Новини світу кредитування та банківських послуг.

Чи можна відмовитися від поручительства? Припинення договору поруки

Поручитель – роль ризикована, і погоджуватися на неї варто лише в тому випадку, якщо ви повністю впевнені в людині, який бере кредит. Однак і тут ви можете через деякий час втратити довіру або, що ще гірше, опинитися в ситуації, коли людина, за яку ви поручилися, перестав виплачувати борг. Що ж робити? Чи можна відмовитися від поручительства? І, якщо можна, то як це зробити?

Раніше ми вже писали про відповідальності поручителя по кредиту . Тепер же поговоримо про те, як цієї відповідальності можна уникнути.

В цілому, ви можете відмовитися від такої ролі в будь-який момент – як під час справної виплати кредиту, так і після того, як позичальник перестав платити банку. Але вам – чи позичальникові – щоб позбутися від поручительства, доведеться привести іншої людини, згідного бути поручителем. У ситуації, при якій банк може зажадати гроші у вас зараз чи через два-три місяці, цей спосіб не здійснимо. Навряд чи хтось погодитися стати поручителем у позичальника, якого вже перевели в розряд боржників. З іншого боку, і таке буває, але дуже рідко, і якщо все ж новий поручитель знайшовся, не замислюйтесь і звільняйте себе від своєї незавидною ролі. Знайти нового поручителя недостатньо – необхідно, щоб позичальник і банк дали свою згоду, а це означає, що така людина повинна задовольняти всім вимогам, мати дохід і бути дієздатним.

У Цивільному Кодексі темі припинення договору поруки відведена ціла стаття. Відповідно до закону, відповідальність поручителя припиняється з моменту, вказаного банком. Якщо ви зобов’язані ручатися за позичальника до часу остаточного погашення боргу, вам доведеться чекати цього моменту і сподіватися, що кредит буде виплачений повністю. Якщо в договорі поруки прописані інші умови (наприклад, при погашенні частини основного боргу), ви будете звільнені від зобов’язань, коли ці умови будуть виконані.

Це основне положення, яке передбачає вашу відповідальність у тій мірі, в якій це прописав у договорі банк. Далі починаються зокрема:

1) Якщо банк і позичальник змінили договір (наприклад, при рефінансуванні або реструктуризації кредиту), через що ваша відповідальність збільшилася, і ви не дали згоду, ви можете відмовитися від поручительства.

2) Якщо кредит був переведений на іншу людину, ви маєте право відмовитися від своєї ролі.

3) Ви перестаєте бути поручителем в момент припинення договору поруки. Термін може бути не встановлено у договорі, і в цьому випадку, якщо позичальник припинив виплачувати борг, банк не пред’явить вам позов протягом року з моменту виконання зобов’язання, ви звільняєтесь від поручительства. Якщо дата виконання не прописана в договорі, банк має право пред’явити вам позов в дворічний період з дня підписання договору.

Є і ще одна ситуація, при якій ви можете відмовитися від поручительства. Якщо в договорі не прописано зворотне, ви звільняєтесь від відповідальності у випадку смерті боржника. Це означає, що борг переходить спадкоємцям – дітям боржника, бути поручителем у яких ви маєте право відмовитися.

Відмова від поручительства – справа складна і потребує особливої ​​підготовки. Краще всього передбачити всі ризики заздалегідь і відмовитися перш, ніж позичальник перестане виплачувати гроші банку. У цьому випадку ви ще можете звільнитися від відповідальності, не вишукуючи нового поручителя. Роль «страховки» банк може перекласти на будь-яке майно позичальника, придбане ним під час виплати кредиту.

Якщо борг вже виник, вам допоможе тільки суд і грамотний юрист, який зможе довести, що ви не маєте потрібних для виплати грошей доходів і майна. У випадку, якщо у вас все-таки є і майно, і доходи, відмовитися від відповідальності ви вже не зможете. Така реальність, і найкраще передбачати такий поворот ситуації ще перед тим, як погоджуватися на роль поручителя.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?