Новини світу кредитування та банківських послуг.

Антидоларові правила в Україні

Нещодавно Нацбанк ввів ще одну «Антидоларові» міру в Україні. Відтепер валюта при переводі на рахунок всередині країни перетворюється на гривні.
Тобто, як пояснили в НБУ, українці, як і раніше, можуть переводити гроші в доларах на рахунки інших фізосіб, проте зараховуються вони вже в гривневому еквіваленті.
Раніше це виглядало б так, ніби відправник або одержувач грошей просто поміняли інвалюту в обміннику. Варто відзначити, що зміни торкнулися лише операції всередині України: нововведення не торкнулися режиму переказу коштів з-за кордону.
Крім того, згідно з постановою, українці можуть класти гроші на рахунки інших фізосіб, маючи довіреність від цієї особи. При цьому при внесенні доларів в готівці на рахунок нерезидента необхідно мати при собі документи, що підтверджують джерела її походження.

Також Нацбанк обмежив перерахування валюти та на чужі рахунки за кордоном. Так, при переказі грошей юрособі обов’язково, наприклад, повинна бути рахунок-фактура. У той же час, за словами головного фінансового аналітика РА «Експерт-Рейтинг» Віталія Шапрана, обмеження на переказ коштів за кордон «були все життя і там завжди була жорстка регламентація».
У цілому, за словами експерта, постанова НБУ направлене на зменшення популярності іноземної валюти в країні. Зокрема для населення нововведення несуть певні незручності і витрати.
bank_gov_600x399.jpg.aspx«Тобто, ніхто ж не забороняє купити долари або євро після того, як прийде переклад. Тим більше частина таких перекладів піддають конвертації – якщо прийшли долари, а я хочу євро, то все одно робити конвертацію треба через гривню.
Тобто, ті, які займаються такою конвертацією, міняють валюту переказу, вони взагалі не відчувають на собі дію цієї постанови. Ті, які не змінюють валюту переказів в процесі, то, звичайно, буде незручно, тому що це зайві транзакції, зайві комісії », – зазначив Віталій Шапран.
При цьому аналітик пояснив, що альтернативні переклади в умовах дії постанови неможливі. Все чітко відрегульовано і навряд чи можна знайти лазівку. Тим часом, нові правила вигідні банкам, так як створюється поле для додаткових комісій, додаткових операцій. «Для банків це тільки плюс. Тобто, це зміцнить їх дохідну базу, зміцнить комісійні доходи », – вважає Віталій Шапран.
Експерт радить українцям переходити на розрахунки в гривнях. «Ще, припустимо, п’ять років тому ціна на нерухомість в доларах була актуальна, зараз вийдете і подивіться на те, що творять забудовники і в чому вони продають – про долари вже ніхто не згадує. Всі ціни формуються в гривнях, вони купують українську землю в гривнях, український цегла, український цемент. Тобто, кошторисів там 90% утворюється в гривнях, вартість житлового квадратного метра теж і відповідно вся вертикаль нерухомості, вторичка вже йде за інерцією.
Ціни виставляються в доларах, але це має якось відміряють. За допомогою цієї постанови може бути. Залишаються ціни на автомобілі, тому що це імпортний товар. Тут розрахунки можуть бути в доларах, але не кожному потрібна машина, не кожен день її треба купувати і продавати », – пояснив він.

На думку експерта, немає причин, щоб критикувати нововведення фінансового регулятора. Тим часом, днями Нацбанк з метою утримання курсової стабільності випустив ще одну постанову, якою зобов’язав всі компанії продавати на міжбанку половину валютних надходжень.
В Україні така вимога вже рік діє відносно експортерів – вони продавали 50% виручки. Тепер же ці правила поширюються не тільки на них, і не тільки на виручку. Обов’язковою продажу підлягає валюта, отримана в якості кредитів або інвестицій.
Поки банкіри утрудняються оцінити ефективність нововведень. Неофіційно вони визнають, що вимоги створять проблеми в можливості заробити додаткові гроші. Крім того, постраждають і підприємці. Зокрема, компанії, що працюють з іноземними фірмами, втратять на курсовій різниці, а також на адміністративних і тимчасових витратах.
Однак, інші експерти не бачать у нових нормах особливих загроз для бізнесу. «З 1999 по 2006 рік у нас таке існувало, зараз просто повернулися до цієї практики. Це стандартна практика продажу валюти при інвестиціях в Україну », – зазначив Олександр Охріменко, президент Українського аналітичного центру.
Як бачимо, зараз НБУ активно йде шляхом дедоларизації в країні, намагаючись таким чином зміцнити довіру українців до гривні. Чи допоможе така політика уникнути девальвації, покаже час. А ось, згідно з прогнозами експертів, поступово курс гривні падатиме, однак воно не буде стресовим для українців.

«Наближається ситуація, коли платіжний баланс буде негативним, тому що є високі ціни на газ, є несприятлива економічна кон’юнктура, бо вже не буде 5% зростання ВВП. Якщо не відбудеться якихось позитивних подій, я маю на увазі підписання асоціації з ЄС, відновлення відносин з МВФ, швидше за все, Національний банк змушений буде піти на плавну девальвацію.
В принципі ми її зараз спостерігаємо, в обмінниках курс трохи вище ніж був півроку тому, я думаю, що ця тактика плавної девальвації буде оптимальною, без якихось стресів для населення », – запевнив головний фінансовий аналітик РА« Експерт-Рейтинг »Віталій Шапран .
А на думку президента Українського аналітичного центру Охріменко, до кінця року курс гривні буде на рівні 8,0-8,10 гривень за долар. «Зростає попит валюти на ринку. Природно, що ближче до кінця року ми побачимо курс 8,0-8,10 гривень за долар », – резюмував Охрименко.

Джерело: www.banki.ua

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?