Новини світу кредитування та банківських послуг.

Банк визнаний неплатоспроможним: як повернути вклад?

У разі введення в банку тимчасової адміністрації і навіть ліквідації, клієнти, що мають кошти на поточних і депозитних рахунках, мають право на їх відшкодування в тому разі, якщо запитувана сума не перевищує 200 тисяч гривень. Про те, яким чином вкладники проблемних банків можуть швидко і без проблем повернути свої кошти, читайте далі.

clip_image001

На початку березня Національний Банк України відніс до категорії неплатоспроможних перші два банки: Брокбізнесбанк і Реал Банк . За ними пішли Банк Меркурій , Форум Банк , Інтербанк , Промекономбанк , Південкомбанк , Західінкомбанк и АвтоКразБанк .
Процедура введення у фінустанові тимчасової адміністрації така, що спочатку Нацбанк визнає банк неплатоспроможним, а наступного дня Фонд гарантування вкладів фізичних осіб вводить в ньому тимчасову адміністрацію.
Після введення тимчасової адміністрації кожен вкладник має право отримати свої кошти і ті відсотки, які були нараховані в день прийняття рішення регулятором про віднесення банку до категорії неплатоспроможних. Але загальна сума вкладів не повинна перевищувати 200 тисяч гривень.
Фонд відшкодовує кошти, розміщені на умовах договору банківського вкладу, банківського рахунку або шляхом оформлення депозитного сертифікату. Виплати здійснюються тільки в національній валюті.
Те, наскільки швидко клієнт зможе отримати інвестовані в депозит кошти, залежить від дати закінчення дії договору банківського вкладу.
Так, якщо термін вкладу закінчився до введення тимчасової адміністрації, або в період її дії (3 місяці з моменту оголошення банку неплатоспроможним), то для отримання гарантованої суми відшкодувань за вкладом клієнту достатньо звернутися в відділення банку, який визначений агентом фонду, пред’явивши паспорт та ІПН .
Якщо ж термін дія депозитного договору закінчується після закінчення роботи тимчасової адміністрації, вкладникові доведеться почекати ці три місяці. У тому випадку, якщо банку не вдалося знайти інвесторів, і НБУ приймає рішення про відкликання банківської ліцензії, Фонд гарантування вкладів почне процедуру ліквідації банку.

clip_image002

Через 7 днів після відкликання банківської ліцензії, клієнти зі стандартним набором документів (паспорт та ІПН), можуть звернутися у відділення банку-агента і отримати свій депозит, разом з відсотками, що були нараховані, до того дня, коли банк був віднесений до категорії неплатоспроможних. В цілому, отримати свої кошти вкладник може протягом усього періоду ліквідації банку, тобто, протягом одного року.
Варто відзначити, що у вкладників, які мають депозит на суму понад 200 тисяч гривень, все ж існує можливість повернути свої кошти сповна. Спочатку клієнт забирає свої 200 тисяч, а потім пише заяву ліквідатору зі своїми вимогами.
Подати дану заяву можна протягом 30 днів з моменту появи інформації про відкликання банківської ліцензії в офіційних джерелах інформації. Після цього подані кредитором вимоги будуть задоволені в міру продажу майна банку в порядку і черги, встановленої ст. 52 ЗУ «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб».
У той же час варто пам’ятати, що Фонд не гарантує кошти:

 1. передані банку в довірче управління.
 2. за вкладом менше 10 гривень.
 3. за вкладом, підтвердженим ощадним (депозитним) сертифікатом на пред’явника.
 4. розміщені на вклад у банку особою, яка була членом спостережної (наглядової) ради, правління (ради директорів), ревізійної комісії банку, якщо з дня її звільнення з посади до дня прийняття Національним банком України рішення про віднесення такого банку до категорії неплатоспроможних НЕ пройшов один рік;
 5. розміщені на вклад у банку особою, яка надавала банку професійні послуги як аудитор, юридичний радник, суб’єкт оціночної діяльності, якщо ці послуги мали безпосередній вплив на виникнення ознак неплатоспроможності банку і якщо з дня припинення надання послуг до дня прийняття Національним банком України рішення про віднесення такого банку до категорії неплатоспроможних не минув один рік;
 6. розміщені на вклад власником істотної частки банку;
 7. розміщені на вклад особою, яка на індивідуальній основі отримує від банку відсотки за вкладом на більш сприятливих договірних умовах, ніж інші люди або має інші фінансові привілеї від банку;
 8. за вкладом у банку, який є предметом застави і забезпечує виконання зобов’язань вкладника перед цим банком, в обсязі таких зобов’язань;
 9. за вкладами в філіях іноземних банків;
 10. за вкладами у банківських металах;
 11. розміщені на рахунках фізичних осіб – суб’єктів підприємницької діяльності.

Що ж стосується юридичних осіб, то вони, як і вкладники, депозити яких перевищують 200 тисяч гривень, можуть повернути свої кошти лише за рахунок коштів, отриманих в результаті реалізації майна банку в порядку банкрутства; при цьому на банки не поширюється порядок розподілу майна за загальним законодавством про банкрутство.
Як стверджують експерти, задоволений судом позов до банку про виплату вкладу підвищує шанси на те, що борги перед вкладником будуть погашені у разі ліквідації банку.
Учинити позов про повернення депозиту, вкладник може просити суд про стягнення основної суми заборгованості, так і штрафних санкцій, передбачених як договором так і законодавством. Так, можна вимагати погашення інфляційних збитків плюс 3% річних відсотків за прострочення повернення.
– Крім того, за рішенням суду відповідальність за зобов’язаннями банку може бути покладено на власників істотної частки і керівників банку, у разі віднесення банку з їх вини до категорії неплатоспроможних, а також за фіктивне банкрутство, доведення до банкрутства або приховування стійкої фінансової неспроможності банку.
Як варіант, можна домовитися з банком на умовах взаємозаліку і погасити існуючий в банку кредит за рахунок існуючого вкладу. При цьому юрособа може як продати вимоги по депозиту, так і купити кредитні вимоги.
Мінус такої схеми – можливий дисконт (30-50% суми вкладу), а також заперечення, висунуті судами: оскільки на борги банку (вимоги кредиторів) накладено мораторій, а вимоги до боржників банку, навпаки, можуть бути прискорені, то залік, а саме – наступ строку вимоги по депозиту – може оскаржуватись банком.
Як бачимо, у разі визнання банку неплатоспроможним, вкладникам не варто панікувати. Адже існує безліч процедур і способів, які допоможуть повернути інвестовані кошти сповна.

Джерело: www.banki.ua

2 Responses to Банк визнаний неплатоспроможним: як повернути вклад?

 • Майном неплатоспроможного банку, яке виставляють на аукціон, не покриваються заборгованості перед кредиторами? Вірніше, мені, як кредитору не можуть повернути мій вклад банківським майном, яке виставляють на торги?

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?