Новини світу кредитування та банківських послуг.

ЧИ МОЖНА ПРОДАТИ ІПОТЕЧНУ КВАРТИРУ ПРИ СМЕРТІ СПІВПОЗИЧАЛЬНИКА

Квартира, придбана в рамках іпотеки, тривалий час залишається під обтяженням. Співпозичальники, в особі яких найчастіше виступають близькі родичі, регулярно вносять платежі на користь фінансово-кредитної установи за рахунок своїх доходів.

Однак може трапитися так, що ще до повного погашення позики один з позичальників вмирає. У такій ситуації може статися розірвання первісного кредитного договору, та й реалізувати іпотечну нерухомість стане складніше.

Проте, є всі підстави благополучно покрити платежі по іпотеці і продати житло.


ЯК ПРОДАТИ, ЯКЩО СПІВПОЗИЧАЛЬНИК ПОМЕР

Оскільки іпотечний кредит становить досить істотну суму, то найчастіше позичальник отримує його не одноосібно, а разом з співпозичальниками. У числі останніх, як правило, виступають його близькі родичі.

Як же бути, якщо один з учасників угоди вмирає ще до погашення суми боргу?

Варто відзначити, що продажу квартири в іпотеці смерть співпозичальника ніяк не завадить: ця обставина лише змінить порядок дій.

По-перше, потрібно звернутися в обслуговуючий банк і повідомити там про те, що трапилося. Фінансова установа, в свою чергу, підніме документи по позиці і оцінить суми боргу позичальників в залежності від розміру їх регулярних доходів.

Наприклад, іпотекою скористалися чоловік і дружина. Щомісячний дохід чоловіка становив 7 000 гривень, а дружини – 3 000. Виходить, що 70% зобов’язань перед банком лежало на чоловікові, і 30% – на дружині.

Якщо дружина вмирає, то подальші дії цілком залежать від того, чи було застраховане її життя, і чи є її відхід з життя страховим випадком.

ПРИ НАЯВНОСТІ СТРАХУВАННЯ ЖИТТЯ

Якщо ще на стадії оформлення кредиту позичальники застрахували свої життя і здоров’я, то при смерті одного з них особливих труднощів з продажем квартири не виникне.

По суті, банк зобов’язує страхову компанію виплатити ту частину боргу, яка припадала на померлого позичальника.

Інший же позичальник може піти двома шляхами:

Одноразово погасити свої зобов’язання та продати квартиру вже без обтяження;

Реалізувати квартиру з залишком заборгованості по іпотеці, по одній з схем.

Саме тому співпозичальника краще застрахувати свої життя ще на стадії оформлення кредиту, щоб в майбутньому уникнути проблем при настанні форс-мажорних обставин.

БЕЗ СТРАХОВКИ

У разі відсутності страховки продати іпотечну квартиру при смерті співпозичальника буде куди менш зручно.

У такій ситуації можна буде діяти по одній з наступних схем:

Залучити до позики іншого співпозичальника, дохід якого виявиться не менше заробітку померлого учасника угоди і переоформити кредитний договір на нього;

Одноразово погасити частку боргу, що припадає на померлого співпозичальника, що найчастіше виявляється неможливим;

Виставити квартиру на продаж, за умови, що сума угоди покриє борг всіх позичальників, а власник квартири отримає на руки лише невелику суму коштів, що залишилася після покриття всіх зобов’язань.

Відсутність страхування життя позичальників, яке при оформленні обернеться незначними грошовими витратами, може привести до істотної втрати коштів і самої закладеної квартири в разі смерті одного з учасників угоди.

СПАДКУВАННЯ ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ ЗА КРЕДИТОМ

Існує ще один варіант продажу іпотечної квартири в разі смерті одного з позичальників. Він покривається в наявності у покійного законних спадкоємців, які можуть прийняти на себе його зобов’язання в порядку спадкування.

Безперечно, якщо життя позичальника було застраховане, то всі борги погасить страхова компанія і спадкоємці просто отримають свою частку без обтяження. А за відсутності страховки доведеться скористатися одним з трьох варіантів:

Прийняти відповідальність за іпотекою в спадок. Законні спадкоємці після отримання законного права розпоряджатися активами і зобов’язаннями покійного повинні піти в банк і переоформити кредитний договір на себе. У деяких випадках можна домовитися про продовження терміну кредиту або відстрочення платежів на кілька місяців. Після погашення боргу спадкоємець зможе продати придбану квартиру.

Продати успадковане майно відразу ж після отримання. Спадкоємці, як і в попередньому випадку, переоформлюють кредитний договір і відразу ж виставляють іпотечну квартиру на продаж за однією з схем.

Відмовитися від спадщини і отримати відшкодування від банку. Коли немає бажання витрачати час і кошти на погашення чужих зобов’язань спадкоємці повинні звернутися в обслуговуючий банк і написати там відмову від спадкування іпотечної квартири. Банк приймає на себе право власності і виплачує спадкоємцям суму рівну вартості квартири за вирахуванням розміру боргу. Однак слід пам’ятати, що оцінена банком вартість нерухомості в цьому випадку буде на 25-35% нижчою від ринкової ціни.

Таким чином, продати іпотечну квартиру в разі смерті одного з позичальників можливо. Однак реалізується це за іншими схемами, ніж стандартна угода з обтяженою нерухомістю. Така ситуація обумовлена наявністю прав успадкування на майно і зобов’язань, а також урахуванням інтересів покупця іпотечного житла.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?