Новини світу кредитування та банківських послуг.

Банківські злочини: хакерські мережі і шахрайство з в’язниці

У червні, на відміну від травня, обійшлося без пограбувань банків. Зате співробітникам міліції вдалося викрити велику міжнародну хакерську групу, затримати недобросовісного начальника відділення, який привласнював собі гроші вкладників, знайти шахраїв, які примудрялись відмивати гроші, відбуваючи покарання у виправній колонії, і не тільки.
Наприкінці травня цього року було проведено завершальний етап по знешкодженню мережі шкідливого забезпечення «Gameover Zeus» і «Cryptolocker». Заходи проводились на території Канади, Франції, Італії, Японії, Люксембургу, Німеччини, Нової Зеландії, Нідерландів, України та Великобританії.
З метою координації та узгоджених дій щодо спецоперації, на базі Європейського центру з протидії кіберзлочинності (EC3) було організовано діяльність координаційного штабу, участь в якому взяв також співробітник Управління по боротьбі з кіберзлочинністю МВС України.

clip_image001

Зловмисники, використовуючи дане шкідливе забезпечення протягом тривалого часу, здійснювали хакерські атаки на сайти провідних фінансових установ світу, в тому числі і України. В результаті викрадали грошові кошти їх клієнтів. Працівники Управління боротьби з кіберзлочинністю недавно завершили проведення українського етапу міжнародної спецоперації по знешкодженню даної групи.
«Gameover Zeus», також відомий як «Peer-to-Peer Zeus» – це остання версія шкідливого «Zeus», що з’явилось в 2007 році. За наявною інформацією, розробником троянської програми є громадянин Російської Федерації. Зловмисник організував навколо себе більше 20 хакерів з усього світу і за допомогою зазначеного ботнету викрадав особисті дані користувачів.
За висновком експертів в області кібербезпеки, близько мільйона комп’ютерів по всьому світу, в тому числі понад 60 тисяч на території України, були інфіковані вірусом «Gameover Zeus». Збитки від протиправної діяльності оцінюються приблизно в 75 мільйонів євро.
В ході проведення українського етапу розслідування було встановлено, що управління бот-нетом здійснювалось за допомогою більше десяти серверів, які розміщувалися на захищеній майданчику одного з хостинг-провайдерів Одеси. З метою конспірації кіберзловмісніки зареєстрували зазначену мережу на підставну компанію і, використовуючи специфічні протоколи маршрутизації, приховали справжнє місце розміщення мережевого обладнання.

clip_image002

Під час заходів було вилучено 13 одиниць комп’ютерної техніки та мережевого обладнання, що використовувалися для адміністрування і розробки шкідливого програмного забезпечення, а також отримано копії управлінських серверів бот-мережі.
А от у Чернівецькій області співробітники управління по боротьбі з організованою злочинністю УМВС України розкрили незаконну діяльність злочинної групи, члени якої створили на території Чернівецької області «фінансову піраміду» під виглядом відомої вже фінансової структури, яка надавала фінансові послуги.
Правоохоронці встановили, що структура не була юридичним установою і не мала права надавати фінансові послуги. Четверо членів групи представлялись представниками зазначеної структури і, шляхом обману, увійшли в довіру до понад 200 мешканців Чернівецької області.
Буковинці віддали їм гроші в загальній сумі понад 1,5 мільйона гривень. У шахраїв був цілий по план по легалізації цих коштів. Їх частину в сумі понад 300 тисяч гривень вони розмістили на депозитних і кредитних банківських рахунках, маскуючи при цьому незаконне походження цих грошей.
За даними фактами відкрито кримінальне провадження за ч. 4 ст. 190 (шахрайство) – більше 100 злочинів – і ч. 3 ст. 209 (Легалізація (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом) – 2 злочини – Кримінального кодексу України. Виробництво планують направити до суду із застосуванням ч.3 ст. 28 (вчинення злочину організованою злочинною групою за попередньою змовою) Кримінального кодексу України до кінця червня.
У Сумській області в цьому місяці було викрито жителя Конотопа, який, відбуваючи покарання у виправній колонії, розробив декілька комбінацій відмивання грошей. Маючи при собі мобільний телефон з доступом до мережі Інтернет та спільників, які мають судимість у минулому, на волі, комбінатор приступив до роботи.

clip_image003

Шахраї підшукували оголошення про продаж будь-яких товарів на Інтернет-сайтах, дзвонили на вказані контактні номери і, називаючись покупцем, під час розмови встановлювали довірчі відносини з майбутніми жертвами. Домовляючись про покупку товару, він пропонував розрахуватися шляхом пересилання грошей на банківський рахунок. Для досягнення цієї мети необхідно було верифікувати номер мобільного телефону до банківського рахунку потерпілого.
Шахраї розробили наступну комбінацію заволодіння сім-картами: з різних мобільних номерів вони дзвонили потерпілим. Після цього, дзвонили операторам мобільного зв’язку, повідомляли про втрату сім-карти і робили заявку на її відновлення. Після проходження ідентифікації, вони отримували можливість активувати послугу, яка дозволяє знімати гроші без наявності банківської картки.
Звичайно, схема досить складна, проте вона стабільно приносила шахраям прибуток. Крім того, в їх «арсеналі» їх було декілька. Зі своїх жертв зловмисники витягли понад 65 тисяч гривень. Як покарання організатор злочинної групи отримає 9 років позбавлення волі, а його спільники – 7 років з конфіскацією всього майна.
В Одесі в червні були викриті не тільки хакери, але й начальник відділення одного з банків, який, зловживаючи своїм службовим становищем, опановував грошові кошти вкладників. Для того щоб приховати нестачу грошей, він підробляв касові ордери та депозитні договори, які видавались клієнтам фінансової установи. Загальна сума отриманих незаконним чином коштів склала більше чотирьох мільйонів гривень. Постраждало 48 вкладників.
Стосовно чоловіка було відкрито кримінальне провадження за ч.5 ст. 191 (привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем в особливо великих розмірах) Кримінального кодексу України. Тепер йому загрожує від семи до дванадцяти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років та з конфіскацією майна.

Джерело: www.banki.ua

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?