Новини світу кредитування та банківських послуг.

Чи націоналізують Приватбанк?

Чутки про націоналізацію Приватбанку стають все наполегливіше. Багато хто стверджує, це питання вирішене. Але націоналізувати банк – тільки півсправи. Що робити з Приватом далі на своїй сторінці в Facebook написав голова правління групи компаній «ТЕКТ» Вадим Гриб. 

Збиткова бізнес-модель

З точки зору банківського сервісу Приватні, на мій погляд, це найкращий банк в Україні. Це стало можливим завдяки талановитій команді менеджерів Привату, які постійно розвивають нові технології в сфері послуг. Але в той же час це і самий проблемний банк для країни, оскільки якщо він впаде, то потягне за собою всю банківську систему.


Чому так сталося? Відповідь очевидна. Власники банку прийняли таку бізнес модель, яка і привела до сьогоднішнього стану, коли мова стоїть про націоналізацію банку. Тому якщо хтось і «знищить» банк, так це його власники.

На чому побудована ця бізнес модель? За різними джерелами, частка інсайдерських кредитів в банку складає більше 80% при нормативі 5% і 20% – для пов’язаних осіб. Тобто на обличчя ми маємо явне ігнорування нормативної бази НБУ . Звичайно, є питання і до Нацбанку, адже ця ситуація склалася не сьогодні. І коли регулятор ліквідував банки, то, очевидно, що на цій хвилі Приватні тільки виграли: за різними даними на сьогодні 46,5% всіх депозитів знаходяться саме там.

Іншими словами, майже всі залучені ресурси банк вкладав сам в себе. Ця модель була зрозуміла і рік і два роки тому. Але чому тільки сьогодні заговорили? Очевидно тому, що вже включилися наші іноземні донори. І, схоже, що при владі варіантів немає, необхідно приймати жорсткі рішення.

Ціна питання – 140 мільярдів

Яким шляхом піде влада приблизно зрозуміло. Банк націоналізують, а під існуючу діру (близько 140 млрд.) Випустять цільові облігації (кажуть, що в новому бюджеті вже такі суми передбачені на ФГВФО). Таким чином, на якомусь етапі чисто з точки зору бухгалтерії пролом буде закритий. А силовики потім будуть займатися проблемними активами банку. Тобто намагатися забирати у власників банку їх активи за кордоном і в країні.

Але залишається питання, по якій новій моделі буде працювати націоналізований банк? Депозити є, по ним необхідно платити дохід. Де банк буде заробляти гроші?

Процес видачі кредиту – це досить складна бюрократична процедура. Зрозуміло, що навіть при великому бажанні нових менеджерів «розіпхати» гроші, щоб вони працювали, швидко не вийде. Ті джерела доходів, які надходять в банк від українських підприємств власників банку, також можуть швидко вичерпатися. Не секрет, що як тільки якийсь олігарх «ослаб», його відразу починають «рвати», забираючи найбільш ліквідні активи.

Виходячи з цього, можна припустити, що у нового керівництва банку в найближчому майбутньому виникнуть величезні проблеми з ліквідністю, оскільки отримані гроші на першому етапі мають тенденцію швидко танути. Тому, як не крути, ситуація досить важка для тих людей, хто буде намагатися утримати банк на плаву.

Хто врятує «Титанік»

Думаю, що процес обговорення подальшої стратегії банку повинні влаштувати найбільш компетентні люди в системі управління і зокрема банківському секторі. На мій погляд, це могли б бути Тігіпко, Лавренчук, Юшко, Хорошковський і ін., за якими стоять реальні справи. Чи треба їм «чуже горе» я не знаю, але їм можна довіряти. Я б і Дубілета залучив до цієї роботи, оскільки він реально талановитий менеджер, який втрачає свою власність, але, очевидно, що він не буде байдужий до долі свого банку.

Ось кого можна й близько підпускати, так це Коломойського, оскільки його активна позиція гравця за рахунок вкладів населення і привела до такої ситуації. Можливо, що на старті бізнес модель Привату була і робочою, але величезні кошти відволікалися на не бізнес проекти. Створення політичних партій і підтримка існуючих, проведення в парламент своїх депутатів, утримання власної армії, хабарі чиновникам і т.д., все це і призвело до того, що ми зараз маємо.

Паралельно з цим дуже б хотілося, щоб НБУ озвучив свої плани щодо зниження процентних ставок при кредитуванні. Саме це запустить бізнес, а не наш рух по «безвізу». Хотілося, щоб була закінчена податкова реформа і нарешті з’явилися однаково розуміються всіма правила гри.

Очевидно, що це не повний перелік, що потрібно робити, приймаючи рішення про націоналізацію Привату, але очевидно, що треба намагатися все продумувати до дрібниць і підходити комплексно до вирішення цього завдання. 

Джерело: Мінфін

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?