Новини світу кредитування та банківських послуг.

Чи варто боятися суду з банком?

Чим може загрожувати боржнику суд з банком?

Деякі позичальники банків потрапляють в ситуацію, коли через незнання або від небажання розбиратися в складних питаннях вони перестають перераховувати на свій рахунок обов’язкові виплати по кредиту в надії якнайшвидшого виправлення свого фінансового становища або навмисне уникаючи виплат. Якщо виплати не надходять протягом тривалого часу, то банк не тільки нараховує клієнту штрафи, але і може вдатися до більш радикальних методів – передати борг позичальника колекторському агентству або навіть до суду. Суд з банком – справа нелегка, особливо для тих клієнтів, які цілеспрямовано отримували кредит з метою використати отримані кошти і не платити за позику. Давайте спробуємо розібратися – що робити, якщо банк звернувся до суду.

У яких випадках банк звертається до суду

imageЧи подасть банк до суду залежить не стільки від суми наявної заборгованості, скільки від періоду відсутності виплат по кредиту. Як правило, в першу чергу з таким боржником працює співробітник банку, який телефонує йому і намагається переконати в необхідності відновлення виплат. Якщо позичальник відмовляється відновити виплати і не надає жодних документів, що підтверджують власну фінансову неспроможність, або зовсім уникає контакту з банком, то тут банку не залишається нічого іншого як вдатися до допомоги третьої сторони – колекторського агентства Або суду.

Якщо позичальник контактний і у нього є об’єктивна причина, по якій він не вносить платежі за кредит, то багато банків можуть запропонувати йому послугу реструктуризацію кредиту – Зміни умови виплат за кредитним договором на прийнятні для позичальника, з урахуванням його зміненого фінансового становища.

Чому банку невигідно звернення до суду

Якщо банк погрожує подати в суд, то зовсім не обов’язково, що саме так банк і вчинить. Судовий розгляд невигідний для банку з кількох причин:

 1. З моменту початку справи в суді, банк змушений буде призупинити нарахування штрафів за невиплату щомісячних внесків. Тому, як правило, банки не поспішають подавати на боржників до суду, а чекають, поки розмір боргу істотно збільшиться і роботу з клієнтом проведе відділ по роботі з проблемною заборгованістю (буде здійснена спроба переконати клієнта почати виплати).
 2. Навіть якщо суд приймає рішення на користь банку (що трапляється приблизно в 90% судових розглядів), то виплати позичальника здійснюються на підставі судового виконавчого листа, які передбачає поділ суми боргу на велику кількість платежів, які в даний момент може виплачувати боржник.
 3. Досить часто суд виносить рішення на користь банку, але зобов’язує позичальника виплатити тільки суму основного боргу, без нарахованих штрафів і пені.
 4. Судовий розгляд означає для банку витрати за роботу юриста. Якщо банк орієнтується на повернення боргів за кредитами через суд, а не через колекторські агентства, то змушений утримувати власну юридичну службу.

Таким чином, ви бачите, що звернення банку до суду означає серйозні витрати часу і ресурсів банківськими працівниками (адже вести справу буде юрист банку), тому до суду доводять справу далеко не всі банки, а тільки ті з них, які мають налагоджену юридичну службу і достатньо ресурсів.

Прагнуть не подавати до суду банки, орієнтовані переважно на роздрібне кредитування і що мають потужну службу по роботі з проблемною заборгованістю або активно співпрацюють з колекторськими агентствами.

Як виграти суд з банком – правила поведінки

Якщо банк звернувся до суду, то позичальникові залишається вибрати одну з моделей поведінки:

 1. Відмовитися від участі в суді – такий варіант не рекомендований ні за яких обставин, тому що тим самим позичальник демонструє своє небажання йти на компроміс з банком і виконувати взяті на себе зобов’язання. Природно, суд враховує таку позицію при прийнятті рішення у справі.
 2. Підготуватися до суду з банком і постаратися максимально скоротити розмір виплат і забезпечити зручний графік виплат по наявної заборгованості, а в разі неправомірних дій з боку банку спробувати виграти судовий розгляд.

Щоб виграти суд з банком або хоча б мінімалізувати збитки за результатами суду, позичальникові потрібно:

 • Прагнути до максимально відкритої позиції по відношенню до банку. Ви можете по будь-якому питанню звертатися до співробітників кредитної установи, яка видала вам кредит, отримувати консультацію у юриста банку.
 • Не буде зайвим перед судом з банком отримати консультацію у стороннього юриста.
 • Якщо причиною невиплат стали об’єктивні обставини (скорочення на роботі, зниження рівня заробітної плати, серйозне захворювання, тривале лікування, призов до армії, народження дитини тощо), то потрібно підготувати документи , що підтверджують цей факт. Це може бути виписка з лікарняної картки, довідка про звільнення з відділу кадрів або з бухгалтерії про скорочення зарплати, довідка з військкомату, свідоцтво про народження дитини.
 • Підготувати документи, що підтверджують вчинені за кредитом виплати – квитанції і чеки про оплату. Тим самим ви зможете продемонструвати на суді з банком, що в принципі не ухилялися від виплат, але не змогли їх продовжити з певних причин.
 • Якщо ви зверталися до банку з заявою про реструктуризацію кредиту І банк вам відмовив, то бажано надати копію вашої заяви в банк.
 • У разі зменшення доходу (зниження рівня заробітної плати), обов’язково зверніться до статті Цивільного Кодексу, що обгрунтовує неможливість виконувати взяті на себе зобов’язання у зв’язку зі зміненими фінансовими обставинами (і ось тут дуже до речі будуть копії ваших заяв про реструктуризацію кредиту або заяв в інші банки з проханням про рефінансування).

Ми ні в якому разі не рекомендуємо вам брати в банку кредит і не виплачувати його, не маючи на те об’єктивних причин (звільнення, хвороба тощо). Виграти суд з банком у такому випадку не вийде, суд однозначно займає в таких ситуаціях сторону банку.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?