Новини світу кредитування та банківських послуг.

Чому долар знову дорожчає (і знову дефолт).

Після недавнього різкого подорожчання долара, який зміцнився на цілу гривню, торги на міжбанку минулого тижня проходили досить стабільно, хоч і під знаком поступового зниження курсу гривні.

Форсувати події на ринку ніхто не поспішає: ні Нацбанк, який весь тиждень грав роль стороннього спостерігача і в торги безпосередньо не втручався, ні самі учасники міжбанку, які чекають наступної п’ятниці, 24 липня, коли Україна повинна буде заплатити 120 млн. доларів за своїми зовнішніми зобов’язаннями .

clip_image001Привид ймовірного дефолту витає і над готівковим сегментом валютного ринку: нервозністю населення, у якого саме слово «дефолт» викликає забобонний жах, зараз максимально намагаються скористатися не тільки валютні спекулянти, а й банкіри. Саме їх спільними зусиллями готівковий долар в банківських обмінниках практично досяг рівня в 25 грн. за долар.

Міжбанк чекає новин

Різких коливань курсів останні п’ять днів дійсно не було. Аж до середи гривня втрачала свої позиції, і лише в четвер і в п’ятницю українська валюта дещо відіграла свої позиції. Однак знову загострюватися ситуація почала ще в минулий понеділок, коли гривня подешевшала відразу на 30 копійок, опустившись з рівня 21,65 / 21,85 до 21,95 / 22,10 грн. за долар. Вже тоді Нацбанк перестав втручатися в хід торгів, взявши на озброєння єдиний інструмент регулювання попиту на валюту – штучне обмеження доступу імпортерів на міжбанк .

clip_image003

Динаміка курсів міжбанку за тиждень

Тенденція на подорожчання курсу долара продовжилась і у вівторок – котирування по американській валюті зросли до 22,02 / 22,12 грн. за долар, причому попит на ринку перевищував пропозицію протягом всієї торговельної сесії. За найбільш дрібних оборудок котирування іноді досягали 22,40 грн. за долар.

У середу долар подорожчав до 22,05-22,20 грн. / $. Сценарій цих трьох сесій був практично ідентичним: з самого початку торгів долар стрімко дорожчав, швидко добираючись до пікових значень, а ближче до кінця дня котирування дещо знижувалися, в результаті чого за підсумками дня гривня слабшала не так сильно, як могла б.

Втрачені позиції українська валюта зуміла трохи відіграти в четвер і п’ятницю: у четвер курс долара опустився до 22,00 / 22,10 грн. / долар, і до 22,02 / 22,08 – в п’ятницю. Багато в чому такий курсовий відкат став можливим завдяки виходу на ринок деяких великих гравців з продажем валюти – саме вони в ході п’ятничних торгів відкинули курс до рівня 21,87 грн. / долар, хоча і цього ефекту не вистачило, щоб гривні вдалося повернутись в діапазон 21, 00 – 22,00 грн. / долар. У підсумку тиждень на міжбанку закінчився доларом по 22,02 / 22,08 гривень.

Банкіри перестраховуються

Відповідно з різким зростанням курсу долара на міжбанку, ціна американської валюти істотно підвищилася і в банках. Якщо рівно тиждень тому, у понеділок, 14 липня, в банківських обмінниках можна було купити долар по 23,90 і продати за 22,50 гривень, то вже до п’ятниці курси зросли до 23,00 / 24,50. Причому, зростання курсу долара в банках було поступальне. Незважаючи на деякі курсові відкати в четвер і в п’ятницю, коли гривня зміцнювалася, в банках курс долара неухильно збільшувався, що свідчить про не дуже позитивні девальваційні очікуваннях банкірів.

clip_image005
Динаміка курсів в банках за тиждень

При цьому досить великим залишається і спред між купівлею і продажем американської валюти. Це означає, що банки хочуть зайвий раз перестрахуватися і заробити якомога більше грошей поки ситуація на ринку залишається мало-мальськи спокійною.

НБУ спостерігає

Весь тиждень Нацбанк залишався осторонь і не втручався в хід торгів на міжбанку. Все чим обмежувався регулятор – це «зрізання» заявок імпортерів на купівлю валюти, коли бажаючих придбати долар по тим чи іншим причинам просто не допускали до торгів. Благо, можливостей у НБУ для цього більш ніж достатньо: чиновники спритно знаходять якесь порушення, наприклад в документах, які подає Нацбанку імпортер, і просто відмовляють йому в доступі до міжбанку.

Але очевидно, що використовувати таку тактику вічно і повною мірою регулятор не може. І без того, нинішній девальвації гривні передував період, коли курс довгий час фактично фіксувався на рівні близькому до 21 грн. за долар. НБУ тоді активно використовував двосторонні котирування, заганяючи курс в необхідні для себе рамки, а також не допускав до торгів заявки імпортерів. Все це разом сформувало відкладений попит на валюту, і рано чи пізно НБУ змушений був би його задовольнити.

При цьому, утримуючи курс близько 21 грн. за долар Нацбанк керувався досить егоїстичними мотивами: після сплати 75 млн. доларів в рамках погашення зобов’язань України перед Росією, регулятору необхідно було поповнювати золотовалютні резерви, причому для НБУ було вкрай бажано купити валюту за якомога меншою ціною, що він з успіхом і робив, практично повністю викуповуючи залишки за пропозицією валюти на ринку.

Правда, така ситуація природним чином не влаштовувала експортерів, які більше за всіх інших учасників міжбанку зацікавлені в девальвації гривні, особливо, якщо врахувати норму щодо обов’язкового продажу 75% валютної виручки. Ймовірно, багато в чому через це НБУ зараз повністю ігнорує ринок, дозволяючи гривні девальвувати, а експортерам продавати валюту за вищим курсом.

Крім того, не можна забувати, що вже в найближчу п’ятницю України належить поставити крапку (або принаймні внести деяку ясність) в питанні з реструктуризацією своїх зовнішніх боргів. Саме тому Нацбанк не поспішає за всяку ціну утримувати курс гривні зараз і тим самим витрачати золотовалютні резерви, які, можливо, доведеться частково витратити на погашення боргу.
Тому в найближчі дні ситуація з гривнею кардинально не зміниться. А от що буде з курсом після прийдешньої п’ятниці і можливого технічного дефолту для України – залишається тільки здогадуватися.

Джерело: Мінфін

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?