Новини світу кредитування та банківських послуг.

Банківська таємниця скасовується?

Протягом останніх двох тижнів вітчизняні експерти активно обговорюють законопроект «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законів України (щодо податкової реформи)». У ЗМІ з’явилась інформація про те, що одним з пунктів даного документа є ліквідація банківської таємниці. Але чи так це?
Виявляється, положення даного законопроекту мало відрізняються від тих, які вже містить Податковий кодекс України, оскільки звітність, яку фінустанови будуть надавати контролюючим органам, згідно з новим законопроектом, матимуть виключно загальний характер.
«За великим рахунком, проект закону № 1578" Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законів України (щодо податкової реформи) ", не несе істотних змін щодо банківської таємниці. Зокрема, законопроект передбачає, що банки, як податкові агенти, утримують податок з доходів, отриманих вкладниками у вигляді відсотків по депозитах і направляють відповідним контролюючим органам податковий розрахунок із зазначенням загальної суми нарахованих доходів і загальної суми утриманого податку, – розповідає старший юрист міжнародної юридичної фірми Gide Loyrette Nouel.

clip_image001

– При цьому, інформація про самі банківські вклади, кошти на поточних рахунках клієнтів, суми нарахованих відсотків, а також відомості про фізичних осіб не підлягають розголошенню. Таким чином, банківські установи інформують контролюючі органи виключно про загальну суму отриманих доходів вкладниками і утриманих податків без розкриття якої-небудь персональної інформації про конкретні вклади чи вкладників. На даний момент, Податковий кодекс України містить практично аналогічні положення ».
Тим не менше, потрібно відзначити, що в європейських країнах банківська таємниця помалу втрачає свої позиції. Так, менше місяця тому в Берліні пройшов 7 Глобальний форум з прозорості та обміну інформацією в податкових цілях, на якому міністри фінансів і глави фіскальних відомств понад 50 країн світу домовились про скасування банківської таємниці і підписали угоду, яка передбачає щорічний автоматичний обмін інформацією по банківських рахунках і доходам нерезидентів.
Дане положення набуде чинності не раніше 2017 року. Спочатку сторони повинні імплементувати його у своїх країнах.

clip_image002

Крім того, хотілося б відзначити, що інститут банківської таємниці значно еволюціонував в європейських країнах за останні десятиліття і має тенденцію до істотного послаблення. Фактично, на сьогоднішній день, не існує абсолютної банківської таємниці, а контролюючі державні органи наділені широкими повноваженнями в частині отримання інформації щодо клієнтів банку.
Дана тенденція насамперед зумовлена, як сучасними викликами суспільству (тероризм, відмивання грошей, корупція), так і гострою необхідністю стимулювання економічної конкуренції та прозорості
.
Таким чином, ліквідація банківської таємниці – ще одна сходинка на шляху глобалізації. Але у вітчизняних реаліях вона все ще існує, і, мабуть, не скоро буде скасована. Так як це б викликало масове невдоволення з боку суспільства.

Джерело: www.banki.ua

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?