Новини світу кредитування та банківських послуг.

Чому падає гривня, які перспективи до Нового Року?

Гривня знову падає. Падіння триває весь тиждень та офіційний курс вже вище 23 гривень. На чорному ринку долар вже пропонують по 25 гривень. Що відбувається?

  • По-перше, тривають виплати клієнтам банків-банкрутів. Тільки вкладники Дельта Банку в жовтні отримали 5200000000 гривень із 7600000000, запланованих на цьому етапі відшкодування. З 4 листопада Фонд гарантування почав виплати вкладникам ще одному найбільшого банку-банкруту – Фінанси та Кредит. На це потрібно 10500000000 гривень. 10 листопада Міністерство фінансів випустило для Фонду гарантування ОВДП на 3,5 млрд. гривень. Їх викупить НБУ, а гроші через Фонд гарантування підуть на виплати вкладникам.

Все це означає тільки одне: велика частина виплат піде на чорний ринок валюти. Українців, що розчарувалися в банках не спокушають навіть високі відсотки по депозитах. Купити долари легально можна тільки на 3000 гривень на добу. Тому вкладники банкрутів підуть не в банки, а до міняйл.

Через це попит на долар на чорному ринку буде стабільно високим. Це підтверджують і реальні курси валютників, які практично відразу після отримання Фондом гарантування 3500000000 від Мінфіну впритул наблизилися до рівня 25 грн. за долар.

  • По-друге, вибори. Багато кандидатів на свої кампанії витрачали готівкову валюту. Після першого туру місцевих виборів кандидатів стало набагато менше, тому приплив валюти вичерпався. Не дарма першу скачки почалися вже за тиждень до голосування: курс «нелегального» долара тоді буквально за день різко виріс з 23,30 до 24,15.
  • По-третє, слоняча грація НБУ. Заяви керівництва центробанку нерідко лякають українців. За прикладами далеко ходити не потрібно. 11 Листопада керівництво регулятора провело закриту зустріч з представниками 92 середніх і малих банків. Своїх намірів у НБУ не приховують: якщо банки не виконуватимуть його розпоряджень, їх просто закриватимуть. Під загрозою – не менше ніж половини малих банків. Після таких недвозначних заяв з боку НБУ українці з іще меншим ентузіазмом будуть зберігати свої гроші в банках.

Саме малі та середні банки пропонують найвищі ставки за депозитами на ринку. Зараз вони знаходяться на рівні 25-27% річних. Незважаючи на те, що це дійсно хороші відсотки, вся їх вигода практично повністю нівелюється інфляцією. При темпі зростання цін в річному вираженні 39,5% (Держстат) і прогнозний показник на кінець року в 44,5% (НБУ) навіть найвищі ставки за депозитами не можуть захистити гроші від знецінення. Навіщо клієнту зберігати гроші в банку, який НБУ може закрити в будь-який момент? (Глава НБУ Валерія Гонтарєва пригрозила «малюкам», що будь-який банк можна вивести з ринку за день).

Що грає на користь гривні? Як не дивно, інфляція. Українці більше витрачають. І грошей на купівлю валюти у багатьох просто не залишається. Скорочення попиту на валюту можливе вже в листопаді. Тільки тарифи на опалення в середньому зросли на 49,1%. Тому багато громадян не тільки відмовляться від купівлі валюти, але і почнуть потрошити свої доларові заначки.

Ще один аргумент на користь зміцнення гривні – наближаються новорічні свята. Перед ними українці традиційно продають валюту. Але серйозного відкату курсу чекати не варто. Орієнтир дало міністерство фінансів: у бюджет – 2016 закладається курс 24,1 грн.

Джерело:
Мінфін

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?