Новини світу кредитування та банківських послуг.

Чому банки масово припиняють видачу споживчих позик?

Згідно з офіційними даними на початок квітня-2014, кількість банків, що видають споживчі кредити з початку року скоротилась більш ніж на половину, і зараз складає всього 3 установи – в сегменті позик на купівлю товарів і 14 – готівкою. Чому банки згортають такий високоприбутковий бізнес.

Скорочення кількості гравців на ринку споживчого кредитування пов’язане з декількома факторами. По-перше, для низки банків – це проблеми з ліквідністю, що виникли внаслідок спостережуваного з грудня відтоку депозитів фізичних осіб. В результаті у багатьох установ стало не вистачати «вільної» гривні, щоб використовувати її в процесі кредитування.

Другим фактором можна розглядати рефінансування від НБУ і заборону на видачу позик. Так, два великих банки з першої п’ятірки в лютому-березні отримали фінансування від clip_image001Національного Банку, і були позбавлені права проводити операції з кредитування.

Третім фактором є зростаючий рівень прострочення за кредитами – банки вирішують поки призупинити кредитування.

Через нестабільність, яка зараз існує в країні, у банків відбувся різкий відтік ресурсів. Деякі установи згорнули програми кредитування або зовсім заморозили їх.

Важливо відзначити, що споживчі кредити вже давно перестали бути таким вже високоприбутковим бізнесом. Унаслідок низки чинників: тривалої девальвації (курс долара вже просів приблизно на 50% порівняно з торішньою відміткою); нестабільної ситуації на сході країни; відсутності політичної визначеності, а також помітної економічної рецесії (скорочення ВВП в 2014 році принаймні на 5%, в порівнянні з 2013 роком). Насправді, у всіх банках зараз замислюються, чи зможе, що справно виплачує по кредиту клієнт сьогодні, так само благополучно погашати його і завтра. Також деякі банки недавно зіткнулися з серйозною проблемою нестачі ліквідності в результаті відтоку депозитів. Вони просто не мали ресурсів для видачі нових кредитів, у тому числі, споживчих.

Найдохідніші для банків програми споживчого бланкового кредитування зупинялись в останню чергу. І все ж, істотне збільшення ризиків кредитних операцій у зв’язку з політичною нестабільність в країні, дефіцит ліквідності та погіршення показників якості обслуговування існуючих кредитних портфелів, змусили багато банків повністю або частково призупинити кредитування навіть за роздрібними програмам. Ті фінустанови, які продовжили кредитувати, зіткнулися з необхідністю переглядати скорингові формули, щоб знизити ризики по позиках.

Продаж товарів у кредит за останній рік поступився своїми позиціями з прибутковості таким продуктам, як кредитні картки та кредити готівкою, таким чином ставши більшою мірою інструментом залучення нових клієнтів.

У контексті поточної ситуації можемо спостерігати дві основні причини призупинення видачі споживчих позик: управління активами в контексті позицій ліквідності окремих банків, а також макроекономічні ризики.

Вважаю, що причина зниження кредитної активності в основному полягає в проблемі з ліквідністю української банківської системи в цілому – налякані політичною ситуацією в країні, вкладники продовжують розривати депозитні договори. Також сьогодні дуже висока ймовірність ризику неповернення позик, що безпосередньо пов’язана із зростанням безробіття в країні. А деякі банки просто призупинили видачу споживчих кредитів, очікуючи подальшого розвитку подій.

Джерело.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?