Новини світу кредитування та банківських послуг.

Чи подешевшають кредити після зниження облікової ставки.

Поза вчора Національний банк знизив облікову ставку на 1% – до 18%. Глава НБУ Валерія Гонтарєва сказала, що пом’якшення монетарної політики допоможе відновленню економічної активності в країні.

Облікова ставка, гіпотетично, впливає на вартість кредитів. Вони подешевшають?Ні. Метою Нацбанку залишається дванадцяти-відсоткова інфляція до кінця року, у міру її скорочення буде знижуватися і облікова ставка. Так на ринку пояснюють рішення НБУ . 


Опитані банкіри вітають зниження облікової ставки, розглядаючи цей крок, як сигнал про відновлення економіки. Але буму кредитування не чекають. Пом’якшення монетарної політики може призвести до незначних змін на ринку, зниження депозитних ставок, наприклад. Але кредити залишаться дорогими. Як для банків, так і для бізнесу і населення.

Голова правління Ідея Банку :

Рішення НБУ про зниження облікової ставки – це тренд, який задає регулятор для комерційних банків, для формування ними відповідної процентної політики. Але про прямий і швидкий вплив на економіку говорити поки рано. Зниження ставки на 1% не є визначальним, але це, безумовно, ще один крок для стабілізації ситуації.

Глобально про пожвавлення кредитування говорити ще рано. Пропонована вартість кредитів на ринку велика і її складно порівнянна з рівнем рентабельності бізнесу. Але частина банків продовжують кредитування своїх постійних клієнтів і потроху тестують нових, з метою адаптації ризикових моделей до умов ринку.

Депозитні ставки будуть знижуватися. У травні середня процентна ставка по аналізованої нами групі становила 18.95% по 3-х місячним і 19.63% по 6-ти місячним депозитам. Можна припускати, що в перебігу 4-5 місяців процентна ставка залучення знизиться на 1.5-2 відсотка.

Директор департаменту організації, стратегії і корпоративного управління Кредобанку :

Зниження Національним банком облікової ставки є своєчасним і очікуваним рішенням. Оскільки НБУ задекларував перехід до режиму інфляційного таргетування і визначив цільовий показник інфляції в цьому році на рівні 12%, то він повинен знижувати облікову ставку, яка все ще в півтора рази вище цього таргета. При цьому НБУ розраховує на стимулюючий вплив, який повинна надати зниження облікової ставки на кредитну активність банків. Зокрема, для банків з надлишковою ліквідністю прибутковість їхніх вкладень в депозитні сертифікати НБУ буде постійно знижуватися, що буде стимулювати їх приділяти більшу увагу кредитуванню реального сектора економіки.

Ми очікуємо, що зниження облікової ставки продовжиться найближчими місяцями. Найімовірніше НБУ буде уникати значного одномоментного зниження ставки, а продовжить її знижувати на 0,5-1,5 п.п. щомісяця до кінця року. Такий діапазон зміни ставки є комфортним для всіх учасників фінансового ринку, а крім того відображає реальну інфляційну динаміку в економіці.

Проведене зниження облікової ставки відразу ж відобразиться на ставках грошово-кредитного ринку, так як з квітня поточного року ключова процентна ставка (ставка розміщення 2-тижневих депозитних сертифікатів НБУ) була зрівняна з обліковою ставкою, а ставки по коротким ресурсам «овернайт» встановлюються симетрично щодо облікової ставки. Після зниження ставок за операціями з НБУ автоматично скоректируются і ставки міжбанківського ринку. Таким чином, вплив від зміни облікової ставки першими відчують банки, активно використовуючи кредитні ресурси НБУ або що розміщують вільну ліквідність в депозитні сертифікати.

На депозитному ринку перегляд НБУ розміру облікової ставки підтримає тенденцію до зниження процентних ставок по депозитах. При цьому ставки банків по депозитах будуть знижуватися більш плавно і з меншою динамікою, ніж облікова ставка.

Якщо до кінця року облікова ставка цілком може бути знижена регулятором ще на 5-6 процентних пунктів, то ставки по депозитах знизяться не більш як на 2-2,5 процентних пункту за той же період.

Директор казначейства Альфа-Банку Україна:

Ефект від зниження облікової ставки буде незначним. НБУ знизив облікову ставку на 1 п.п., орієнтуючись на дані по інфляції. Регулятор вивчає наслідки в частині зміни попиту на покупку валюти в результаті здешевлення гривні. Різкі зниження чреваті важкопрогнозованими наслідками, в чому ніхто не зацікавлений.

Рівень ставок у гривні збережеться на все ще занадто високому рівні для активізації кредитування великих і середніх корпоративних клієнтів, тоді для інших сегментів (роздріб, МСБ) ефект буде мінімальним. Прямо зараз рішення НБУ не позначиться на ставках по кредитуванню. Але в перспективі 1-3 місяців відбудеться переоцінка пасивів і буде порівнянне зниження ставок по кредитах.

Що стосується ставок за вкладами, то корпоративні депозити і залишки на поточних рахунках, а також міжбанківські операції відреагують максимально швидко зниженням на ту ж величину. Роздрібний бізнес відреагує, як зазвичай, дещо пізніше, від одного до трьох місяців. Але роздрібний бізнес може і більш глибоко знизитися за ставками, особливо по терміновості 6-12 місяців, так як банки і клієнти усвідомлюють заданий НБУ тренд на зниження ставок. Тому банки можуть діяти трохи на випередження, знижуючи ставки по депозитах агресивніше, ніж зниження на 1 п.п. облікової ставки.

Джерело: Мінфін

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?