Новини світу кредитування та банківських послуг.

Час вкладати валюту в банки

Що буде якщо різко збільшити ліміт на видачу валютних депозитів? З одного боку, хороша новина для валютних вкладників. З іншого, відмінний привід нарешті забрати свої гроші.  Який же ефект від валютної лібералізації.

НБУ збільшував ліміт на видачу валюти тричі з початку року. Останній раз – минулого тижня. Нацбанк дозволив українцям з валютних вкладів еквівалент 250 000 гривень добу . Це – більше $ 9000. Зрозуміло, що результати лібералізації в банківських балансах з’являться тільки в вересні. 


Зате можна прикинути динаміку валютних вкладів після попередніх послаблень.  Ось простий графік помісячної динаміки валютних і гривневих вкладів.

Помісячна динаміка гривневих і валютних вкладів,%. На сірому тлі – ліміти на видачу валютних вкладів.

З графіка видно, що в березні, коли НБУ підвищив ліміт до 50 000 гривень, вкладники вирішили, що пора зняти гроші. Але вже в квітні вони трохи заспокоїлись. В після червневого пом’якшення до 100 000 гривень на добу і зовсім принесли гроші в банки. Цифри неідеальні. Використовувались дані НБУ про вклади домогосподарств в депозитні корпорації. Там вистачає «шуму», але загальну картину вони передають.

Приріст вкладів виглядає трохи дивно. Доходи падають, українці проїдають заощадження. До того ж, процентні ставки за вкладами стають все менш привабливими. З початку року прибутковість за гривневими вкладами знизилась на 2,8%, по валютних – на 2,1%. Цікавий факт. Облікова ставка НБУ не впливає на вартість кредитів . А ось депозитні ставки падають разом з обліковою.

Облікова ставка НБУ і прибутковість по депозитах в банках

Зниження не драматичне, але тенденція очевидна. За словами директора департаменту роздрібного банкінгу Укргазбанку, для споживача зниження прибутковості по депозитах стає помітним, якщо ставка знижується більш ніж на 1% в гривні або на 0,5% в валюті. Але і тут населення швидше упокорюється з низькою прибутковістю, приймаючи нові умови порівняно спокійно.

Основна причина в тому, що в абсолютної більшості фізичних осіб немає вагомих альтернатив для вкладення заощаджень. Тому в середньому більше 80% вкладників переоформлюють свої вклади. При цьому спостерігається стабільна тенденція до збільшення середнього терміну депозиту в сторону 6-9 місячних депозитних продуктів. Тобто клієнти, в умовах постійного зниження рівня процентних ставок, намагаються зафіксувати прибутковість депозиту на довший термін.

Падіння ставок – очевидна тенденція. І вона продовжиться. Кредитування не росте, за рахунок чого банкам підвищувати ставки по депозитах, незрозуміло.

Джерело: Мінфін

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?