Новини світу кредитування та банківських послуг.

ЧИ МОЖНА ПОВЕРНУТИ ТОВАР, КУПЛЕНИЙ В КРЕДИТ

Відповідно до «Закону про захист прав споживачів», будь-який придбаний товар може бути повернений продавцю у встановлені терміни. Якщо продукція була придбана в кредит, процедура повернення стає складнішою. Причина цього – необхідність одночасного врегулювання питань з продавцем і кредитором.

ПРИЧИНИ ПОВЕРНЕННЯ АБО ОБМІНУ

Українське законодавство передбачає можливість обміну або повернення будь-якого товару протягом 14 днів з моменту покупки.

Причинами таких дій можуть стати:

неналежна якість товару;

невідповідність розміру, фасону і інших характеристик виробу бажаним.

Продавець повинен запропонувати покупцеві аналог продукції для обміну. Якщо це неможливо, договір купівлі-продажу розривається, і відбувається повернення товару.

У такій ситуації правомірно вимога покупця про повернення грошових коштів за придбаний товар. Гроші продавець повинен повернути протягом трьох днів.

Однак повернення товару, купленого в кредит, обтяжується необхідністю переговорів і з продавцем, і з банком-кредитором.

Також слід врахувати, що повернення товару можливе тільки при виконанні покупцем ряду умов:

 • товар не був у вжитку;
 • товарний вигляд виробу збережений;
 • не змінилися споживчі властивості товару;
 • є в наявності касовий або товарний чек;
 • збереглися фабричні ярлики, етикетки, пломби тощо.

Коли закінчується двотижневий термін, у покупця є можливість повернути товар в наступних випадках:

 • істотний недолік товару;
 • порушення продавцем термінів для усунення цього недоліку;
 • відсутність можливості використовувати виріб за призначенням протягом більш ніж 30 днів в одному році гарантійного обслуговування через усунення його недоліків.

Окремо варто згадати про технічно складних товарах. У загальному випадку вони не підлягають обміну та поверненню. Повернути такий предмет вдасться тільки після встановлення істотного недоліку товару. Продавець, швидше за все, відправить його на експертизу.

ЯК ПОВЕРНУТИ

Вирішуючи питання того, як повернути товар, куплений в кредит, слід враховувати, що в даному випадку виникає подвійне завдання:

 • розірвання договору купівлі-продажу;
 • розірвання кредитного договору.

При цьому необхідно передбачати параметри кредитування, а також той момент часу, в який відбувається повернення продукції.

ПРИ ДІЮЧОМУ КРЕДИТНОМУ ДОГОВОРІ

Така ситуація виникає найчастіше. Перше, що необхідно зробити покупцеві – отримати на руки акт про повернення товару. Його негайно слід надати в банк, де був оформлений кредит. Це зупинить процес нарахування відсотків і стане підставою для розірвання кредитного договору.

Після розірвання договору купівлі-продажу торгова організація зобов’язана перерахувати повну вартість повернутого товару на позичковий рахунок покупця. Таким чином здійснюється погашення заборгованості перед банком.

Надлишки, що виникають після проведення даної операції на рахунку клієнта, повертаються йому на руки або безготівковим переказом.

Перерахування коштів продавцем в банк не має супроводжуватися справлянням додаткових комісій, оскільки це зменшує ту суму, яку в результаті отримає споживач.

ПОЧАТКОВИЙ ВНЕСОК

Початковий внесок за товар, придбаний в кредит, сплачується в касу магазину. Значить, сума цього платежу повинна бути повернута продавцем протягом трьох днів після розірвання договору купівлі-продажу безпосередньо покупцеві.

СПЛАЧЕНІ ВНЕСКИ І ВІДСОТКИ

Банк і продавець товару – дві незалежні організації. Покупець, укладаючи кредитний договір, бере на себе відповідальність за оплату суми основного боргу, відсотків і можливих штрафів.

Повернення товару тягне за собою необхідність повернення банком сплаченої частини основного боргу. Але відсотки, які вже були нараховані, доведеться сплатити.

Для цього необхідно з’ясувати точну суму заборгованості. Просто так припинити виконання зобов’язань за кредитним договором не можна, так як користування позикою має бути оплачено покупцем.

ЯКЩО КРЕДИТ ВЖЕ ПОГАШЕНИЙ

Коли мова йде про погашеної заборгованості по кредиту, все значно простіше.

Необхідно отримати у кредитора документ, який свідчить про повне погашення суми основного боргу і відсотків. З цим документом слід звернутися до продавця. Після розірвання договору купівлі-продажу покупець отримає від продавця повну вартість товару.

Ця операція може бути проведена готівковим або безготівковим способом.

ПОВЕРНЕННЯ ГРОШЕЙ ЧЕРЕЗ СУД

Якщо банк і продавець не бажають повертати гроші за куплений товар, виникає необхідність звернення до суду з позовною заявою.

Залежно від суми, сплаченої за товар, позов може бути прийнятий міським або районним судом. При цьому за позивачем встановлюється альтернативна підсудність.

Це означає, що справа може бути розглянута:

 • за місцем проживання позивача;
 • за місцем перебування продавця;
 • за місцем укладення договору купівлі-продажу.

У разі незгоди позивача з винесеним рішенням, можливо його оскарження протягом 10 днів. Для покупців, яким раніше не доводилося стикатися з вирішенням юридичних питань, доцільно використання послуг професіонала в суді.

ПОШИРЕНІ ЗАПИТАННЯ

ЧИ ПРОДОВЖУВАТИ ВИПЛАТИ, ЯКЩО ТОВАР ЗНАХОДИТЬСЯ В ГАРАНТІЙНОМУ РЕМОНТІ?

Період, коли товар знаходиться в ремонті, не є підставою для припинення щомісячних платежів по кредиту. Графік сплати внесків анулюється тільки в той момент, коли відбувається розірвання договору купівлі-продажу.

Гарантійний ремонт – це виконання продавцем своїх зобов’язань за цим договором. Значить, відносини між покупцем і продавцем все ще мають юридичну силу, як і кредитний договір, умови якого слід виконувати в повному обсязі.

ЧИ ВПРАВІ ПРОДАВЕЦЬ ВИМАГАТИ ПОВНОЇ ОПЛАТИ КРЕДИТУ ДЛЯ ОФОРМЛЕННЯ ПОВЕРНЕННЯ?

Продавець не має повноважень примушувати покупця погасити заборгованості перед банком. Питання, що стосуються договірних відносин з кредитором, вирішуються тільки між банком і його клієнтом.

Крім того, в разі повернення покупець повинен не платити гроші, а отримати назад всю суму вже внесених платежів по кредиту, за винятком нарахованих відсотків.

ВИСНОВКИ

Оформлення споживчого кредиту при купівлі товару значно ускладнює процес його повернення, а також вирішення будь-яких суперечок про його якість.

Причина даного явища – включення в процес придбання продукції третьої сторони – банку.

Процедура повернення товару буде пов’язана з оформленням подвійного пакету документів – для продавця і кредитора. Кожна покупка в кредит повинна бути обґрунтованою, щоб потім не довелося платити за продукцію, використання якої неможливо.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?