Новини світу кредитування та банківських послуг.

Бензин в Україні: механізм ціноутворення, прогнози

Як і в інших країнах Європи, в Україні вартість бензину у валюті за останні місяці 2014 знизилась на 10%. Але з урахуванням девальвації гривні, українські водії не тільки не відчули це здешевлення, а й змушені платити за літр палива вдвічі більше, ніж рік тому. Про механізм ціноутворення на бензин, про прогнози його вартості і про те, кому вигідні пікові ціни на АЗС.

Президент асоціації « Об’єднання операторів ринку нафтопродуктів України »

Наш ринок на 80% залежить від імпорту, який закуповується за долари США, а продається за гривню. Бензин в Україну завозять з Білорусі, Литви, Польщі та Румунії.

Насправді бензин не подорожчав, а подешевшав, але в валюті: на початку грудня 2014 він коштував в Україні 1,05 дол. / Літр, а зараз – 0,74 дол. / Літр. Не бензин дорожчає, а гривня дешевшає. На зміцнення гривні по відношенню до долара США та Євро, ціни відреагують адекватно: плюс 1 грн. / дол. приблизно дорівнює мінус 0,75 грн. / літр.

clip_image001Декларована Антимонопольним Комітетом України «справедлива ціна» на бензин в 15 грн. / літр не відповідає економічним реаліям, в яких ми живемо. На сьогодні економічно обґрунтована ціна на А-95 становить 22,8 грн. / літр. Але, природно, таку ціну ніхто поставити поки не ризикне – сильно впадуть обсяги продажу. Щодо «маржі», то вона сьогодні настільки мізерна, що не завжди покриває витрати на утримання АЗС (зарплата, енергоносії тощо). Важливо розуміти, що з введенням 5% податку на оборот підакцизних товарів в Україні, структура ціноутворення наступна. При ціні 19 грн. / літр:

  • 8,5 грн. / літр – вартість бензину на кордоні,
  • 8,0 грн. / літр – податки держави,
  • 2,5 грн. / літр – операційні витрати операторів ринку, включаючи так званий «дохід».

При цьому, податки держава наша нараховує у валюті, а платіж здійснюється в гривні за курсом. Таким чином, чим нижче вартість гривню до долара, тим більше відрахувань йде до Держбюджету. А все, зрештою, оплачує кінцевий споживач, тобто ми з Вами. Ось така-от невесела «картина маслом»!

Аналітик UniCredit Bank

На думку генерального секретаря ОПЕК, ціни досягли дна на рівні близько 50 доларів США за барель. Однак зростання запасів сирої нафти в США і зниження попиту американських нафтопереробних заводів через проведення капітального ремонту та страйків співробітників, перешкоджатиме зростанню цін на нафту в короткостроковому періоді

При цьому зміцнення долара США негативно вплинуло на світові ціни на сировину. Початок програми кількісного пом’якшення в єврозоні на противагу жорсткості грошово-кредитної політики в США викликало підвищення вартості долара США. Станом на 1 лютого 2015 євро вже знецінився до долара США на 6% порівняно з 1 січня 2015 г. А так як ціни на товари для міжнародної торгівлі, як правило, встановлюються в доларах США, зміцнення цієї валюти безумовно негативно позначиться на ціні на нафту.

Джерело: Prostobank.ua

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?