Новини світу кредитування та банківських послуг.

Чому зблизились курси долара на готівковому і безготівковому ринку

До початку березня 2016 року різниці між курсами валют на міжбанківському ринку і вивісками у відділеннях банків, яка в 2015 році досягала 2-3 гривень, майже не залишилося.

За даними на   9 березня 2016 року середній курс продажу готівкового долара США в касах відділень   банків України склав 26,9 грн / дол., покупки – 26,2 грн / дол.

При цьому торги на міжбанківському валютному ринку в п’ятницю, 4 березня, проходили в діапазоні 26-26,8 грн / дол.

У той же час, в середині лютого 2015 року курс на міжбанку був у межах 25-26 грн / дол., тоді як на готівковому ринку – 27-28 грн / дол.

Зближення курсів міжбанку і готівкового ринку обумовлено невеликою лібералізацією для покупців валюти на міжбанківському ринку з боку НБУ. Очевидно, під впливом вимог МВФ про лібералізацію ринку, регулятор дозволив ринку самоурегуліроваться. Так як банки не мають можливості поповнювати валютну позицію на міжбанку, готівковий і міжбанківський ринок не пов’язані між собою, а їх зближення лише говорить про те, що міжбанківський курс став наближатися до ринкових реалій.

Чорний ринок не настільки залежний від валютних надходжень. Те, що чорний ринок не підвищує курс слідом за офіційним ринком, означає, що ажіотажного попиту на готівкову валюту немає.

При цьому експерти відзначають досить слабкий попит на валюту на готівковому ринку по ряду причин, що також не дозволяє «розігнати» курс в обмінниках. Це пов’язано, зі зниженням обсягу вільної гривні у населення, яку можна було б витратити на заощадження в доларах. Такому зниження сприяє зростання цін на товари і послуги, за яким не встигає ріст заробітних плат. Другий фактор – не спостерігається різкого стрибкоподібного підвищення курсу, як на початку 2015 року. При такому зростанні кількість спекулянтів, готових знайти і вкласти гривню в дол. США на 2-4 тижні, зростає. Так як спостерігається плавне зростання курсу, то немає очевидної вигоди від спекуляції на коротких термінах.

Думка

Начальник відділу казначейських операцій Forward Bank  

Дійсно факт вирівнювання офіційного ринку з так званим «неофіційними» мав місце 23 лютого, коли міжбанк досяг діапазону 27,15-27,35. Тут очевидно те, що безготівковий ринок з початку року поступово зростав при порівняно слабкому коливанні готівкового курсу. Різниця цих показників в кінці січня становила 1 грн., а вже в середині лютого близько 30-40 коп. Ситуація на міжбанку залежить від багатьох факторів, але основний це валютні надходження у вигляді експортної виручки, які з початку року стали істотно нижче при тому ж рівні попиту. Це привело безготівковий курс до нинішнього рівня.

Попит населення на готівкову валюту суттєво не змінювався, оскільки січень і лютий цей час свят і відпусток. Звичайно, новинний фон впливає на бажання людей тримати заощадження у валюті, а й гривневі доходи основної частини населення залишаються на колишньому рівні.

Джерело: Prostobank.ua

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?