Новини світу кредитування та банківських послуг.

ЧИ ВАРТО БРАТИ ПРИВАТНИЙ КРЕДИТ БЕЗ ЗАСТАВИ

Крім послуг банків і мікрофінансових організацій, існують ще пропозиції від приватних інвесторів. З одного боку, звертатися до них досить ризиковано, а з іншого – умови цілком дозволяють брати у них кредити тоді, коли потрібну суму взяти більше ніде. Як не стати жертвою шахраїв і зробити все правильно?

Відповідно до чинного законодавства, приватні споживчі кредити, тобто, позики, можуть видавати як фізичні особи, так і будь-які організації без отримання на це будь-якої ліцензії.

При цьому боргові зобов’язання на суму більше 100 гривень мають бути оформлені як договором, так і розпискою, але при цьому завырення у нотаріуса залишається на розсуд сторін.


ХТО ТАКІ ПРИВАТНІ ІНВЕСТОРИ

Приватні інвестори – це позикодавці (кредитори), готові надати позикові кошти під певний відсоток на строго обумовлений проміжок часу.

Інвестувати можуть і в бізнес, і на повсякденні потреби, і на придбання нерухомості – якщо це не стосується підприємництва,.Займодатель практично ніколи не цікавиться тим, на які цілі підуть гроші.

Сьогодні приватні інвестори дуже активно заявили про себе на ринку кредитування – в Інтернеті є різні майданчики оголошень з пошуку кредитора і з пропозиціями щодо інвестицій, є спеціально створені для цього організації та приватні особи, котрі мають достатню кількість коштів, щоб пускати їх в це ризикована справа.

Єдина проблема для потенційного позичальника – вибрати дійсно людину, що бажає передати свої гроші в якості позики і отримати обумовлений прибуток, а не прагне нажитися на чужій некомпетентності.

УМОВИ

В даний момент приватний кредит без застави та передоплат можна отримати від інвестора в розмірі до декількох тисяч гривень. Велика сума угоди передбачає хоча б якесь забезпечення – цілком логічно цікавитися тим, як збирається віддавати борг інша сторона, коли мова йде про значну суму.

Найчастіше в ролі забезпечення виступає застава майна, а ось поручителів інвестори не люблять.

Що стосується інших відомостей про потенційного клієнта, то позикодавець може попросити надати документ, що підтверджує доходи, а ось звіт по кредитній історії зазвичай нікому не потрібен.

НЕОБХІДНІ ДОКУМЕНТИ

Кредит у приватної особи зазвичай не передбачає великого пакета документів, тим більше, що розписка складається тільки за паспортними даними.

Але іноді інвестори просять крім паспорта і другого документа наступні папери:

Інформація про майно у власності – документи на ТЗ, свідоцтво про право власності на нерухомість.

Інформація про доходи – довідка про доходи у вільній формі, завірена роботодавцем або ж копія трудового контракту / трудової книжки.

Інформація про склад сім’ї – довідка, позначки в паспорті, свідоцтво про народження і так далі.

Якщо з першими двома пунктами все більш-менш ясно, то третій може викликати здивування – навіщо кредитору знати, скільки в сім’ї дітей?

Справа в тому, що неповнолітні діти є по факту утриманцями і, якщо батьки з великою сумою боргу просто не потягнють його повернення, суд розглядатиме справу саме з позиції захисту дітей.

ПРАВИЛА ОФОРМЛЕННЯ ПОЗИКИ

Під час укладання угоди з приватним інвестором обов’язково варто оформляти договір і розписку за законом. У разі шахрайства кожної зі сторін ці документи обов’язково будуть потрібні. Але як вони оформляються?

Почнемо з розписки – це документ у довільній формі, в якому одна сторона заявляє про наявні у неї зобов’язання перед іншою стороною.

Але, не дивлячись на те, що форма її вільна, в ній має міститися велика кількість реквізитів:

ПІБ позичальника.

Адреса постійної / тимчасової реєстрації, фактичного проживання.

 • Контактні дані.
 • Серія, номер, дата і місце видачі паспорта.
 • Сума (цифрами і прописом) і валюта позики.
 • Термін кредитування з конкретними датами.
 • Розмір процентної ставки і умов погашення.
 • Місце, де розписка була оформлена.
 • Вказівка штрафних санкцій за невиконання умов договору.
 • Дата і підпис.

Цю розписку і договір позики в кращому випадку слід завірити в нотаріуса. У деяких випадках сторони також наполягають на страхуванні приватного кредиту. Обидві ці умови не обов’язкові для виконання, але вкрай бажані.

Після повернення грошових коштів розписку повинен писати вже кредитор – про те, що гроші були повернуті в строк і в повному розмірі. Реквізити все ті ж самі, з тими ж нюансами.

ШАХРАЙСТВО

На жаль, але приватні кредити без застави є ризикованою операцією для обох сторін.

З БОКУ КРЕДИТОРА

Недобросовісний кредитор може вказати в оголошенні про надмірно низьку процентну ставку і тривалий період кредитування – це перший сигнал про те, що перед нами шахрай.

Найчастіше шахрай вимагає передоплату – в цьому випадку слід негайно відмовитися від укладення угоди.

 • Договір про передачу грошових коштів найкраще укладати в конторі нотаріуса – якщо інша сторона проти цього, найкраще відмовитися від своїх намірів щодо укладення договору. При складанні розписки і здійсненні угоди повинні бути присутніми як мінімум два свідки.
 • Обов’язково потрібно уважно прочитати всі пункти договору, навіть якщо позикодавець поспішає.
 • Не варто звертатися до тих, хто бажає отримати розписку до моменту передачі грошей або ж не бажає писати розписку про їх отримання назад – таким чином він може отримати суму боргу з клієнта двічі.

З БОКУ ПОЗИЧАЛЬНИКА

З боку позичальника зазвичай ризик шахрайства менше, але він зберігається. Наприклад, громадянин може просто відмовитися повертати борг, тоді інвестору доведеться забирати гроші через суд – а це довго і витратно.

Також позичальник для переслідування своїх корисливих цілей може наполягти на відмові від розписки або надати недостовірні паспортні дані – так що кредитор теж повинен бути уважний.

ПЕРЕВАГИ І НЕДОЛІКИ

І чому ж приватні кредити залишаються так популярні, незважаючи ні на що? Для їх отримання не потрібно занадто багато документів, а більша частина положень договору обговорюється обома сторонами, а не ставиться в ультимативній формі, як в банку. При цьому кредитний ліміт обмежується тільки можливостями інвестора.

При оформленні такої позики кредитна історія не важлива, але відмовити позикодавець може з будь-якого приводу – наприклад, виявивши, що його контрагент був судимий.

Зате комісії гарантовано відсутні – якщо кредитор вимагає передоплату, це не кредитор, а шахрай.

Але все ж ризик дуже великий, а тому слід дуже уважно ставиться до юридичних тонкощів, а краще і зовсім отримати консультацію юриста з цього питання. Ідеальний варіант – присутність юриста при здійсненні угоди в якості свідка.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?