Обсяг депозитів у гривні зростає стрімкими темпами. За даними НБУ, з початку року обсяг вкладів у національній валюті зріс на 15,6%, тоді як депозити в іноземній валюті зменшилися на 1,4%. Підштовхують громадян робити заощадження в гривні захмарні ставки по таким депозитах. До того ж от уже кілька років курс української валюти залишається стабільним, що вселяє довіру до гривні.
Основний аргумент на користь вкладів у національній валюті – максимальна прибутковість. У банках ставки за депозитами у гривні як мінімум в два-три рази перевищують прибутковість аналогічних депозитних продуктів в іноземній валюті.
За даними НБУ, станом на 21.08.2013 р. середня ставка за річними депозитами у гривні становила 17,4% річних, у доларах США – 7,05% річних, у євро – 5,95% річних. Перекіс у ставках у різних валютах обумовлений декількома факторами.
«Банкам просто невигідно залучати валюту. Кредитування в Україні здійснюється у гривні, фактично попит на позики в іноземній валюті є тільки з боку підприємств, що ведуть зовнішньоекономічну діяльність.
До того ж у червні НБУ посилив вимоги до обов’язкового резервування під кошти, залучені банками у валюті: під депозити в доларах, євро або рублях. Банкам необхідно резервувати під валютні вклади більше грошей, ніж під депозити в гривні »- зазначає Сергій Писаренко, начальник управління роздрібного та малого бізнесу АКБ« ІНДУСТРІАЛБАНК ».
На вибір українців впливають відносна стабільність на валютному ринку, а також низький рівень інфляції. За рік готівковий курс гривні по відношенню до долара США підвищився на 0,53% (подробней про динаміку курсу гривні можна прочитати у статті «Строго за курсом: як формується курс гривні і що від нього чекати» . Інфляція ж коливається в районі нуля майже весь нинішній рік.
«Населення переважно розраховується за товари та послуги в національній валюті. Тому цілком логічно виглядає небажання клієнта нести додаткові втрати при обміні валют. Також підливають масла у вогонь перспективи запровадження законодавчих бар’єрів у частині обміну валют. У парламенті зареєстровано законопроект про введення збору до Пенсійного фонду України з операцій купівлі-продажу валюти », – зазначає Микита Малясов, начальник відділу депозитів департаменту кредитування і депозитів роздрібного бізнесу ПУМБ.
Довіра громадян до гривні посилюється на тлі відсутності значимих політичних подій цього року.
Прогнози експертів щодо динаміки ставок за депозитами суперечливі. Микита Малясов вважає, що в четвертому кварталі поточного року буде незначне зростання процентних ставок, переважно за короткостроковими продуктам строком до шести місяців, в середньому +1-2% річних.
«Основною причиною збільшення прибутковості депозитів служить сезонне зростання потреби банківських установ у грошових ресурсах в національній валюті. Він викликаний відновленням ділової активності населення та суб’єктів господарювання, а разом з тим і зростання попиту на кредитні ресурси », – обгрунтовує прогноз експерт.
Обережніше висловлюється про майбутнє Сергій Писаренко: «Далеко йдуть прогнози робити складно, але, беручи до уваги зниження облікової ставки НБУ, вважаю, що найближчим часом банки будуть поступово знижувати ставки за депозитами населення».
У той же час, за словами топ-менеджера одного з найбільших банків, який побажав залишитися неназваним, незабаром можливе підвищення курсу долара, а тому депозити в гривні можуть втратити в прибутковості.
За словами банкіра в плюсі можуть залишитися тільки вклади зі ставкою 20% і вище. Тому, щоб не прогоріти, краще дотримуватися золоте правило заощаджень і не зберігати всі гроші в одній валюті.
Джерело: www.banki.ua
Залишити відповідь