Новини світу кредитування та банківських послуг.

Банківська справа зародилась у Львові

Активна діяльність лихварів і міняв на українських землях почалася в XIV столітті у Львові. В 1379 році місто отримало право мати власні склади. Це послужило поштовхом до активного розвитку торгівлі в місті.
У Львові з’явилися ті самі лихварі і міняйли, які почали виконувати функцію кредиторів і кредитних посередників. Так, серед купців знайшов популярність кредитний договір під заставу різних речей. У того, хто не виконував свої кредитні зобов’язання, забирали його товар або саджали до в’язниці.
У XVI столітті функцію кредитних установ почали виконувати храми. Вони пропонували дешеві або навіть безвідсоткові позички на досить тривалі терміни. А в 1599 році за Латинському соборі у Львові навіть організували спеціальну ломбардну установу, де позику оформляли під заставу дорогоцінних металів, одягу та творів мистецтв. Цей «банк» пропрацював майже 2 сторіччя.

В 1640 вірменська громада у Львові організувала перший на території Польського королівства церковний банк «Mons pius». Установа створювалась за італійським аналогом і пропрацювала до 1937 року.
Починаючи з XVII століття, розвиток банківської справи в нашій країні залежав від процесів, що відбуваються в Росії, куди в 1654 році увійшла більша частина українських земель. У 1733 році імператриця Анна Іванівна почала видавати кредити з монетної контори під 8% річних. lvov_minialu_500x367.jpg.aspxЗапорукою служило золото і срібло. У 1783 році в Україні почали видавати кредити під заставу маєтків.
А в 1783 році, коли правила Катерина ІІ, в обіг були введені паперові гроші, які обмінювали на мідні монети. З цією метою були створені ассигнационні банки, які в Україні відкрилися в Києві, Ніжині, Харкові та Херсоні. Свою назву ці банки отримали від слова «асигнації» – паперові гроші. Саме ними в той час хотіли замінити ходячі монети.
На початку XIX століття банки почали створюватися органами місцевого управління. А ось в 1859 році уряд організував мораторій на банківську діяльність, заборонив кредити під заставу землі і початв закривати існуючі банки. Залишився Державний банк Російської імперії, але він не міг задовольнити потреби населення в кредитах. Тому в 1862 році був виданий спеціальний закон, що дозволяє заможним жителям сіл і міст створювати свої банки.

Для створення подібної фінустанови потрібно було отримувати дозвіл у Мінфіну. До 1872 року в країні працювало вже 44 приватні банки. В цей же час у Львові почали відкриватися відділення іноземних банків. Ці фінустанови зберігали депозити, видавали кредити для поміщиків, а також – здійснювали операції з векселями. Крім іноземних, у місті також відкривалися і вітчизняні банки.
Іпотечні кредити в XIX столітті видавали в Київському, Харківському, Полтавському та Бесарабсько-Таврійському земельних банках.
Революція 1905-1907 років завдала шкоди приватним банківським підприємствам, які розміщувалися на українських землях. У 1910-1911 роках у Києві почали виникати невеликі кредитні lvov_bank_500x293.jpg.aspxустанови, іменовані касами і товариствами кооперативного формату. До початку 1913 року в Київському регіоні було вже 619 таких організацій.
У період недовгого існування незалежної Держави Україна (1917-1919) здійснювалися активні дії зі створення власної грошової і банківської системи.
У 1923 році, коли українські банки вже входили до складу СРСР, в Харкові, Києві та Одесі почали працювати комунальні банки. Всього цього року діяло 5 банків, 3 ломбарди, 17 товариств взаємного кредитування та філії галузевих державних банків.
У 1930-1932 роках була введена банківська реформа. Недержавні банки були ліквідовані. Тепер був тільки Державний банк СРСР і чотири спеціалізовані банки: Сельхозбанк, Промбанк, Торгбанк і Цекомбанк. Коли радянська влада в 1939 році прийшла на Західну Україну, всі банки в цій частині країни були ліквідовані. Нові створювалися за радянським зразком.
Кардинальне реформування системи сталося в 1988 році, коли вийшов Закон «Про кооперацію». У 1988 році у Феодосії з’явився перший кооперативний банк «Таврія», а в 1989 році в Києві відкрилась перша комерційна фінустанова – «Український інноваційний банк». До кінця 1989 року в Україні працювало вже 12 комерційних і 5 кооперативних банків. Засновниками виступали кооперативи, профспілки, підприємства та державні установи.
До здобуття Україною незалежності в країні вже сформувалася дворівнева банківська система. А 20 березня 1991 року було прийнято закон «Про банки і банківську діяльність».

Джерело: www.banki.ua

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?