Новини світу кредитування та банківських послуг.

Бойкот російських банків в Україні: чи варто?

Події зими і весни 2014 назавжди змінили відносини України і Росії, а також і ставлення українців до багатьох російських явищ. До бойкоту російських споживчих товарів приєдналися вже дуже багато жителів України, в тому числі і я. Але у багатьох виникає питання – російські банки повинні підпадати під цей бойкот, чи ні? Як активний користувач банківських продуктів, я вирішив розібратися, чи ефективно ігнорувати послуги таких фінустанов.

Для початку я склав список банків з російським капіталом, що працюють в Україні і вказав їх власників.

Банк

Власник

Альфа-Банк

ABH Ukraine Limited (Кіпр)

Банк Російський Стандарт

Група компаній «Російський Стандарт» (РФ)

БМ Банк

Уряд РФ (через групу ВТБ)

ВТБ Банк

Уряд РФ

Петрокоммерц-Україна

ІФД Капітал (Лукойл)

Промінвестбанк

Уряд РФ через Зовнішекономбанк

Сбербанк Росії

Уряд РФ

VS Bank (Фольксбанк)

Уряд РФ (через Sberbank Europe AG)

Банк Траст

Національний банк «Траст» (РФ)

ЕНЕРГОБАНК

Roylance Services Ltd. (Кіпр)

За даними офіційних сайтів

Як бачимо, таких на початок квітня-2014 налічується десять – що при загальній кількості в 180 установ не так і багато. Однак російські банки займають велику вагу в банківський системі України – за розміром активів Промінвестбанк займає 7-е місце, Ощадбанк – 8-е, Альфа-Банк – 11-е, ВТБ Банк – 13-е. Всього за класифікацією НБУ до групи найбільших входять 15 банків, з них чверть – з російським капіталом.

Варто відзначити, що VS Bank (раніше називався Фольксбанк і приналежний однойменної австрійській групі) належить на сьогоднішній день Сбербанку Росії, проте поки працює як самостійна установа. Про те, що банк насправді поки працює окремо від Ощадбанку говорить той факт, що наприкінці лютого українська дочка Ощадбанку оголосила про припинення кредитування всіх нових клієнтів, тоді як VS Bank продовжив видавати позики новим позичальникам.

Отже, треба зважити всі «за» і «проти» бойкоту російських банків і розібратися: хто вони такі, ці «установи з капіталом окупантів».

«За» бойкот

Головний аргумент – їх власники росіяни, а ще гірше – сама держава на чолі з Володимиром Путіним.

Коли наприкінці лютого трійка державних банків (ВТБ, Промінвестбанк і Ощадбанк Росії) оголосили про припинення кредитування нових клієнтів – це ще раз підтвердило, що ці установи повністю координують свої важливі рішення з Кремлем. Мета в такому ході clip_image002була одна – економіка України і так дуже слабка і вже як мінімум два роки, по суті, живе без довгострокового кредитування. Відхід з ринку таких великих гравців дуже сильно скорочує обсяги нових виданих кредитів і ще сильніше послаблює економіку країни. Звичайно, тільки за допомогою таких кроків повністю підірвати наше господарство не можна, але це один з елементів у глобальних планах Росії – максимальна дестабілізація в Україні і, як наслідок, неможливість розвитку країни.

Про приватних банках такого сказати не можна: вони продовжують кредитувати і активно обслуговувати клієнтів. При цьому слід зазначити, що російські банки не відчувають серйозних проблем з видачею депозитів, тоді як багато українських банків сильно підводять своїх вкладників.

Таким чином, можна зробити перші проміжні висновки – в якоїсь глобальній «грі імені Путіна» задіяна лише трійка дочок російських держбанків.

У продовження теми власників – прибуток від діяльності банків йде саме їм, відповідно, до Росії, де її частина потрапляє (а у випадку з держбанками це 100%) до бюджету РФ.

І ось тут треба придивитися до таблиці з власниками банків. Так, бенефіціарами є громадяни або компанії Росії, однак не все так просто. Альфа-Банк ніколи не був російським з юридичної точки зору – 80% його акцій належать кіпрській компанії. І зовсім недавно було прийнято рішення і інші 20% акцій переоформити на ABH Ukraine Limited. Що таке Кіпр знають всі, і навіщо там реєструються компанії – теж. І тепер задамося питанням – а скільки відсотків від доходів Альфа-Банку (Україна) таки доходять до бюджету Росії. Я думаю дуже небагато. Можливо, і нічого.

Схожа ситуація і у Банку «Траст» – зі структурою власності ВАТ НБ« Траст »можна ознайомитися на сайті банку. Найпопулярніші юрисдикції в цій схемі – Кіпр, Кайманові острови, Британські Віргінські острови і Штат Делавер («офшор» у складі США). Думаю, податки від діяльності цього банку в бюджет РФ надходять приблизно на рівні Альфа-Банку.

Без офшорів, а саме бермудської компанії , не обійшлося і в структурі власників Банку Російський Стандарт. Кіпрські компанії – також і в ланцюжку власників банку «Петрокоммерц-Україна». Через кіпрську компанію Енергобанком володіє громадянин Росії Анатолій Данилицький.

Звичайно, ні в якому разі не можна стверджувати, що така структура власності була зроблена виключно з метою відходу від податків – власники банків може просто хотіли убезпечити свій бізнес, зареєструвавши його як іноземні компанії.

Таким чином, знову напрошується висновок не на користь держбанків – у них прибуток точно йде в бюджет РФ, чого не можна з упевненістю говорити про приватні банки.

Однак треба подивитися, а чи є чому йти.

Банк

Фінансовий результат за 2013 рік, гривень

Сбербанк Росії

прибуток 573 млн.

VS Bank (колишній Фольксбанк)

прибуток 65 млн.

Банк Російський Стандарт

прибуток 57 млн.

Альфа-Банк

прибуток 13 млн.

Петрокоммерц-Україна

прибуток 7 млн.

Енергобанк

прибуток 2,4 млн.

Банк «Траст»

прибуток 0,5 млн.

БМ Банк

збиток 174 млн.

ВТБ Банк

збиток 194 млн.

Промінвестбанк

збиток 2,575 млрд.

За даними НБУ

Як бачимо, непроста ситуація в банківському секторі не обійшла стороною і банки з російським капіталом – серйозними успіхами може похвалитися лише Ощадбанк, тоді як Промінвестбанк став найбільш збитковим банком України. Помітні збитків зазнали і ВТБ Банк з БМ Банком. Решта установи спрацювали в 2013 році фактично «на нулі»: для роздрібного банку смішно вважати серйозною прибутком еквівалент 7-8 мільйонів доларів (VS Bank і Банк Російський Стандарт) або менші суми.

Втім, і прибуток не означає, що вона піде акціонерам банку. Вона може і залишитися в установі для розвитку в майбутньому.

«Проти» бойкоту

Надходження капіталу в Україну – це завжди добре. Вкладення грошей у країну – це і є основне завдання уряду будь-якої країни. Всі перераховані вище банки вкладають в Україну, і не тільки капітал, а й технології, інтелектуальні ресурси. Зрештою, вони збільшують конкуренцію на ринку, а вона завжди корисна.

Не варто забувати, що ці дев’ять банків є саме «установами з російським капіталом», а не «російськими банками». Всі вони зареєстровані в Україні і є резидентами України, працюють у відповідності з нашими законами і платять податки саме до бюджету України.

Банк

Відрахування в бюджет України за 2013 рік, гривень

Сбербанк Росії

65 млн.

ВТБ Банк

33 млн.

Альфа-Банк

33 млн.

Банк Російський Стандарт

16 млн.

VS Bank (колишній Фольксбанк)

15 млн.

Петрокоммерц-Україна

0,4 млн.

Банк «Траст»

0,2 млн.

БМ Банк

0

Промінвестбанк

0

Енергобанк

0

За даними НБУ

За минулий рік ці десять банків перерахували до держбюджету України понад 162 млн гривень. Звичайно, це не багато, сумарно всі банки України сплатили податків більш ніж на 1,6 млрд гривень, а й такі надходження дуже не зайві для нас.

При цьому в цих банках працюють українці, і в сумі ці банки дають роботу десяткам тисяч наших співвітчизників. Звичайно, в них є і російські працівники – в основному, це топ-менеджмент банку – однак їх не так і багато. Те, скільки ці банки витратили в 2013 році на заробітні плати, зміст відділень, комунальні послуги – теж важливо розглянути.

Банк

Адміністративні та інші операційні витрати за 2013 рік, гривень

Промінвестбанк

1,419 млрд.

Альфа-Банк

1,410 млрд.

ВТБ Банк

1,133 млрд.

Сбербанк Росії

1,262 млрд.

Банк Російський Стандарт

527 млн.

БМ Банк

143 млн.

Енергобанк

132 млн.

VS Bank (колишній Фольксбанк)

120 млн.

Петрокоммерц-Україна

72 млн.

Банк «Траст»

57 млн.

Гроші, які банки залучають за допомогою депозитів, випуску облігацій і від своїх материнських структур, вони направляють на кредитування підприємств і громадян, що живуть в Україні. Звичайно, вони можуть знову кредитувати підприємства з російськими власниками, але серед клієнтів цих установ більшість – саме український бізнес і населення.

Замість висновку

Можна стверджувати, що в плані бойкоту, споживчі товари, зроблені в РФ, і банки з російським капіталом, не можна ставити в один ряд.

Якщо, відмовляючись від російського масла на користь українського, ви даєте роботу українському підприємству і його робочим і не віддаєте гроші російському – то з банками все не так однозначно.

Звичайно, кожен сам повинен робити свій вибір. Але банк для депозиту треба вибирати, в першу чергу, ґрунтуючись на його стабільності, якості обслуговування, а не на основі юрисдикції кінцевих бенефіціарів.

Вибираючи банк, в якому оформити кредит, слід дивитися на реальну процентну ставку за позикою, рахувати, скільки доведеться переплатити. Правда, буде нерозумно брати кредит в українському банку і переплачувати 50% від суми кредиту, якщо, припустимо, в російському переплата складе 30%?

Банки повинні конкурувати за клієнтів найбільш вигідними пропозиціями, хорошим сервісом, інноваційними продуктами – а не паспортом свого власника.

Джерело.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?