Новини світу кредитування та банківських послуг.

Банкрути проти MasterCard, нараховані штрафи.

Платіжну систему MasterCard звинуватили у списанні грошей неплатоспроможних банків. На претензії Української міжбанківської асоціації членів платіжних систем ЕМА в компанії відповіли, що нічого незаконного в своїх діях не вбачають. Тому що самі понесли багатомільйонні збитки.

Приводом для скандалу став лист ЕМА до Фонду гарантування вкладів і АМКУ. У ньому асоціація поскаржилася на MasterCard за повторну річну комісію і штрафи за розрив договору. Претензії асоціація адресувала тільки до MasterCard. Про Visa або державний «Простір» в листі нічого не сказано.


За інформацією асоціації, MasterCard у вигляді санкцій за вихід з системи списувала з банків-банкрутів великі суми. У листі сказано про 250 млн. гривень.

У самій компанії не заперечують, що брали з банків-банкрутів гроші. Хоча з різкими формулюваннями ЕМА категорично не згодні. MasterCard наполягає, що діє строго в рамках законодавства і своїх внутрішніх правил. Вони поширюються на всі країни світу, в яких вона працює.

Правила передбачають, що в разі виходу банку з системи MasterCard бере з нього певну плату. Ця сума дозволяє компенсувати заборгованість банку перед іншими фінустановами (еквайєрами), які приймають до оплати його карти.

Наприклад, якщо клієнт банку, що розорився розплачується карткою за кордоном, операцію проводить банк-агент. Потім платіжна система списує гроші з рахунку банку-емітента картки і переводить їх агенту. Коли банк визнають неплатоспроможним і з його рахунків нічого списувати, розраховуватися з іншими учасниками ринку доводиться саме платіжній системі.

Про те ж говорять і в Фонді гарантування вкладів. У такій ситуації вирішити проблему майже неможливо. MasterCard списує гроші за логікою гарантійних депозитів , якими банк забезпечує свої операції по картах платіжної системи.

Інша справа, що коли фінустанову визнають неплатежеспосбною, всі її рахунки блокуються. І жоден з кредиторів не має права вимагати від банку повернення будь-яких засобів. Мораторій на такі виплати передбачено законом Про систему гарантування вкладів. З моменту введення тимчасової адміністрації або ліквідації банку штрафи або пеня кредиторами нараховуватися не може.

MasterCard тут теж виступає як кредитор. Її перевага перед іншими в тому, що договір між системою і банком необов’язково підписувався в Україні. Це означає, що на нього українські закони на нього можуть і не поширюватися. Тобто, якщо договором передбачені штрафи для неплатоспроможного банку за мимовільний вихід з системи, то MasterCard неодмінно це своє право використовує. Збитки української банківської системи хвилюють MasterCard куди менше, ніж свої власні.

Джерело: Мінфін

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?