Новини світу кредитування та банківських послуг.

Безвідсотковий кредит в комерційному банку – реальність

Схема роботи банків всім ясна і зрозуміла. Банки беруть гроші у одних і дають у борг іншим, природно, не безкоштовно, а за винагороду. Однак існують винятки. Наприклад, ісламські банки взагалі працюють без справляння будь-яких відсотків.
Справа в тому, що згідно шаріату – зводу мусульманських законів і норм – банкам, іншим організаціям та приватним особам суворо заборонено давати в борг під відсотки. Крім цього існує і заборона на ф’ючерсні угоди, оскільки майбутнє знаходиться не у владі людини.
На які кошти тоді існує ісламські банки? Адже цілком логічно, що банк повинен отримувати прибуток. А ефективність ісламських банків сьогодні просто дивує.
Сектор ісламського фінансування є сьогодні найбільш швидкозростаючим у світі. Щорічні темпи приросту в останні кілька років відзначені на рівні 15-20%. Ісламський банкінг практикує більше 400 фінансових організацій у різних країнах.

islam_dengi_500x293.jpg.aspx

У «Звіті про конкурентоспроможність світового ісламського банкінгу за 2013», представленому Ernst & Young, повідомляється, що до кінця поточного року світові активи ісламського банкінгу перевищать позначку в 1,8 трильйонів доларів США. Практика показала, що ісламські фінансові інститути показали дивовижну гнучкість і живучість в періоди світових криз.

Трохи історії

У чому секрет успіху ісламського банкінгу? Для початку варто сказати кілька слів про історію його виникнення та розвитку.
Незважаючи на те, що широкий розвиток ісламська банківська система отримала лише в другій половині минулого століття, історія її налічує століття. Їй стільки ж років, скільки самому ісламу. Однак протягом століть ісламський банкінг не отримував належного розвитку і активно витіснявся західній банківській моделлю навіть у традиційно мусульманських країнах.
Історики і політологи пояснюють це тим, що довгі роки правлячі еліти в цих країнах були явно чи приховано прозападноориентированными. Тобто шахи і султани отримували світську освіту в європейських столицях і дотримувалися ісламських традицій, як частини ритуалу управління країною. Часто не розуміючи і не надаючи значення ісламської філософії та світогляду.
Активний розвиток ісламського банківської справи почалося в 50-і роки минулого століття в Пакистані і було підхоплено усім арабським спільнотою. Спочатку багато банківські аналітики передрікали крах ісламських банків. Однак, нині їх успіх очевидний.
Сьогодні ісламські банки успішно функціонують не тільки в традиційно мусульманських країнах, але і в розвинених країнах Європи і Америки. Серед немусульманських країн з розвитку ісламського банкінгу лідирує Великобританія. Крім ісламських банків багато англійські банки мають спеціальні віконця для мусульман.
Сьогодні найбільш розвинений ринок ісламського банкінгу – це Малайзія, Індонезія, Туреччина, Бахрейн, Судан, більш консервативний напрямок – це ОАЕ і Катар.

Основні принципи

У ісламської економічної концепції прийнято, що всі багатства належать Аллаху, який передав їх у тимчасове користування людині. Приватна власність і ринкова конкуренція не чужі ісламу, але Коран вимагає, щоб гроші не йшли в ріст.
Тобто не приносили їх власникові ренти або процентного доходу, оскільки людина не вправі і не в змозі заздалегідь визначити хід подій, передбачити волю Аллаха.
Тому крім відмови від відсотків існує ще й заборона на ф’ючерсні угоди. Також заборонені азартні ігри, тобто проведення лотерей. Використовуючи європейську термінологію, можна сказати, що основний дохід ісламські банки отримують від проектного інвестування, пайової участі.
Варто відзначити, що до інвестування ісламські банки теж застосовують релігійні принципи. Ви не отримаєте фінансування, якщо ваш проект пов’язаний з виробництвом або споживанням алкоголю і тютюну, з порнографією, а також переробкою м’яса тварин, померлих своєю смертю, крові, свинини або м’яса тварин, забитих нема з ім’ям Аллаха. Є навіть найсуворішу заборону на фінансування проектів, пов’язаних з чаклунством.
З інвестуванням – зрозуміло. А як бути, якщо ви вирішили купити в кредит квартиру або автомобіль? Тут без відсотків явно не обійтися. Однак і тут ісламські банки знайшли рішення. Банк купує квартиру, потім здає вам її в оренду з подальшим викупом. Це відноситься і до інших покупок. Загалом, це якийсь варіант лізингу.
Причому, набуваючи матеріальні цінності через ісламський банк, ви зобов’язуєтеся використовувати їх також за законами шаріату. Наприклад, в купленому таким чином авто не можна возити свинину, тютюн і алкоголь. А тим більше їздити в нетверезому вигляді.
Згідно з ісламськими законами гроші “пахнуть”.
Тобто, важливо походження використовуваних банком грошей. Наприклад, кошти, виручені від продажу алкоголю, є нечистими і не можуть використовуватися банком.
Свої витрати ісламські банки також непогано покривають за рахунок різного роду комісійних. Але все-таки принципова різниця ісламських і традиційних європейських банків, перш за все, в орієнтованості на реальну економіку і в більш високій зацікавленості в успіху клієнта. Можливо, в цьому криється секрет успіху і стійкості таких банків. Втім, стимулювання моральності теж не поганий чинник.

Ісламські банки йдуть в СНД

Першою ластівкою в СНД стало відкриття філії арабського банку «Аль-Хілал” в Казахстані. З’являються на просторах СНД та інші форми ісламських фінансових організацій. У Криму діє кредитна компанія «Ля Ріба». Аналогічна структура відкрилася нещодавно в Татарстані і Башкирії. Кілька років тому діяв ісламський банк і в Москві, але був закритий.
Дуже серйозні плани щодо ісламського банкінгу у Азербайджану. Там взагалі планують створити платформу для впровадження мусульманських фінансових механізмів в СНД. Сьогодні в Міжнародному банку Азербайджану відкритий департамент ісламського банкінгу.
Однак, у порівнянні з європейськими країнами, мусульманські фінансові організації не так активно розвиваються у нас. Чому?
Аналітики бачать дві причини в тому, що ісламські банки не знаходять належного розвитку на пострадянському просторі. Це деякий негатив до ісламу, пов’язаний в суспільній свідомості з проявами релігійного екстремізму, і відсутність необхідної законодавчої бази, яка б забезпечувала нормальне функціонування ісламських банків та захист їхніх інтересів.
Варто відзначити, що з метою залучення та розвитку ісламських фінансових структур зараз коректується казахстанське законодавство.
Може бути, і нам варто задуматися над цим питанням. В якості одного з варіантів антикризових заходів. Адже ісламські банки кредитують не тільки мусульман.

Джерело: www.banki.ua

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?