Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?

Після недавнього різкого подорожчання долара, який зміцнився на цілу гривню, торги на міжбанку минулого тижня проходили досить стабільно, хоч і під знаком поступового зниження курсу гривні.

Форсувати події на ринку ніхто не поспішає: ні Нацбанк, який весь тиждень грав роль стороннього спостерігача і в торги безпосередньо не втручався, ні самі учасники міжбанку, які чекають наступної п’ятниці, 24 липня, коли Україна повинна буде заплатити 120 млн. доларів за своїми зовнішніми зобов’язаннями .

clip_image001Привид ймовірного дефолту витає і над готівковим сегментом валютного ринку: нервозністю населення, у якого саме слово «дефолт» викликає забобонний жах, зараз максимально намагаються скористатися не тільки валютні спекулянти, а й банкіри. Саме їх спільними зусиллями готівковий долар в банківських обмінниках практично досяг рівня в 25 грн. за долар.

Міжбанк чекає новин

Різких коливань курсів останні п’ять днів дійсно не було. Аж до середи гривня втрачала свої позиції, і лише в четвер і в п’ятницю українська валюта дещо відіграла свої позиції. Однак знову загострюватися ситуація почала ще в минулий понеділок, коли гривня подешевшала відразу на 30 копійок, опустившись з рівня 21,65 / 21,85 до 21,95 / 22,10 грн. за долар. Вже тоді Нацбанк перестав втручатися в хід торгів, взявши на озброєння єдиний інструмент регулювання попиту на валюту – штучне обмеження доступу імпортерів на міжбанк .

clip_image003

Динаміка курсів міжбанку за тиждень

Тенденція на подорожчання курсу долара продовжилась і у вівторок – котирування по американській валюті зросли до 22,02 / 22,12 грн. за долар, причому попит на ринку перевищував пропозицію протягом всієї торговельної сесії. За найбільш дрібних оборудок котирування іноді досягали 22,40 грн. за долар.

У середу долар подорожчав до 22,05-22,20 грн. / $. Сценарій цих трьох сесій був практично ідентичним: з самого початку торгів долар стрімко дорожчав, швидко добираючись до пікових значень, а ближче до кінця дня котирування дещо знижувалися, в результаті чого за підсумками дня гривня слабшала не так сильно, як могла б.

Втрачені позиції українська валюта зуміла трохи відіграти в четвер і п’ятницю: у четвер курс долара опустився до 22,00 / 22,10 грн. / долар, і до 22,02 / 22,08 – в п’ятницю. Багато в чому такий курсовий відкат став можливим завдяки виходу на ринок деяких великих гравців з продажем валюти – саме вони в ході п’ятничних торгів відкинули курс до рівня 21,87 грн. / долар, хоча і цього ефекту не вистачило, щоб гривні вдалося повернутись в діапазон 21, 00 – 22,00 грн. / долар. У підсумку тиждень на міжбанку закінчився доларом по 22,02 / 22,08 гривень.

Банкіри перестраховуються

Відповідно з різким зростанням курсу долара на міжбанку, ціна американської валюти істотно підвищилася і в банках. Якщо рівно тиждень тому, у понеділок, 14 липня, в банківських обмінниках можна було купити долар по 23,90 і продати за 22,50 гривень, то вже до п’ятниці курси зросли до 23,00 / 24,50. Причому, зростання курсу долара в банках було поступальне. Незважаючи на деякі курсові відкати в четвер і в п’ятницю, коли гривня зміцнювалася, в банках курс долара неухильно збільшувався, що свідчить про не дуже позитивні девальваційні очікуваннях банкірів.

clip_image005
Динаміка курсів в банках за тиждень

При цьому досить великим залишається і спред між купівлею і продажем американської валюти. Це означає, що банки хочуть зайвий раз перестрахуватися і заробити якомога більше грошей поки ситуація на ринку залишається мало-мальськи спокійною.

НБУ спостерігає

Весь тиждень Нацбанк залишався осторонь і не втручався в хід торгів на міжбанку. Все чим обмежувався регулятор – це «зрізання» заявок імпортерів на купівлю валюти, коли бажаючих придбати долар по тим чи іншим причинам просто не допускали до торгів. Благо, можливостей у НБУ для цього більш ніж достатньо: чиновники спритно знаходять якесь порушення, наприклад в документах, які подає Нацбанку імпортер, і просто відмовляють йому в доступі до міжбанку.

Але очевидно, що використовувати таку тактику вічно і повною мірою регулятор не може. І без того, нинішній девальвації гривні передував період, коли курс довгий час фактично фіксувався на рівні близькому до 21 грн. за долар. НБУ тоді активно використовував двосторонні котирування, заганяючи курс в необхідні для себе рамки, а також не допускав до торгів заявки імпортерів. Все це разом сформувало відкладений попит на валюту, і рано чи пізно НБУ змушений був би його задовольнити.

При цьому, утримуючи курс близько 21 грн. за долар Нацбанк керувався досить егоїстичними мотивами: після сплати 75 млн. доларів в рамках погашення зобов’язань України перед Росією, регулятору необхідно було поповнювати золотовалютні резерви, причому для НБУ було вкрай бажано купити валюту за якомога меншою ціною, що він з успіхом і робив, практично повністю викуповуючи залишки за пропозицією валюти на ринку.

Правда, така ситуація природним чином не влаштовувала експортерів, які більше за всіх інших учасників міжбанку зацікавлені в девальвації гривні, особливо, якщо врахувати норму щодо обов’язкового продажу 75% валютної виручки. Ймовірно, багато в чому через це НБУ зараз повністю ігнорує ринок, дозволяючи гривні девальвувати, а експортерам продавати валюту за вищим курсом.

Крім того, не можна забувати, що вже в найближчу п’ятницю України належить поставити крапку (або принаймні внести деяку ясність) в питанні з реструктуризацією своїх зовнішніх боргів. Саме тому Нацбанк не поспішає за всяку ціну утримувати курс гривні зараз і тим самим витрачати золотовалютні резерви, які, можливо, доведеться частково витратити на погашення боргу.
Тому в найближчі дні ситуація з гривнею кардинально не зміниться. А от що буде з курсом після прийдешньої п’ятниці і можливого технічного дефолту для України – залишається тільки здогадуватися.

Джерело: Мінфін

Будемо вдячні за оцінку
Дуже поганоПоганоПосередньоДобреВідмінно (Поставте оцінку першим)

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.