Новини світу кредитування та банківських послуг.

Чорний валютний ринок в Україні

Останнім часом ситуація на валютному ринку залишається вкрай напруженою. Національний банк після істотного падіння валютних резервів з початку року істотно знизив свою присутність на валютному ринку і посилив адміністративний контроль над курсоутворенням, що фактично призвело до розквіту тіньового валютного ринку та різноманіттю валютних курсів.

Розглянемо хронологію ключових подій на валютному ринку за останні 3 місяці:

17.07.2014
Нацбанк скасував обов’язковий продаж валюти надходить на користь фізосіб.

22.08.2014
Нацбанк ввів обов’язковий продаж 100% валютної виручки, а також обмежив термін розрахунків за експортними та імпортними операціями періодом в 90 календарних днів.

08.09.2014
Нацбанк приступає до продажу валюти на валютних аукціонах

22.09.2014
Нацбанк знизив обов’язковий продаж валютної виручки з 100% до 75%, а також обмежив продаж валюти в одні руки еквівалентом 3000 грн. в день.

03.10.2014
Нацбанк ввів обмеження на купівлю банківських металів на суму не вище 3000 грн. в день.

В розпорядженні автора виявились дані по валютним котируванням на тіньовому ринку clip_image001від одного з популярних сайтів. Така інформація має кілька недоліків:

  • Курси і обсяги є всього лише пропозицією до укладення угоди, немає ніяких гарантій, що дані курси або обсяги відображають реальні угоди;
  • Висока ймовірність змісту у вихідних даних у вигляді подвоэння однієї і тієї ж операції, некоректних (неринкових) курсів або обсягів.

У той же час дана інформація має і своє незаперечну перевагу, наприклад, куди більш коректне відображення курсової ситуації на валютному ринку в порівнянні з даними Нацбанку.

На сьогоднішній день реальний курс долара відображає тільки тіньовий валютний ринок. Ні офіційний курс НБУ, ні середньозважений курс НБУ за підсумками торгів на міжбанку , ні курс на готівковому валютному ринку (публікується НБУ за даними щоденної звітності банків) на сьогодні не відображають ринкового рівня курсу.

Для відображення реального (ринкового) курсу необхідні такі умови – відсутність адміністративних обмежень і бар’єрів, а також встановлення ціни на основі балансу попиту та пропозиції. Даним параметрам відповідає тільки курс, установлюваний на тіньовому готівковому ринку.

clip_image003

З графіка добре видно, що до кінця серпня курси на тіньовому і білому сегментах валютного ринку були практично ідентичними. 29 вересня Нацбанк провів зустріч з керівниками найбільших банків, на якій була досягнута домовленість тримати курс на рівні не вище 12.50. У підсумку банки продовжили показувати на обмінниках курс на рівні нижче 13 грн. за долар, хоча купити валюту за таким курсом стало великим везінням.

Нижче представлений баланс попиту і пропозиції на тіньовому ринку готівкової валюти в 2014 році. Баланс на 25 лютого прийнято за 1.

clip_image005

З графіка добре видно, що пропозиція валюти з початку року практично не змінилась, в той час як попит зріс багаторазово. Починаючи з березня попит істотно перевищував пропозицію, в липні-серпні з активізацією бойових дій на сході попит взагалі відлетів в космос. На своєму піку у вересні на тлі падіння курсу гривні попит досягав 900% рівня на кінець лютого.

Цікаво, що на міжбанківському валютному ринку тенденція прямо протилежна. Після сплеску на початку року послідувало зниження оборотів, при цьому відновлення збору до Пенсійного фонду у розмірі 0.5% з 1 квітня добило і без того млявий ринок – обсяги торгів впали більш ніж в 2 рази. У вересні уряд пропонував підвищити даний збір до 2%, але здоровий глузд переміг, і дана ініціатива не пройшла.

clip_image007

На білому готівковому ринку обсяги торгів впали в 3-4 рази, причому як попит, так і пропозиція. Це зайвий раз підтверджує, що значна частина торгівлі готівковою валютою перекочувала за рамки банківської системи.

clip_image009

Між іншим однією з причин зростання популярності тіньового сегмента ринку стало введення збору в Пенсійний фонд, в результаті чого обмін валюти в банках став менш вигідним у порівнянні з походом до валютних міняйл, які збір до Пенсійного фонду не платять. На графіку нижче дуже добре видно, що бід-аск спред (різниця між курсами купівлі та продажу валюти) на тіньовому ринку істотно нижче, ніж на білому. І якщо для людей міняють 100-200 дол. це не грає великої ролі, то для гравців оперують більш істотними сумами кілька копійок на великому обсязі можуть стати вирішальними.

clip_image011

Крім цього потужне підживлення ринок готівкової валюти отримав за рахунок вилучення громадянами валютних депозитів – з початку активної фази протестів в грудня 2013 року відтік валютних депозитів склав понад 7 млрд. дол.

Незважаючи на те, що тенденція відтоку валюти з банків загасає, говорити про припинення відтоку поки що передчасно, наприклад за результатами вересня з банківської системи «пішло» 800 млн. доларів, що в півтора рази більше ніж в серпні.

На жаль, існування тіньового ринку валюти на сьогоднішній день – це об’єктивна реальність, з якою доводиться миритись всім. Необхідно розуміти, що така ситуація – плата за помилки валютної політики, які накопичувались роками. Перехід до плаваючого курсу в 2009 році зміг би запобігти (або як мінімум пом’якшити) такий сценарій. Однак момент був упущений і в підсумку вся країна знову наступила на ті ж самі граблі.

Очевидно також те, що така ситуація не може тривати вічно і в міру стабілізації економіки буде відновлений і цивілізований валютний ринок. На жаль, тут далеко не все залежить від дій НБУ, який останнім часом суттєво посилив адміністративне регулювання ринку. Для перспектив валютного ринку і курсу гривні також вкрай важливі ситуація на сході, дії українського уряду, Росії і заходу. У той же час хотілося б побажати чиновникам не наступати на ті ж граблі в черговий раз, і не фіксувати курс на певному рівні, а все-таки перейти до плаваючого курсоутворення. Благо, відступати нам нікуди.

Джерело: Мінфін

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?