Новини світу кредитування та банківських послуг.

Боргова розписка – спосіб захисту кредитора

Якщо ви комусь даєте гроші в борг, подбайте заздалегідь про те, як захистити себе у разі неповернення ваших грошей. Можна, звичайно, покластися на чесне слово і фінансову охайність позичальника, але в житті бувають ситуації, які свідчать, що це не найкращий спосіб домовленості.

Як правило, між кредитором і позичальником укладається договір позики. Він може складатися як на предмет грошей, так і на предмет речових цінностей, які визначаються родовими ознаками, як то: вага, число, інші одиниці виміру. Буває, що сума за договором перевищує мінімальний розмір оплати праці в 10 і більше разів. Цей розмір визначений законодавством РФ. У цьому випадку укладається письмовий договір, сторонами якого є позичальник і кредитор. Відразу вирішується питання, чи буде займ безвідсотковим або з їх сплатою. В останньому випадку сторонам слід вказати точний розмір відсотків та узгодити порядок їх виплат.

Трапляється, що в договорі немає чітких вказівок на безвідсоткові позики, тоді (за рідкісним винятком) кредитор має право вимагати відсотки на суму кредиту. Розмір відсотків у цьому випадку визначається банківською процентною ставкою. Як і в банку, позичальник виплачує відсотки щомісяця. Той же договір позики, який укладено на суму що не перевищує 50-кратного мінімуму оплати праці, буде вважатися безвідсотковим. І, що важливо, цей договір не повинен бути пов’язаний з підприємницькою діяльністю.

Коли кредитор передає гроші позичальнику, з цього моменту починається дія договору.

Якщо між кредитором і позичальником не укладався двосторонній договір, то замість нього можна взяти від позичальника розписку про отримання грошових коштів. У цьому випадку бажано присутність свідків, тому що якщо ситуація вимагатиме судового розгляду, показання свідків будуть як не можна до речі.

Як написати розписку? По-перше, боргова розписка пишеться від руки самим позичальником. Таким чином, якщо виникне спірна ситуація щодо визначення автентичності документа, справа значно спроститься. Правда, розписка, надрукована на машинці або комп’ютері, не заборонена.

Боргова розписка повинна вміщати таку інформацію: розмір суми, переданої позичальникові (або опис вартості речей), строк повернення позики, розмір відсотків за використання коштів або речей, розмір відсотків у разі прострочення платежів, цілі, на які йдуть гроші (якщо береться значна сума ), дата отримання грошей або речей і ПІБ з паспортними даними кредитора і позичальника.

У розписці можна позначити суму не тільки в рублях, але і в іноземній валюті (за курсом Центробанку на момент укладення договору) і вказати, що в разі інфляції сума буде проіндексована.

dolgovaya_raspiskaПозичальник зобов’язаний підписати розписку власноручно з розшифровкою підпису. Всупереч розхожій думці, нотаріальне завірення боргової розписки бажано, але не обов’язково.

Якщо борг був повернений в строк, кредитор повинен віддати боргову розписку позичальникові і видати йому розписку про те, що він отримав свої гроші (речі), або зробити запис на тій розписці, яку кредитор віддав позичальникові.

Якщо ж пройшли всі терміни, а борг так і не повернули, то кредитор може скласти лист на адресу позичальника з вимогою повернення боргу в строго відведений термін. Після закінчення і цього терміну кредитор вправі стягнути з позичальника борг в судовому порядку. Крім цього, якщо позичальник свідомо ухиляється від повернення боргу, від нього вправі зажадати виплати відсотків за те, що він користується чужими грошима. Непорядний позичальник може спробувати заперечити борговий документ, але зробити це вийде тільки в тому випадку, якщо розписку він писав під тиском і погрозою насильства або обманом. Ще існує варіант форс-мажорних обставин, тобто втрата майна внаслідок обставин непереборної сили (пожежа, стихійне лихо). У цьому випадку борговий документ теж може бути оскаржений. Важкі обставини, – втрата роботи, хвороба позичальника або членів його сім’ї також входять в ряд причин, по яких розписка допускається до оспорювання.

Таким чином, якщо ви виступаєте кредитором, то грамотне оформлення договору або розписки послужить вам в суді хорошу службу у витребуванні боргу у непорядних людей.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?