Новини світу кредитування та банківських послуг.

Чи стане p2p-кредитування популярною послугою в українських банках

Не так давно один з банків України запропонував ринку послугу P2P кредитування (залучення коштів клієнтів в інтересах третіх осіб). Чи стане така послуга масової серед банків? Які її переваги і недоліки? –

Радник голови правління з розвитку карткового бізнесу Ідея Банк  

Така модель кредитування дуже популярна в західних країнах, але основними її гравцями є не банки, а Фінтех-компанії. Вони забезпечують ІТ-та ризик-складову р2р-кредитування і по суті є міксом між моделлю кредитного брокера і класичною моделлю кредитної організації.


Для вкладника плюсом є більш висока прибутковість у порівнянні з депозитом. Крім відсотків клієнт отримує щомісяця повернення частини виданого кредиту. Однак це вимагає від вкладника компетенції при виборі конкретного позичальника, оскільки існує ризик неповернення позики.

Для позичальника існують тільки плюси: можливість вказати термін, ставку, суму кредиту. Крім того? відсутні приховані комісії, а також є можливість отримати більш низьку процентну ставку з високим кредитним рейтингом.

Банку, який запропонував р2р-кредитування, цей напрямок вигідний з кількох причин. 

  • По-перше, для банку відсутній ризик ліквідності. 
  • По-друге, немає необхідності формувати резерви, відсутній ризик неповернення позики. 
  • Банк тут заробляє на комісіях замість маржинального доходу за кредитним продуктом.

На сьогодні в Україні така послуга не дуже популярна серед населення. З боку вкладників (в цьому випадку інвесторів) – дуже маленький попит. Це пов’язано з тим, що такий внесок (інвестиція) гарантується тільки чесним ім’ям цього банку. І навіть страхування таких позик навряд чи перекриє ризик всієї схеми.

З іншого боку клієнту-позичальнику звичніше брати класичні банківські кредити. Тому, за нашими оцінками, банки в найближчому майбутньому не планують виходити в цей сегмент і будуть концентруватися на класичних сегментах кредитування.

Голова Правління Банку Михайлівський  

У P2P кредитування хороший потенціал і багаторічна історія на міжнародному фінансовому ринку.

Основна перевага P2P кредитів для клієнтів – всі операції проходять в режимі он-лайн, тому не треба витрачати час на зустріч з кредиторами і підписання будь-яких документів. Для кредиторів ж, прибутковість таких позик традиційно вище, так вони безпосередньо взаємодіють з позичальником, а банки виступають лише в якості обслуговуючого боку. Банки в свою чергу отримують прибуток у вигляді комісій за транзакції. Крім того, у банків з’являється доступ до додаткової базі клієнтів і можливість продавати безпосередньо банківські продуті і послуги.

З недоліків можна відзначити підвищений ризик неповернення, так як кредити видаються віртуальним клієнтам. Через що процентна ставка може бути вище, а штрафні санкції за прострочення жорсткіше.

Якщо говорити про популярність P2P кредитування серед вітчизняних банків, очікувати особливого ажіотажу не варто.

Як правило, дані послуги надають небанківські фінансові сервіси, наприклад, Zopa, Prosper, SocietyOne. Банки, найчастіше, виступають як партнери, що забезпечують фінансову підтримку і надають певні гарантії, проводячи додатковий скоринг угод.

Також негативно позначається відсутність правого поля в даному напрямку. Для стрімкого розвитку ця модель повинна бути абсолютно прозора і стандартизована з точки зору законодавства.

Джерело: Prostobank.ua

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?