Новини світу кредитування та банківських послуг.

Чи йдуть банки назустріч мобілізованим позичальникам

Кабінет Міністрів України своєю постановою №245 від 29 квітня звільнив військовослужбовців, що беруть участь в антитерористичних операціях на Сході країни, а також переселенців з районів активних бойових дій від виплати відсотків за пільговими кредитами та штрафів за прострочення платежів.

З міркувань нацбезпеки точну кількість призовників та учасників безпосередніх бойових дій в українському Генштабі не уточнюють, однак ще на початку року міністр оборони України Степан Полторак говорив, що керівництво ВСУ цього року планує закликати до своїх лав близько 50 тисяч чоловік.

Що можуть запропонувати банки

На початку травня минулого року Нацбанк , ще до законодавчого утвердження прав мобілізованих позичальників, запропонував фінустановам три варіанти допомоги таким клієнтам. Банки застосовують їх всі.

У прес-службі ПриватБанку розповіли, що банк розробив і впровадив програми зі списання відсотків і штрафів для військових і бійців АТО.

Процедура списання ще з травня минулого року проводиться на підставі списків військовослужбовців Міноборони і Нацгвардії. Також можливе списання за зверненням клієнтів – всі відсотки, нараховані на період мобілізації будуть списані.

За словами Людмили Галліні, керівника проектів сектору по роботі з кредитним портфелем ОТП Банку , програма передбачає припинення нарахування щомісячних комісій та штрафних санкцій. Програма дає можливість отримати кредитні канікули по сплаті основної суми боргу на строк до 3-х місяців з можливістю пролонгації рішення в разі звернення позичальника про продовження терміну мобілізації на більший термін.

clip_image002Голова правління ПУМБу Сергій Черненко розповів, що в найбільш негативних випадках, тобто коли позичальник не повертається зі служби в зоні АТО, фінустанова, як правило, приймає рішення про списання всіх боргів сім’ям таких клієнтів.

Чи платять позичальники за кредитами

Банкіри говорять, що далеко не всі позичальники, які беруть участь у АТО, перестають обслуговувати свої кредити .

Велика частина позичальників справно виконує свої зобов’язання, навіть незважаючи на те, що їх мобілізували. Але, тим не менш, є державна програма, є законодавство, яке зобов’язує нас, як кредиторів, застосовувати ряд реструктуризаційних інструментів по відношенню до цих кредитах – підкреслює керівник департаменту ризик-менеджменту банку ПУМБ.

Довіряй але перевіряй

За словами банкірів, процедура отримання преференцій для мобілізованих позичальників досить проста: достатньо звернутися в банк. Чим раніше клієнт звернеться в банк, тим легше буде уникнути негативних наслідків. Краще звертатися до установи ще до появи прострочень.

При цьому, для позичальника або його родичів вкрай важливо зв’язатися зі своїм банком-кредитором ще до моменту нарахування штрафних санкцій – в такому випадку банкіри будуть куди лояльніше ставитися до клієнта, що робить отримання особливих преференцій на зразок кредитних канікул більш імовірним.

Навіть у випадку, якщо заборгованість у позичальника виникла, коли штрафи або відсотки вже були нараховані, після позитивного рішення за заявкою мобілізованого позичальника вони анулюються. Правда тут мова йде тільки про період з моменту призову за мобілізацією і до моменту звернення позичальника в банк із заявою.

Незважаючи на це, запити на пільговий режим кредитування банки так просто не задовольняють – багато фінустанов проводять свої перевірки по кожному клієнту, приймаючи рішення в залежності від кожного конкретного випадку. Банкірів цікавить кредитна історія і фінансовий стан позичальників – так вони намагаються захистити себе від недобросовісних клієнтів і шахраїв, які можуть використати ситуацію в країні в корисливих цілях.

Один документ

Незважаючи на те, що банки проводять власні «розслідування» по відношенню до своїх клієнтів, процедура звернення з приводу анулювання відсотків і штрафів для мобілізованих позичальників виглядає досить просто.

Реструктуризація за програмою сприяння позичальникам-військовослужбовцям застосовується автоматично на підставі переліку військовослужбовців, резервістів і мобілізованих військовозобов’язаних, наданого Національним банком України.

У більшості випадків для застосування пільгової програми клієнту достатньо надати в банк один з таких документів:

· копія військового квитка, завірена підписом клієнта, із зазначенням даних про призов і дати призову;

· витяг з наказу про зарахування на військову службу / мобілізацію із зазначенням дати призову;

· довідка з військової частини із зазначенням строку призову / мобілізації.

При цьому звернутися в банк можна будь-яким способом: особисто у відділенні банку, по телефону або за допомогою електронної пошти.

Джерело: Мінфін

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?