Діяльність будь-якого банку полягає в реалізації банківських продуктів, які діляться на дві групи – це створення платіжних засобів і надання банківських послуг. Саме надання послуг забезпечує банк достатньою масою оборотних коштів і формує прибуток.
Класифікують банківські послуги по безлічі ознак
1. За специфікою діяльності.
Виділяють два види послуг – це специфічні і неспецифічні. Специфічні, в свою чергу, складаються з операцій, які виконуються установою.
- Депозитні – це операції по залученню вільних коштів громадян у внески. Принцип даної послуги полягає в тому, що клієнти відкривають у банку депозитний рахунок, де зберігають свої гроші і отримують за це певні відсоток.
- Кредитні. До них відноситься розміщення тимчасово вільних коштів (у тому числі і залучених в депозити) під відсотки від свого імені. Саме дані операції забезпечує більшу частину прибутку банку, тому банки називають кредитними організаціями.
- Розрахункові. Являють собою надання послуг з відкриття рахунку (переважно для юридичної особи), з якого надалі проводиться оплата за договорами поставки, заробітної плати, зобов’язань з податків і зборів і т.д. Це єдина група, в якій практично відсутній ризик, оскільки банк є усього лише посередником.
Неспецифічні банківські послуги численні і спрямовані на конкретну групу клієнтів. У даному випадку мова йде про такі операції, як:
- впровадження підприємства на біржу
- розміщення акцій від імені клієнта
- надання юридичних консультацій
- допомога в веденні бухгалтерського обліку на підприємстві
- представлення інтересів клієнта в суді
- надання банківської гарантії
- надання банківських сейфів та сейфів в оренду
- і інші, крім виробничої, торгової і страхової діяльності, здійснювати які банкам заборонено законодавством.
Насправді, багато фахівців виділяють ще й проміжна ланка, до якого відносяться валютні операції, розміщення цінних паперів від свого імені, операції із золотом, злитками і т.д. Ці операції вимагають певних навичок і наявності вільних ресурсів, але головне, що вони пов’язані з підвищеним ризиком, тому здійснюють їх переважно великі банки.
2. В залежності від того, якому суб’єкту надається послуга, розрізняють юридичні та фізичні особи.
3. За способом формування і розміщення ресурсів виділяють активні і пасивні операції банків.
До пасивної, відносять діяльність банку, спрямовану на формування активів, необхідних для здійснення кредитування. Перш за все – це відкриття депозитних та поточних рахунків, емісія цінних паперів і пр.
До активних операцій відносять: розміщення залучених активів (кредитування), факторинг, інвестиційна діяльність і т.д., простіше кажучи – це діяльність банку, спрямована на отримання прибутку.
4. По виду оплати виділяють платні і безкоштовні послуги.
Є ряд властивостей, які притаманні банківським послугам
- Вони не виробляються "із запасом"
- Об’єктом є капітал
- У даній сфері не може бути монополії
- Мають підвищений ступінь ризику.
Кожен банк має право застосовувати класифікацію, яка зручна саме йому для аналізу діяльності і пошуку нових напрямків. Сектор банківський сектор в останні роки розвивається дуже динамічно (в 90-х роках діяльність банків обмежувалася переважно кредитними, депозитними та касовими операціями), це пов’язано із зростанням економіки, виходом на міжнародний рівень і зростаючий попит клієнтів на нові послуги.
Залишити відповідь