Новини світу кредитування та банківських послуг.

Чи безпечно продавати депозит?

Останнім часом в мережі Інтернет все частіше зустрічаються оголошення типу «Продам депозит» або «Куплю депозит», особливо, якщо мова йде про банки, в яких введена тимчасова адміністрація. Який механізм укладення таких договорів, чи є дана практика безпечною і чи можна мінімізувати можливі ризики?
Дані питання прокоментували старший юрист міжнародної юридичної фірми Gide Loyrette Nouel Ігор Красовський і молодший юрист міжнародної юридичної фірми Gide Loyrette Nouel Олена Савчук.

Так звана «купівля-продаж» депозитів почалась ще в 2008-2009 роках. У той час з’явилися навіть онлайн-майданчики, що спеціалізуються на таких послугах, які досить успішно функціонують. Проте слід розуміти, що в даному випадку мова йде не про класичний договорі купівлі-продажу, а про відступлення прав вимоги, що випливають з депозитного договору. У більшості випадків, дані операції здійснюються з метою подальшого заліку набутих прав по депозиту проти вимог банку за кредитним договором.
Угода має вид договору поступки. За умовами договору поступки, який полягає в простій письмовій формі, одна зі сторін отримує від іншої сторони право вимагати від банку повернення депозиту і сплати відсотків. Зазвичай в договорах поступки передбачається якийсь дисконт як форма плати «за послуги», пов’язані з поступкою прав по депозиту.
Після цього дана сторона може звернутися в банк із заявою про здійснення заліку. При цьому банк зобов’язаний буде це зробити, так як за законом його згода на трансакцію не потрібна (природно, за умови, що це не заборонено депозитним або кредитним договором).
Одним з найважливіших умов успішного проведення в подальшому заліку є настання терміну виконання зобов’язань як по депозитному договору в частині повернення депозиту, так і за кредитним договором в частині погашення кредиту. Тобто слід ще на етапі планування операції проаналізувати відповідні договори на предмет того, чи передбачено в них право клієнта а) достроково повернути депозит і б) достроково погасити кредит.

clip_image001

Якщо один з цих елементів відсутній, залік буде неможливий. Але сміємо припустити, що в більшості випадків можна знайти способи вирішення даних питань правовими методами шляхом правильного структурування угоди. Якщо депозит і кредит в різних валютах, то спершу необхідно буде здійснити конвертацію коштів (на підставі заяви клієнта). Разом з тим, депозит в іноземній валюті може бути достроково повернутий лише на поточний рахунок в цьому ж банку, і тільки після цього здійснюється залік.
Якщо обидва клієнта банку в рівній мірі прагнуть законним шляхом позбутись вантажу обов’язків перед банком та необхідності доводити свої права в суді, то ризики стати жертвою шахрайства мінімальні. Однак, в будь-якому випадку вкрай необхідно здійснити ретельну перевірку протилежного боку до укладення договору (це стосується як банківських та реєстраційних даних, так і історії згадок в інтернеті людини або, наприклад, його номера телефону). Ці дії, як і складання всіх документів, бажано довірити фахівцям.
Істотним ризиком є залік вимог до банку, визнаному рішенням НБУ неплатоспроможним. Законом встановлено, що такий залік неможливий, оскільки це, серед іншого, порушувало б права інших кредиторів банку, що відстоюють свою чергу в загальному порядку (п. 4 ч. 5 ст. 36 Закон України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб»).
Це обмеження діє вже з моменту введення тимчасової адміністрації. Таку позицію свого часу висловив, зокрема, і Вищий спеціалізований суд України (п. 5 Листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16.01.2012 щодо заяв про перегляд судових рішень з мотивів неоднакового застосування судом касаційної інстанції).
Тобто, хоч договір поступки між клієнтами банку укласти і можна, але банк, швидше за все, не стане розглядати звернення з приводу заліку, грунтуючись на законних обмеженнях. До слова сказати, всю кореспонденцію з моменту введення в банку тимчасової адміністрації слід вести саме з нею, так як до неї переходять усі права з управління банком. У випадку з ліквідованим банком слід або чекати виплат у загальній черзі, або звертатися до суду, результат якого може бути непередбачуваним.

Джерело: www.banki.ua

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?