Новини світу кредитування та банківських послуг.

Чому не зміцнюється гривня

Банкіри розповіли про те, що відбувається на валютному ринку країни і що буде з гривнею в найближчі тижні.

Два тижні тому, напередодні відмови НБУ від індикативного курсу гривні учасники ринку прогнозували різкий стрибок курсу долара до порядку 25 грн. відразу після відмови регулятора від адміністративного втручання в ринок, з подальшим зміцненням гривні до рівнів 19-20 за долар. Але минуло два тижні, а гривня не те що не повернулася до прогнозованим значенням, але і продовжує втрачати в ціні. Курс уже пробив психологічний горизонт в 27 грн / $ .

Скарбник найбільшого банку

На міжбанківському валютному ринку попит продовжує перевищувати пропозицію. Надії на те, що відміна індикативного курсу гривні з подальшим вирівнюванням офіційного і «чорного» курсів гривні буде стимулювати експортерів продавати валютну виручку, поки не виправдалися. Це видно за обсягами щоденних торгів на міжбанку – вони не збільшились.

Зараз на ринку є дві категорії покупців: песимісти, які не вірять, що гривня зміцниться, і ті, хто все-таки очікує коригування курсу гривні в бік підвищення. Песимісти готові купувати валюту на нинішніх цінових рівнях – в коридорі 26-27 грн / $. І все ж оптимістів, які вірять у зміцнення гривні, поки – більша половина. Вони не купують валюту, зайнявши вичікувальну позицію.

clip_image001

Спочатку тих, хто був готовий купувати долар по 26 грн., було близько третини від усіх учасників міжбанківського ринку. Зараз багато хто з тих, хто займав вичікувальну позицію, зрозуміли наївність своїх очікувань і почали купувати валюту. Тих же, хто продовжує сподіватися, стає все менше і менше. Поки, на жаль, немає ніяких ознак того, що курс може впасти.

Можна констатувати, що озвучений раніше учасниками ринку сценарій, згідно з яким після різкого значного падіння вартості гривні в перші дні після відмови від індикативного курсу національна валюта все ж повинна була зміцнитися протягом двох тижнів до значень порядку 19-20 грн. / $, не виправдався.

З очевидних плюсів відмови від індикативного курсу можна назвати хіба що зняття з порядку денного проблеми так званого «багатокурся» , коли одночасно існувало кілька різних курсів гривні: офіційний, індикативний, міжбанківський «білий», міжбанківський «сірий», міжбанківський «чорний», готівковий і курс «чорного» ринку.

Навряд чи найближчим часом збільшиться обсяг продажу валютної виручки експортерами. Фундаментальних причин для цього поки немає. Заводити валюту в країну почнуть лише тоді, коли припиняться військові дії на сході і запрацює економіка. Але поки ситуація залишається вкрай важка.

Є надія, що подальше падіння гривні може бути зупинене інструментами монетарної політики НБУ. Регулятор поступово вилучає зайву гривневу ліквідність з ринку – гривні стає все менше, процентні ставки зростають. Швидше за все, мета регулятора – штучно створити дефіцит гривні, щоб не було за що купувати валюту. Якщо, звичайно, знову гривню не надрукують у великій кількості.

Цікаве спостереження – курс долара у банківських касах нижче, ніж на міжбанківському ринку. І що найцікавіше – люди почали нести валюту в «обмінки».

При курсі покупки 25 грн. / $ є багато охочих продати валюту, причому великі суми. Як не дивно, котирування на чорному ринку виявилися нижчими, ніж на міжбанку. Я знаходжу цьому таке пояснення: свого часу оптовики і спекулянти накупили багато валюти і зараз фіксують прибуток, оскільки подальшого істотного падіння гривні не очікують.

Валютний дилер найбільшого банку

На валютному ринку все не так, як прогнозував регулятор. Дуже великий відкладений попит нікуди не подівся. Це сталося тому, що багато нерезидентыв не могли купувати валюту за тими схемами, які працювали на міжбанківському валютному ринку України.

На сьогоднішній день найбільший попит йде від банків-нерезидентів, які готові купувати будь-яку суму по будь-якій ціні.

Якщо раніше двигуном міжбанківського валютного ринку був Приватбанк , то зараз він відійшов на задній план. А основну масу валюти купують Credit Agricole, ING Bank , УкрСиббанк , Райффайзен Банк Аваль , ОТП Банк.

На ринку зараз практично немає спекулятивної складової. Навіщо їм валюта? По-перше, у них був відкладений попит. По-друге, у них з’явилася гривня від облігацій, які їхні західні хедж-фонди попродавали. Крім того, іноземні компанії, які у них обслуговуються, повинні платити дивіденди. Всі чудово розуміють, що купувати валюту потрібно зараз, тому що в разі введення воєнного стану міжбанківський валютний ринок буде закритий, всі валютні операції будуть проходити тільки через НБУ, який введе обмеження за критичним імпортом і т.д. Тому іноземці переживають і намагаються вивести свої гроші з країни.

При цьому експортна виручка надходить в країну виключно точково. На ринку присутня зовсім невелика кількість банків з продажем валюти. А покупці нікуди не діваються. Цікаво, що як тільки основні покупці – банки-нерезиденти – йдуть з ринку, гривня відразу зміцнюється копійок на 40. Але як тільки з’являється продавець – банки-нерезиденти – знову виходять на ринок, і курс гривні знову знижується. Ринок дуже волатильний через те, що його обсяг зовсім не великий, а кількість гравців відносно мала.

Навіть якщо в Україні не буде введено військовий стан, все одно розраховувати на те, що найближчим часом нерезиденти будуть заводити сюди гроші, не можна. А у експортерів все так само немає бажання заводити в країну валютну виручку. Крім того, що б хто не говорив, Донбас давав 20% експортної виручки країни. Зараз цей потік обмілів. Підприємства там стоять. Щось точково продає ДТЕК. А у НБУ немає достатніх важелів, щоб змусити експортерів продавати валюту. В принципі, НБУ може іншими діями дати ринку життя. Але, я так розумію, це піде врозріз з вимогами МВФ.

Розраховувати на радикальну зміну ситуації після надходження в Україну коштів МВФ теж не доводиться, оскільки фонд виділяє гроші виключно під «Нафтогаз» і для розрахунків за зовнішніми боргами України, в тому числі перед МВФ. Тому передумов для стабілізації валютного ринку на сьогоднішній день я не бачу. Крім того, на руках у людей залишається величезна гривнева маса, яку вони продовжують конвертувати в долар. Тиск на гривню залишається.

Джерело: ЛігаБізнесІнформ

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?