Сучасний ринок банківських послуг різноманітний – він пропонує різні депозитні, кредитні програми, зарплатні та пенсійні проекти та інвестування.
Але при цьому складна економічна ситуація в країні, «тінізація» зайнятості та заробітної плати робить ринок кредитування недоступним для тих громадян, у кого невисока офіційна заробітна плата. Адже вони не можуть офіційно підтвердити свій дохід.
Але вихід все одно є – спеціально для цієї групи потенційних клієнтів банки пропонують різні програми.
ВИДИ
Для приватних осіб, які не мають офіційної роботи і не мають можливості підтвердити офіційно власних дохід, доступні, як правило, три основних види кредиту – кредитна карта, споживчий кредит і кредит із забезпеченням.
КРЕДИТНІ КАРТКИ
Видаючи кредитні карти клієнтам, які не можуть підтвердити власний дохід, банки можуть попросити пред’явити непрямі ознаки добробуту і одержуваного доходу:
- закордонний паспорт з проставленими візами і відмітками про перетин кордонів;
- документи на власність (будинок, квартиру, земельну ділянку);
- водійські права, технічний паспорт на транспортний засіб і оплачені страховки на неї (деякі банки висувають вимоги до віку і вартості автомобіля);
- виписку по депозитному рахунку;
- підтвердження великих фінансових виплат (наприклад, плати за навчання).
Загальний аналіз умов отримання кредитної картки без підтвердження доходів показує, що:
- кредитний ліміт становить від 5 до 30 тисяч гривень;
- пільговий період користування кредитними грошима – 50-60 днів;
- середня процентна ставка по кредиту 40-60%;
- прийняття рішення про видачу – в середньому 1-2 дня;
- для отримання рішення по кредиту часто потрібен тільки паспорт;
- вікові обмеження в середньому 25-65 років.
СПОЖИВЧИЙ КРЕДИТ
Не маючи офіційного заробітку, можна розраховувати і на отримання споживчого кредиту, найбільш просто взяти так званий POS-кредит.
При видачі POS-кредитів банки не перевіряють кредитну історію, вимагають мінімальний пакет документів і приймають рішення про видачу кредиту моментально безпосередньо в магазині.
У цільових споживчих кредитів зазвичай такі умови:
- процентна ставка – від 30-70% річних;
- термін кредитування від 1 року до 5 років;
- розмір кредиту 5-30 тис. грн.;
- забезпечення не вимагається;
- пакет документів – паспорт + ще один документ на вибір клієнта (закордонний паспорт, документи про страхування та інше).
КРЕДИТ З ФІНАНСОВИМ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯМ
Кредитне забезпечення – це майнові зобов’язання, які служать гарантією повернення боргу позичальником, тобто наявність у позичальника будь-якого цінного майна, яке можна передати банку як заставу.
В якості забезпечення (застави) для фізичних осіб можуть служити:
- нерухомість,
- транспорт,
- цінні папери,
- вироби з дорогоцінних каменів і металів,
- інше майно позичальника.
Основною перевагою заставних кредитів є низькі процентні ставки, таким чином, позик під заставу стає відмінним варіантом для випадку, коли необхідна велика сума і на довгий термін.
Недоліком кредитів з фінансовим забезпеченням є ризик втрати власного майна в разі прострочень або неповернення кредиту.
ДОПОМОГА КРЕДИТНИХ БРОКЕРІВ
Кредитний брокер – це посередницька послуга між позичальником і кредитором (банком), яка полягає в наданні допомоги в отриманні кредиту позичальникові на платній основі.
Всіх кредитних брокерів можна умовно розділити на три групи:
- «Білі». Посередники, які працюють «від кредитора». Брокер укладає договір з певними кредиторами, що дозволяє пропонувати найвигідніші умови клієнтам.
- «Сірі». Посередники, які працюють як агенти кредитора, допомагають в підборі програми кредитування, супроводі угоди на всіх етапах, застосовують власні знання про роботу банківської системи для підвищення шансів клієнтів на отримання кредиту.
- «Чорні». Використовують відверто шахрайські схеми, такі, як підробка документів і підписів, помилкові свідчення, змова з співробітниками банків.
Плата за послуги кредитного брокера залежить від декількох факторів:
складність кредитної заявки (сума кредиту, термін кредитування, умови кредитування);
параметри позичальника (платоспроможність, «чистота» кредитної історії).
При цьому, чим складніша ситуація позичальника, тим більш високу комісію попросить брокер (від 10% і більше від суми цього кредиту).
Переваги роботи з брокерами:
- економія часу і нервів;
- 100% гарантія отримання кредиту;
- правильне оформлення всіх документів з першого разу.
ПІДРОБЛЕНІ ДОВІДКИ
Деяким позичальникам, які не можуть підтвердити офіційно рівень власних доходів, здається найбільш простим рішенням принести в банк підроблену довідку про власні доходи.
На ринку існує маса «підприємств», які за не дуже велику плату пропонують «намалювати» будь-який комплект документів, особливо популярні документи про працевлаштування та заробітної плати для отримання банківських кредитів.
Такі дії підпадають під дію статей кримінального кодексу «Підробка документів» і «Шахрайство», за порушення яких і виконавцям, і замовникам загрожує реальна кримінальна відповідальність.
Сучасні банки проробляють дуже велику роботу для боротьби з шахраями:
- ведеться облік шахрайських компаній, що надають підроблені довідки;
- ведеться облік компаній, які надають працевлаштування;
- ретельно перевіряються і документи з працевлаштування, і факт працевлаштування (наприклад, через відрахування в пенсійний та інші соціальні фонди).
Таким чином, отримати банківський кредит навіть без офіційної роботи і офіційної заробітної плати цілком реально – сучасний ринок банківських послуг пропонує широкий спектр кредитних продуктів саме для таких випадків.
При гострій необхідності в отриманні позикових грошей можна вибрати кредитну карту, pos-кредит (у разі, якщо гроші потрібні не як готівка, а на конкретну покупку) або кредит із забезпеченням (заставою) для отримання максимальної суми кредити під мінімальну процентну ставку.
Залишити відповідь