Новини світу кредитування та банківських послуг.

Банки та докапіталізація, навіщо потрібна.

Масова докапіталізація: анаболіки для банків

Більшість українських банків потребують збільшення капіталу. Такі висновки стрес-тестів НБУ і показників нормативів адекватності капіталу. Про причини виникнення такої ситуації і про те, що принесе докапіталізація банкам і їх клієнтам, в статті.

Навіщо банку капітал

Оскільки банки – це в першу чергу фінансові посередники між вкладниками і позичальниками, то фінансування своїх активних операцій вони роблять здебільшого за рахунок позикових коштів і лише частково – за рахунок власного капіталу. Капітал банку «можна уявити як фонд забезпечення фінансової стійкості і гарантію виконання зобов’язань перед кредиторами.


Капітал також є гарантією зацікавленості самого банку в мінімізації ризиків його діяльності (чим більший капітал банку, тим більше його участь у фінансуванні активних операцій, тим з більшою ретельністю будуть зважені ризики інвестицій).

Коли рівень власного капіталу банку по відношенню до його активів занадто низький, то в разі нестабільної ситуації забезпечити стійкість він не зможе. Інвестиції в капітал виступають буфером, що поглинає очікувані, неочікувані і екстраординарні втрати, прийняття яких і полягає в суті банківської діяльності.

Нормативи і стрес-тести

На сьогодні для працюючого банку в Україні мінімальний розмір статутного капіталу становить всього 120 млн. грн або близько 4,8 млн. Дол. США (з вимогою поступового збільшення до 500 млн. грн. в термін до середини 2024 г.). Для нових банків мінімальний розмір статутного капіталу становить 500 млн. грн. Однак ця величина непостійна. Капітал має властивість «вимиватися» в результаті діяльності банку – за рахунок виникнення збитків внаслідок реалізації різних ризиків: кредитних, валютних, процентних, операційних.

Потреба ж у капіталі залежить від масштабів діяльності банку і кон’юнктури ринку. Чим більше обсяг проведених операцій, чим несприятливіше ринкове середовище, тим більший розмір коштів акціонерів повинен залучатися в банк.

Зрозуміло, не всі власники банків зацікавлені в постійних вкладенннях в свій бізнес. А тому стежити за тим, щоб капітал банку відповідав вимогам безпеки, повинен НБУ   .

Для цього у регулятора є два дієвих інструменту: моніторинг нормативів адекватності капіталу і стрес-тестування.

Нормативи адекватності капіталу – це система показників, які розраховуються за методикою, визначеною НБУ, і характеризують частку ризику, яку беруть на себе акціонери банку. Саме з того, чи дотримується конкретний банк встановлених нормативів, регулятор і визначає стан справ у банку, і в разі систематичного їх порушення може визнати банк неплатоспроможним.

Однак в 2015-2016 роках в результаті значної девальвації гривні та погіршення якості кредитного портфеля виникла ситуація, коли норматив адекватності капіталу не дотримується в більшості банків.

У цьому випадку на допомогу НБУ прийшла методика стрес-тестів.  Суть стрес-тестування полягає в тому, що фінрегулятор більш детально вивчає бухгалтерську звітність великих фінансових організацій, щоб розрахувати, скільки банкам необхідно додаткового капіталу для виживання в складних умовах на ринку.

В результаті такого тестування регулятор отримує інформацію про те, яким повинен бути капітал того чи іншого банку для забезпечення його стійкості в кризових ситуаціях.

Рейтинг нарощування капіталу найбільшими банками України за 2015-2016 р.

банк

Сума докапіталізації *, млн. грн

VTB Bank

27 600

Промінвестбанк  

20 000

UniCredit Bank

9 700

Укрексімбанк  

9 320

Ощадбанк

4 960

Сбербанк  

4 800

Укргазбанк  

3 837

ОТП Банк  

3 718

УкрСиббанк  

3 290

Райффайзен Банк Аваль  

3 152

Альфа-Банк Україна

2 760

Приватбанк  

2 156

Перший Український Міжнародний Банк  

295

Всього по 1 групі

95 588

* Дані про розмір докапіталізації зібрані з відкритих джерел, так як банки поки не опублікували дані своєї фінансової звітності за 2015 рік (за станом на 16.04.2016 р)

На закінчення наведемо ще один неочевидний бонус для економіки країни від проведеної масової капіталізації банків. Вкладення в капітал банків виступають однією з форм прямих іноземних інвестицій в економіку країни. У 2014-2015 р. операції щодо докапіталізації банків склали понад 80% всього обсягу прямих іноземних інвестицій в Україну.

Джерело: Prostobank.ua

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?