Серія, номер, дата і місце видачі паспорта.
- Сума (цифрами і прописом) і валюта позики.
- Термін кредитування з конкретними датами.
- Розмір процентної ставки і умов погашення.
- Місце, де розписка була оформлена.
- Вказівка штрафних санкцій за невиконання умов договору.
- Дата і підпис.
Цю розписку і договір позики в кращому випадку слід завірити в нотаріуса. У деяких випадках сторони також наполягають на страхуванні приватного кредиту. Обидві ці умови не обов’язкові для виконання, але вкрай бажані.
Після повернення грошових коштів розписку повинен писати вже кредитор – про те, що гроші були повернуті в строк і в повному розмірі. Реквізити все ті ж самі, з тими ж нюансами.
ШАХРАЙСТВО
На жаль, але приватні кредити без застави є ризикованою операцією для обох сторін.
З БОКУ КРЕДИТОРА
Недобросовісний кредитор може вказати в оголошенні про надмірно низьку процентну ставку і тривалий період кредитування – це перший сигнал про те, що перед нами шахрай.
Найчастіше шахрай вимагає передоплату – в цьому випадку слід негайно відмовитися від укладення угоди.
- Договір про передачу грошових коштів найкраще укладати в конторі нотаріуса – якщо інша сторона проти цього, найкраще відмовитися від своїх намірів щодо укладення договору. При складанні розписки і здійсненні угоди повинні бути присутніми як мінімум два свідки.
- Обов’язково потрібно уважно прочитати всі пункти договору, навіть якщо позикодавець поспішає.
- Не варто звертатися до тих, хто бажає отримати розписку до моменту передачі грошей або ж не бажає писати розписку про їх отримання назад – таким чином він може отримати суму боргу з клієнта двічі.
З БОКУ ПОЗИЧАЛЬНИКА
З боку позичальника зазвичай ризик шахрайства менше, але він зберігається. Наприклад, громадянин може просто відмовитися повертати борг, тоді інвестору доведеться забирати гроші через суд – а це довго і витратно.
Також позичальник для переслідування своїх корисливих цілей може наполягти на відмові від розписки або надати недостовірні паспортні дані – так що кредитор теж повинен бути уважний.
ПЕРЕВАГИ І НЕДОЛІКИ
І чому ж приватні кредити залишаються так популярні, незважаючи ні на що? Для їх отримання не потрібно занадто багато документів, а більша частина положень договору обговорюється обома сторонами, а не ставиться в ультимативній формі, як в банку. При цьому кредитний ліміт обмежується тільки можливостями інвестора.
При оформленні такої позики кредитна історія не важлива, але відмовити позикодавець може з будь-якого приводу – наприклад, виявивши, що його контрагент був судимий.
Зате комісії гарантовано відсутні – якщо кредитор вимагає передоплату, це не кредитор, а шахрай.
Але все ж ризик дуже великий, а тому слід дуже уважно ставиться до юридичних тонкощів, а краще і зовсім отримати консультацію юриста з цього питання. Ідеальний варіант – присутність юриста при здійсненні угоди в якості свідка.
Залишити відповідь