Новини світу кредитування та банківських послуг.

Чому долар буде по 27.

Зліт курсу долара – випадковість, чи великий крок до заявленого міністерством фінансів курсу в 27 гривень? Швидше за друге.

Гривня дешевшає другий день поспіль. Вчора курс на міжбанку знизився на 60 копійок. Сьогодні на 11.00 гривня подешевшала вже на 38 копійок. 


Попит на валюту зростає весь місяць. Прорвало 12 серпня, коли на ринок зайшла гривня, отримана власниками прив’язаних до курсу долара держоблігацій.

Приводів для падіння гривні вистачало і без цього. Платіжний баланс погіршується. У банківській системі – надлишок гривневої ліквідності. Залишки на коррахунках банків за тиждень виросли більше ніж на 8 млрд гривень. Звідки гроші?Міністерство фінансів погасило не тільки прив’язані до курсу облігації. Деякі банки отримали гроші за депсертіфікатам НБУ . Дорожчають імпортні енергоносії. Масла у вогонь підливають «дочки» іноземних компаній, яким дозволили виводити дивіденди. Експортери бачать зростання попиту і притримують валюту, чекаючи вигідний курс. Час у них є – на обов’язковий продаж валютної виручки після чергової лібералізації є 120 днів.

Ще одна проблема – вчора знову виріс розрив між безготівковим і готівковим курсами. Це створює сприятливі умови для спекуляцій. Грамотний скарбник неодмінно почне працювати на розрив, переводячи валюту туди, де вона дорожче.

НБУ прогавив вдалий момент для того, щоб заспокоїти ринок. Невеликі точкові продажі долара могли б малою кров’ю стабілізувати ситуацію 28-29 серпня. Але чиновники Нацбанку говорили, що причин хвилюватися немає, а курсові коливання викликані зовнішніми факторами. НБУ вийшов на ринок тільки через тиждень «випадкового» зростання курсу долара. Вчора він продав на аукціоні $ 30 млн , середньозважений курс – 26,11. Але проблема залишилася: банки заявилися на $ 55,9 млн. Після проведення аукціону курс гривні знизився. Тобто, попит набагато вищий за пропозицію. Тепер Нацбанку доведеться продавати більше і частіше. Сьогодні НБУ продавав долари вже по 26,63.

Нацбанк потрапив в незручну ситуацію. Якщо не продавати долари, то курс піде вище. Якщо продавати, то доведеться скорочувати резерви. Жоден з цих сценаріїв НБУ не влаштовує. Різке зростання курсу підвищить інфляцію. Скорочення резервів розчарує МВФ. Що робити в такій ситуації? Маневрувати. Сьогодні НБУ поступив витончено. Він продав валюту на аукціоні «на певні цілі». Як правило, за таким формулюванням криється продаж валюти на покупку критичного імпорту. НБУ фактично вивів з ринку тих, кому валюта дійсно потрібна.

Сьогоднішня виплата $ 500 млн процентного доходу по облігаціях на курс не вплинула. Ці гроші міністерство фінансів накопичило заздалегідь. Коли курс був нижче. Наступна виплата – 1 березня. І збирати на неї гроші почнуть пізніше. Зараз потрібна допомога експортерам. Особливо якщо врахувати падіння цін на зерно. У бюджеті 2017 року закладено курс 27,2.

Джерело: Мінфін

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?