Новини світу кредитування та банківських послуг.

Чому зростання зарплат в Україні тисне на курс гривні

За даними Держстату, темпи зростання реальної зарплати в останні роки стабільно перевищували 10%. У липні 2013 року середня зарплата по економіці України досягла 3429 гривень. Згідно із законодавством, прожитковий мінімум за підсумками 2013 року збільшено на 7,3%, до 1176 гривень. При цьому мінімальна зарплата на 1 грудня 2013 досягне 1218 гривень.

У той же час, зниження ВВП у 2 кв. 2013 до аналогічного періоду 2012 року, склало -1,3%, а в першому кварталі зниження склало – 1,1% (за підсумками минулого року ВВП виріс всього на 0,2%). Збільшення доходів населення, яке, безумовно, є дуже позитивним для суспільства, в умовах скорочення виробництва, проте, може мати ряд негативних ефектів і довгострокових ризиків.

2(8)

Наприклад, такий дисбаланс викликає зростання споживчого імпорту. Це легко пояснюється, бо отримав більший дохід людина в умовах спаду економіки не знаходить на прилавках магазинів адекватної пропозиції вітчизняних товарів. Та й загалом багато споживчі товари в Україні мають іноземне походження.

Зростання споживчого імпорту в свою чергу обумовлює збільшення дефіциту торговельного балансу і формує передумови для девальваційного тиску на національну валюту. Для того щоб компенсувати дефіцит валюти за зовнішньоторговельними операціями, країна змушена виходити на зовнішні ринки запозичення, що незмінно веде до нарощування зовнішнього боргу, у тому числі державного.

Дисбаланс між темпами зростання доходів і станом економіки закладає довгострокові основи для формування сильних інфляційних ризиків. Потрібно визнати, що зараз в Україні інфляції немає (за підсумками 8 місяців 2013 року, якщо вірити офіційним даним, споживчі ціни знизилися на 0,6%). Але це викликано зовсім іншими причинами, пов’язаними з депресивною кон’юнктурою цін на світових товарних ринках. Як тільки зовнішня кон’юнктура зміниться, внутрішні дисбаланси в економіці України можуть призвести до інфляційного сплеску.

До слова, в представленому днями проекті бюджету України на 2014 рік уряд передбачає інфляцію на рівні 8%, що істотно вище нинішнього рівня.

Таким чином, існуючі в останні роки розриви між темпами зростання доходів і економіки країни значно збільшують інфляційні і девальваційні ризики. Очевидно, що уряду необхідно зробити коригувальні заходи, щоб навести динаміку цих показників у відповідність між собою.

Джерело: www.banki.ua

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?