Останнім часом ситуація на валютному ринку залишається вкрай напруженою. Національний банк після істотного падіння валютних резервів з початку року істотно знизив свою присутність на валютному ринку і посилив адміністративний контроль над курсоутворенням, що фактично призвело до розквіту тіньового валютного ринку та різноманіттю валютних курсів.
Розглянемо хронологію ключових подій на валютному ринку за останні 3 місяці:
17.07.2014
Нацбанк скасував обов’язковий продаж валюти надходить на користь фізосіб.
22.08.2014
Нацбанк ввів обов’язковий продаж 100% валютної виручки, а також обмежив термін розрахунків за експортними та імпортними операціями періодом в 90 календарних днів.
08.09.2014
Нацбанк приступає до продажу валюти на валютних аукціонах
22.09.2014
Нацбанк знизив обов’язковий продаж валютної виручки з 100% до 75%, а також обмежив продаж валюти в одні руки еквівалентом 3000 грн. в день.
03.10.2014
Нацбанк ввів обмеження на купівлю банківських металів на суму не вище 3000 грн. в день.
В розпорядженні автора виявились дані по валютним котируванням на тіньовому ринку від одного з популярних сайтів. Така інформація має кілька недоліків:
- Курси і обсяги є всього лише пропозицією до укладення угоди, немає ніяких гарантій, що дані курси або обсяги відображають реальні угоди;
- Висока ймовірність змісту у вихідних даних у вигляді подвоэння однієї і тієї ж операції, некоректних (неринкових) курсів або обсягів.
У той же час дана інформація має і своє незаперечну перевагу, наприклад, куди більш коректне відображення курсової ситуації на валютному ринку в порівнянні з даними Нацбанку.
На сьогоднішній день реальний курс долара відображає тільки тіньовий валютний ринок. Ні офіційний курс НБУ, ні середньозважений курс НБУ за підсумками торгів на міжбанку , ні курс на готівковому валютному ринку (публікується НБУ за даними щоденної звітності банків) на сьогодні не відображають ринкового рівня курсу.
Для відображення реального (ринкового) курсу необхідні такі умови – відсутність адміністративних обмежень і бар’єрів, а також встановлення ціни на основі балансу попиту та пропозиції. Даним параметрам відповідає тільки курс, установлюваний на тіньовому готівковому ринку.
З графіка добре видно, що до кінця серпня курси на тіньовому і білому сегментах валютного ринку були практично ідентичними. 29 вересня Нацбанк провів зустріч з керівниками найбільших банків, на якій була досягнута домовленість тримати курс на рівні не вище 12.50. У підсумку банки продовжили показувати на обмінниках курс на рівні нижче 13 грн. за долар, хоча купити валюту за таким курсом стало великим везінням.
Нижче представлений баланс попиту і пропозиції на тіньовому ринку готівкової валюти в 2014 році. Баланс на 25 лютого прийнято за 1.
З графіка добре видно, що пропозиція валюти з початку року практично не змінилась, в той час як попит зріс багаторазово. Починаючи з березня попит істотно перевищував пропозицію, в липні-серпні з активізацією бойових дій на сході попит взагалі відлетів в космос. На своєму піку у вересні на тлі падіння курсу гривні попит досягав 900% рівня на кінець лютого.
Цікаво, що на міжбанківському валютному ринку тенденція прямо протилежна. Після сплеску на початку року послідувало зниження оборотів, при цьому відновлення збору до Пенсійного фонду у розмірі 0.5% з 1 квітня добило і без того млявий ринок – обсяги торгів впали більш ніж в 2 рази. У вересні уряд пропонував підвищити даний збір до 2%, але здоровий глузд переміг, і дана ініціатива не пройшла.
На білому готівковому ринку обсяги торгів впали в 3-4 рази, причому як попит, так і пропозиція. Це зайвий раз підтверджує, що значна частина торгівлі готівковою валютою перекочувала за рамки банківської системи.
Між іншим однією з причин зростання популярності тіньового сегмента ринку стало введення збору в Пенсійний фонд, в результаті чого обмін валюти в банках став менш вигідним у порівнянні з походом до валютних міняйл, які збір до Пенсійного фонду не платять. На графіку нижче дуже добре видно, що бід-аск спред (різниця між курсами купівлі та продажу валюти) на тіньовому ринку істотно нижче, ніж на білому. І якщо для людей міняють 100-200 дол. це не грає великої ролі, то для гравців оперують більш істотними сумами кілька копійок на великому обсязі можуть стати вирішальними.
Крім цього потужне підживлення ринок готівкової валюти отримав за рахунок вилучення громадянами валютних депозитів – з початку активної фази протестів в грудня 2013 року відтік валютних депозитів склав понад 7 млрд. дол.
Незважаючи на те, що тенденція відтоку валюти з банків загасає, говорити про припинення відтоку поки що передчасно, наприклад за результатами вересня з банківської системи «пішло» 800 млн. доларів, що в півтора рази більше ніж в серпні.
На жаль, існування тіньового ринку валюти на сьогоднішній день – це об’єктивна реальність, з якою доводиться миритись всім. Необхідно розуміти, що така ситуація – плата за помилки валютної політики, які накопичувались роками. Перехід до плаваючого курсу в 2009 році зміг би запобігти (або як мінімум пом’якшити) такий сценарій. Однак момент був упущений і в підсумку вся країна знову наступила на ті ж самі граблі.
Очевидно також те, що така ситуація не може тривати вічно і в міру стабілізації економіки буде відновлений і цивілізований валютний ринок. На жаль, тут далеко не все залежить від дій НБУ, який останнім часом суттєво посилив адміністративне регулювання ринку. Для перспектив валютного ринку і курсу гривні також вкрай важливі ситуація на сході, дії українського уряду, Росії і заходу. У той же час хотілося б побажати чиновникам не наступати на ті ж граблі в черговий раз, і не фіксувати курс на певному рівні, а все-таки перейти до плаваючого курсоутворення. Благо, відступати нам нікуди.
Джерело: Мінфін
Залишити відповідь