Новини світу кредитування та банківських послуг.

Чи купувати нерухомість у 2015 році?

Здавалося б, у нерухомість зараз буде вкладати вкрай недалекоглядний інвестор, або той, хто просто не рахує гроші. Такий умовивід бачиться цілком раціональним: економіка валиться як картковий будиночок, інфляція за підсумками 2014 досягне, якщо вірити прогнозам Національного банку, 25%, а девальвація вже досягла 100%.
Про які взагалі квадратні метри може йти мова? Особливо якщо врахувати, що забудовники за рік підняли вартість квартир на 30-60%. Але насправді, все далеко не так безнадійно, як здається. І придбання «чотирьох стін» в 2015 році може стати цілком виправданим вкладенням. Розберемося?

Ціни, вгору?

clip_image002Приховувати не будемо: житло дійсно дорожчає. Забудовники, на жаль, не можуть ігнорувати тиск курсу і інших негативних тенденцій. Залежно від типу і класу житла, частка імпортних матеріалів може досягати 80-90%. Особливо це характерно для преміум сегменту, де будинки зводяться за індивідуальними проектами, вимагають спеціальної обробки, елементи якої найчастіше в Україні не виробляються.

У підсумку, в Києві вже навряд чи можна знайти квартири нижче 9-10 тис. гривень / кв. метр, в передмісті поки що на 1-2 тис гривень дешевше. В інших містах мільйонниках, як звичайно, є невелике відставання по вартості, але воно поступово скорочується.

Набирає обертів так званий фактор конкуренції міст. Якщо раніше Київ можна було вважати центром, який притягував людей, охочих змінити якість життя, то зараз міста Західної України, особливо Львів, складають йому гідну конкуренцію. Платоспроможні покупці нерухомості мігрують, оскільки там місто пропонує більш комфортні умови проживання, ніж столиця.

Так, у Дніпропетровську, Одесі, Львів економ-житло стартує з позначки 6-9 тис гривень / кв. метр, квартири бізнес-класу – з 14-15 тис гривень за «квадрат». «Елітка» подорожчала найсильніше. Наприклад, у столиці квадратний метр в ЖК такого рівня буде коштувати не менше 28-30 тис. гривень, в інших великих містах – близько 15-20 тис. гривень.

Причому, згідно з прогнозами компанії City Development Solutions, до лютого ціни протримаються, але потім вірогідне подальше зростання. І в цілому в 2015 році можна прогнозувати подорожчання первинного житла ще на 15-20%.


Не треба засмучуватись

Насправді, вся ця досить похмура картина стає більш барвистою, якщо гривневу вартість житла перевести в долар, настільки улюблений українцями як спосіб заощадження. Наприклад, стандартна квартира площею 50 кв. м десь у спальному районі Києва. У гривні ціна кусається – близько півмільйона гривень. Однак у валютному еквіваленті … лише 30 тис доларів. І це Київ. Десь на периферії можна вкластися і в 20 тис доларів. Згадуючи, який обсяг вкладів був вилучений з банків (за даними НБУ, за 11 місяців фізособи забрали близько 6 млрд. доларів), багатьох потенційних покупців питання курсу взагалі жодним чином не хвилює.
Більше того, продавці (як забудовники, так і приватні власники) готові торгуватись. Особливо якщо бачать реального покупця з грошима і бажанням ці гроші вкласти. Так, в сегменті дешевих квартир значної знижки домогтися складно. Але 5-7% – цілком. Для житлових комплексів по дорожче рівень дисконту може досягати і 15-20%. Все залежить від того, скільки потенційно готовий скинути забудовник, а також на що погоджується покупець. Наприклад, в обмін на знижку оплачує повноцінний ремонт квартири. У першій половині 2015 ситуація на ринку явно не пожвавиться, тому зговірливість девелоперів нікуди не дінеться.
На вторинному ринку ще простіше: там працює чітка схема «хто як домовиться». За словами агентів з нерухомості, торги нерідко досягають 15-20% початкової ціни, і вище.
У 2015 році очікується плавне зниження доларових цін на вторинне житло, в межах 10-15%, хоча, на окремі об’єкти падіння може бути більше. Більшість продавців, швидше за все, займуть вичікувальну позицію, оскільки вони поки не готові йти на кардинальні поступки щодо ціни. Основні угоди будуть носити вимушений характер, необхідність швидко продати квартиру, і зі значним торгом.

Ожила інвестиція

Заробляти на житло можна, не тільки вкладаючи гроші в «котлован» і чекаючи здачі будинку, щоб тому вигідно перепродати збудовану квартиру. Ще в 2014 році багато власників житла, особливо трьох і чотирикімнатних квартир, зметикували, що набагато вигідніше здавати такі об’єкти не одному орендарю, а кільком сім’ям. Це збільшує суму щомісячного заробітку приблизно на 30-40%.
Тому в 2015 році мода на так звані «share houses» (простіше кажучи, комуналки) буде ставати все популярнішим. Тим більше що попит на оренду залишиться високим, оскільки потік переселенців з проблемних регіонів України все ще не вичерпується. За даними Міжвідомчого координаційного штабу, з Криму і Східних областей вже виїхало понад 610 тис. людей.
Ще один інструмент заробітку – покупка квартири в прибутковому будинку. Це формат володіння житлом, який був украй популярний на початку XX століття. Суть його полягає в тому, що інвестор купує житло в споруджуваному об’єкті із зобов’язанням здавати його в оренду. Тобто, спочатку розуміє, що це вкладення вже через пару років почне приносити стабільний дохід. Наймач ж отримує сучасну квартиру з гарним ремонтом, інфраструктурою (в будинку – і спортзал, і кафе з ресторанами, і магазини) і за гроші, порівнянні з орендою житла в далеко не найкращому стані і на околиці міста. Одним з перших в такому форматі стане прибутковий будинок Elyseum в Києві, який забудовники планують здати в експлуатацію вже в першій половині 2016 року.
Основні причини «за» покупку нерухомості в 2015 році:
1. ціни ростуть в гривні, але завдяки девальвації у валюті, навпаки, знижуються;
2. забудовники спочатку закладають у вартість житла до 5-20% знижки, тому можна сміливо торгуватись;
3. на вторинному ринку так і буде правити покупець, диктуючи свої умови;
4. різниця цін на житло між периферією і столицею все ще відчутна, але при цьому умови життя вже нітрохи не гірше;
5. здача в оренду – хороший спосіб заробітку, це вже в 2015 році доведуть share houses і прибуткові будинки.

Джерело: Мінфін

One Response to Чи купувати нерухомість у 2015 році?

  • Щодо прибуткових будинків, то я була дуже здивована, коли побачила, що прибуткові будинки таки з”являються на ринку нерухомості – львівська будівельна корпорація Ріел вже будує ЖК Елізіум
    Побачимо, що з того буде

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?