Новини світу кредитування та банківських послуг.

Чому МВФ погіршив прогноз по українській економіці

Офіційні особи нашої держави не приховують свого оптимізму щодо найближчого майбутнього економіки країни – тільки незворотній прогрес. Президент Петро Порошенко передвіщає, що зростання економіки «ось-ось відновиться», голова НБУ Валерія Гонтарєва впевнена, що «нижча точка» вже позаду, міністр фінансів Наталя Яресько розраховує, що економічний підйом почнеться в 2016 році, а от глава Мінекономрозвитку, відштовхуючись від розрахунків свого відомства, запевняє, що нового року чекати не доведеться, адже відновлення зростання ВВП країни, ймовірно, настане вже в четвертому кварталі 2015 року.

clip_image001На тлі таких оптимістичних сценаріїв влади, ключовий кредитор України – Міжнародний валютний фонд після чергового візиту в країну вирішив погіршити свій прогноз падіння ВВП в 2015 році – з 9% до 11%. Причиною тому, як пояснюють чиновники Фонду, став більш істотний рівень падіння даного показника в першому півріччі, ніж очікувалося. Нагадаємо, МЕРТ за підсумками першого півріччя оцінило падіння ВВП в 16,3%.

Що спільного між прогнозами Фонду та реальним станом економіки в Україні? За словами президента Центру антикризових досліджень Ярослава Жаліло, прогноз МВФ зазвичай базується на модельних розрахунках, в нього закладаються наявні дані на основі яких виробляються обчислення.

Представники Фонду заклали дані першого півріччя. У цьому постійна біда прогнозів МВФ – вони сильно відстають від реальної динаміки, в результаті вони не в змозі вірогідно передбачити ні криз, ні підйомів.

У той же час, керівник аналітичного підрозділу групи ICU вважає, що прогнози МВФ цілком реалістичні, і вони грунтуються на тому, що перше півріччя для економіки України було піковим в плані скорочення економічної активності.

Проте експерти не виключають і того, що поточні очікування падіння економіки можуть не виправдатися до кінця року.

Зараз в цілому ситуація зрозуміла, ніяких принципових змін очікувати не доводиться. Єдине питання, яке може суттєво вплинути на показники української економіки – це сільське господарство, де поки не до кінця зрозумілі остаточні цифри по виробництву. Поки важко оцінювати масштаби можливого падіння у цій ключовій для України сфері в порівнянні з минулим роком.

Втім, опитані експерти сходяться на думці, що навіть стрімке економічне зростання вже в четвертому кварталі, зрозуміло, не відобразиться істотно в кращу сторону на підсумковому показнику ВВП в кінці року.

Обнадіює те, що навіть не найоптимістичніший висновок ключового кредитора жодним чином не повинен вплинути на ймовірність України отримати свій третій транш. Глава місії МВФ Микола Георгієв днями заявив, що після чергових переговорів представники Фонду досягли взаєморозуміння з українською стороною з більшості питань.

Погіршення прогнозів МВФ не сколихне нинішню ситуацію в країні, в тому числі і її валютний ринок:

Динаміка курсу національної валюти в більшій мірі залежить від стану платіжного балансу України. Оскільки з другого кварталу цього року спостерігається стійкий профіцит платіжного балансу, то це усуває значну частку девальваційного тиску і навіть сприяє деякому зміцненню гривні. Якщо профіцит платіжного балансу збережеться до кінця року, то це створить хороші передумови для стабілізації курсу національної валюти.

Висновки МВФ стосовно майбутнього українського ВВП можуть викликати ланцюгову реакцію серед інших фінансових інститутів. Приміром, Світовий банк вже повідомив, що передбачає зниження валового внутрішнього продукту України на 12% в 2015 році, а Національний банк переглянув свій прогноз з 9,5% до 11,6%.

Втім на 2016 рік як український уряд, так і його кредитори покладають неабиякі надії: зростання економіки в річному вираженні очікується на рівні на 2,4%. Однак і наступний рік для України буде не з легких, а ризики, що негативно впливають на ключові показники країни, найвірогідніше, залишаться колишніми.

Джерело: Мінфін

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?