Новини світу кредитування та банківських послуг.

Банк став неплатоспроможним: що робити, покрокова інструкція

Інформація про те, що банк віднесений до категорії неплатоспроможних, змушує клієнтів панікувати, і питання «Що робити далі?» Стає ключовим. Насправді, в тому, щоб отримати свої гроші в банку, який виявився не в силах виконувати свої зобов’язання перед вкладниками, немає нічого складного. Потрібно всього лише дотримуватися певного порядку дій.

Перевірте інформацію.

У багатьох випадках в інформаційному просторі з’являлася інформація про введення тимчасової адміністрації, яка не відповідає дійсності. Тому, краще перевірити факт визнання банку неплатоспроможним в офіційних ЗМІ.

Потрібно знати, що Рішення про віднесення банку до категорії неплатоспроможних приймає Національний банк України, після чого Фонд гарантування вкладів фізичних осіб починає процедуру виведення даного банку з ринку і вводить в ньому тимчасову адміністрацію. Це відбувається на наступний робочий день після офіційного отримання Фондом цього рішення від Національного банку України.

clip_image001

Тимчасова адміністрація вводиться на термін до 3 місяців, а для системно важливих банків – до 6 місяців. Якщо є на це обґрунтовані підстави, зазначені терміни можуть бути однократно продовжені на строк до одного місяця. Інформацію про це можна знайти на сайті Фонду, в газетах «Урядовий кур’єр» або «Голос України» (не пізніше 10 днів після отримання Фондом рішення), в головному офісі банку або за телефоном «гарячої лінії» Фонду: 0-800- 308-108.

Дізнайтеся, чи гарантується Ваш внесок Фондом.

Згідно Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» Фонд відшкодовує кошти в гривнях або в іноземній валюті, залучені банком від вкладника (або які надійшли для вкладника) на умовах договору банківського вкладу (депозиту), банківського рахунку або шляхом видачі іменного депозитного сертифіката, включаючи нараховані відсотки на такі кошти. Гарантії Фонду поширюються на суми до 200 тис. грн.

· У той же час Фонд не гарантує засоби: передані банку в довірче управління; за вкладом у розмірі менше 10 гривень; по вкладу, підтвердженому ощадним депозитним сертифікатом на пред’явника; розміщені на вклад у банку особою, яка була членом спостережної ради, правління, ревізійної комісії банку, якщо з дня її звільнення з посади до дня прийняття Національним банком України рішення про віднесення такого банку до категорії неплатоспроможних не минув один рік;

· розміщені на вкладі у банку особою, яка надавала банку професійні послуги як аудитор, юридичний радник, суб’єкт оціночної діяльності, якщо ці послуги мали безпосередній вплив на виникнення ознак неплатоспроможності банку і якщо з дня припинення надання послуг до дня прийняття Національним банком України рішення про віднесення такого банку до категорії неплатоспроможних не минув один рік; розміщені на вклад власником істотної участі банку;

· розміщені на вклад особою, яка на індивідуальній основі отримувала від банку проценти за вкладом на більш сприятливих договірних умовах, ніж звичайні, або мала інші фінансові привілеї від банку; за вкладом у банку, який є предметом застави та забезпечує виконання зобов’язань вкладника перед цим банком, в обсязі таких зобов’язань; за вкладами у філіях іноземних банків; за вкладами у банківських металах; розміщених на рахунках фізичних осіб – суб’єктів підприємницької діяльності.

Скористайтеся правом на отримання коштів за вкладом в неплатоспроможного банку в період дії тимчасової адміністрації.

Під час дії тимчасової адміністрації вкладники можуть отримати до 200 тис. грн. своїх коштів, включаючи відсотки, нараховані на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку та здійснення тимчасової адміністрації. Виплати здійснюються тільки за договорами, термін дії яких закінчився, та за договорами банківського рахунку (поточні, карткові рахунки) вкладників.

clip_image002

Вклади в іноземній валюті перераховуються в національну валюту України за офіційним курсом гривні, встановленим Національним банком України до іноземних валют на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку та здійснення тимчасової адміністрації.

Для того, щоб дізнатися, як і коли Ви зможете отримати кошти за своїм вкладом, потрібно відвідати сайт Фонду, звернеться на «Гарячу лінію» Фонду або в головний офіс неплатоспроможного банку. Крім того, протягом тимчасової адміністрації фізичні особи можуть отримати кошти, що надійшли на їх рахунки після введення процедури тимчасової адміністрації, в межах суми переказу.

У період тимчасової адміністрації визначаються заходи щодо виведення неплатоспроможного банку з ринку в один з п’яти способів, визначених пунктом 2 статті 39 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб». У разі продажу банку / переведення зобов’язань в інший банк інформацію про інвестора / приймаючому банку можна буде побачити на сайтах Фонду та банку.

У разі обрання способу виведення банку з ринку шляхом ліквідації з відшкодуванням з боку Фонду коштів за вкладами фізичних осіб вкладники, кошти яких гарантуються Фондом, набувають право на одержання гарантованої суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду. Інформацію про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку Ви зможете знайти на офіційному Інтернет – сайті Фонду.

Отримаєте відшкодування за вкладом за рахунок коштів Фонду в період ліквідації банку.

Виплати відшкодувань починаються не пізніше 7 днів з дня прийняття рішення про ліквідацію банку всім вкладникам, кошти яких гарантуються Фондом, незалежно від дати закінчення терміну дії договору. Виплата здійснюється з урахуванням сум, сплачених вкладнику протягом дії тимчасової адміністрації в банку.

Вкладники мають право протягом 30 днів з дня початку виплат отримати гарантовану суму за рахунок коштів Фонду, звернувшись в банк-агент і пред’явивши паспорт та ІПН.

Інформацію про банку-агенті можна отримати на сайті Фонду, за телефоном «Гарячої лінії» або в газетах «Урядовий кур’єр» або «Голос України».

Якщо Ви не встигли звернутися в банк-агент протягом 30 днів з дня початку виплат, тоді Вам необхідно подати заяву на ім’я директора-розпорядника Фонду про відшкодування коштів за вкладами. Фонд завершує виплату гарантованих сум в день внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб запису про ліквідацію банку як юридичної особи.

Заявіть про свої кредиторські вимоги до банку.

Для того, щоб отримати відсотки, нараховані на Ваш внесок під час дії тимчасової адміністрації, Вам необхідно пред’явити свої кредиторські вимоги до банку у вигляді письмової заяви на ім’я уповноваженої особи Фонду на ліквідацію. Заяви приймаються протягом 30 днів з дня опублікування відомостей про ліквідацію банку та призначення ліквідатора.

Якщо Ваш внесок перевищує гарантовану суму або не підпадає під гарантії Фонду, Вам також необхідно заявити про свої кредиторські вимоги до банку

Вимоги кредиторів задовольняються за рахунок коштів, отриманих за результатами продажу майна банку, в порядку черговості, встановленої частиною першою статті 52 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб».

Джерело: www.banki.ua

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?