Новини світу кредитування та банківських послуг.

Банкам дали термін до 8 травня збільшити свої резерви

Національний банк України тимчасово пом’якшив відповідальність банків за порушення економічних нормативів, про що йдеться в постанові правління НБУ від 8 квітня № 202, що вступає в дію 8 квітня і чинному до 7 травня 2014 року.
Регулятор заборонив проведення низки операцій банкам, які в результаті зростання валютного курсу після 6 лютого поточного року допускають порушення економічних нормативів, збільшення частки негативно класифікованих активів, порушення порядку формування обов’язкових резервів.

Зокрема, такі банки в період дії постанови не можуть надавати кредити без забезпечення, проводити активні операції зі своїми інсайдерами, достроково погашати боргові цінні папери власної емісії і т.д.

clip_image001Постанова НБУ № 202 вводить ряд обмежень, які застосовуються і до ОТП Банку, так як по одному з критеріїв, а саме – збитки в результаті переоцінки відкритої валютної позиції і доформування резервів під валютні кредити, ОТП Банк підпадає під дію цієї Постанови. Але це не призводить до зміни стратегії роботи банку щодо збільшення частки ринку і нарощуванню якісного кредитного портфеля. Достатня база ліквідності Банку (зростання гривневого депозитного портфеля за результатами березня) дозволяє проводити активну видачу кредитів із забезпеченням для юридичних і фізичних осіб. Решта обмежень не мають матеріального значення на спектр операцій Банку. Ми продовжуємо активно працювати.

Постанову № 202 регулятор прийняв 7 квітня, а вже 8-го воно вступило в силу. У документі вказано перелік порушень, що допускались багатьма банками з 6 лютого 2014 року і санкції, які будуть застосовані до порушників. Переважно мова йде про порушення різних економічних нормативів, погіршення якості кредитного портфеля, збитковості за рахунок доформування резервів. А також порушень в частині формування обов’язкових резервів, які були викликані девальвацією гривні.

Можу сказати, що дуже багато банків допускали хоча б одне із зазначених у постанові порушень. А цього достатньо, щоб потрапити під санкції. Зокрема, таким банкам тимчасово, до 7 травня 2014 року, забороняється видавати бланкові кредити, кредитувати інсайдерів, виплачувати дивіденди, викуповувати власні акції і купувати недержавні цінні папери. Забороняються також премії і бонуси керівництву, дострокова видача депозитів інсайдерам та витрати на консультації фінансового з-характеру. Водиться для них і мораторій на відкриття нових відділень.

Втім, насправді НБУ не стільки покарав порушників, скільки пом’якшив для них санкції. Порушення, перераховані в 202-й постанові, передбачають куди більш значимі заходи покарання, аж до тимчасової заборони на здійснення окремих видів діяльності. Іншими словами, регулятор, розуміючи складну ситуацію в банківському секторі, найгостріший період якої припав на другу половину лютого, обмежив глибину можливих санкцій.

Зазначені в документі заходи, не зроблять впливу на ті банки, які мають намір продовжити нормальну роботу. Бланкове кредитування і без того вже припинено більшістю фінустанов, оскільки в ситуації невизначеності, ризики по таких позиках сильно збільшуються. Правління, найчастіше, не виплачує інсайдерам депозити достроково, а, навпаки, залучає кошти акціонерів.

Разом з тим, постанова не містить пунктів, які б могли перешкодити нормальній роботі банку. Заставні кредити видавати можна, залучати депозити не заборонено. Кожна фінустанова може заробляти комісійні та процентні доходи.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?