Новини світу кредитування та банківських послуг.

Анексія Криму і українські банки

У Києві 9-10 квітня пройшла Третя Щорічна Банківська Конференція «Управління операційними ризиками: сучасні методи та технології». Найбільш актуальною темою конференції була дискусія на тему: «Шляхи вирішення правових проблем для банків, пов’язаних кризою в Україні і анексією Криму».

Насамперед варто розглянути тему правових аспектів політичної та економічної ситуації, які виникли в Україні. Природно, що криза завжди напружує банківську і правову системи. Тому найбільш цікавить на даний момент питання – це правове регулювання. Зокрема, Національний банк України ігнорує положення закону, і видає постанови без підтвердження Міністерства юстиції.

Що стосується Криму, то з правової точки зору Російська Федерація порушила всі можливі принципи міжнародного права, і не дивлячись ні на що, анексувала Крим. Внаслідок цього виник правовий вакуум. В Україні з’явився законопроект про режим окупованій території, згідно з яким банкам здійснювати дії на території Криму стає неможливим. Так як ця діяльність підлягає ліцензуванню та її здійснювати на території Криму не можна. Невідомо, що робити в цій ситуації. Російська Федерація прийняла своє законодавство, яке нібито дозволяє банкам існувати до 1 січня 2015 року, і не отримувати спеціальний дозвіл. Однак, на яких підставах українському банку звертатись до російського регулятора незрозуміло, бо український банк не може звертатися до іншого регулятору за законом.

clip_image001Ми також отримували безліч звернень від клієнтів з приводу забезпечення і контрактів, які є в Криму, відповіді на які відсутні, так як у нас накладається дія двох правових систем. Виникло питання з приводу застосування санкцій до різних фізичних і юридичним осіб Росії.

Ситуація, яка виникла в Криму має велику кількість тонкощів. І приймаючи будь-яке рішення банку необхідно так чи інакше враховувати політичні аспекти. Є позиція держави Україна, резидентами якого ми є, по відношенню до тих подій, які відбулися. Всі розуміють, що, принаймні, юридично український банк працювати в Криму взагалі не може. Якщо ми розуміємо, що це територія Росії, то ми повинні мати дозвіл Центрального банку РФ. Якщо ми вважаємо, що це територія України, то на якій підставі ми взагалі повинні туди звертатися? Фактично, якщо ми будемо слідувати розпорядженням банку Росії, ми однозначно будемо порушувати велику кількість законодавчих актів України. Тому всі ці питання в нормальних умовах регулюються зовсім по-іншому.

Піреус Банк, так як він є грецьким банком, ще не визначився, як він буде діяти в цій ситуації, враховуючи те, що Греція на голосуванні ООН підтримала Україну. Інші іноземні банки, я думаю, також братимуть до уваги це питання. Якщо брати практичні аспекти, більшість банків прийняло рішення йти. Відповідно більшість банків України, відмовляються коментувати подібні ситуації, так як чекають рішення Національного банку, адже він є регулятором. Враховуючи ситуацію, що склалася і те, що Національний банк був обізнаний про позицію української влади, рішення треба було прийняти вже давно. Головним завданням при прийнятті рішення залишається врегулювання процесів реєстрації та захисту громадян. І приймати рішення потрібно в найкоротші терміни, оскільки потім може не бути зовсім незрозуміло, що робити з активами і людьми. Що стосується відділень, то зараз ми їх закриваємо. Так само відомо, що банки, які є дочірніми компаніями російських банків теж закривають відділення, які вже реструктуруються під російські банки.

Чіткого уявлення про подальші події ми дати не можемо. Зараз ми зацікавлені в збереженні наших співробітників і документації. І ще більше нас турбує збереженні нашої бази клієнтів. Тому ми пропонуємо проводити всі банківські операції на материковій частині України. Цікавим фактом є те, що більшість клієнтів ставляться з розумінням до подібних рішень. Вони зацікавлені в лояльному ставленні до банку, так як самі не розуміють, що відбуватиметься в Криму. І незважаючи на те, що Крим зараз переходить на рубль, багато хто хоче зберегти свої депозити в гривні. Це цілком нормальна ситуація, і для підтримки її необхідний постійний зв’язок з клієнтами.

Той політичний криза, з якою зараз зіткнулася Україна і вся банківська система, посилюється тим, що немає активної регуляторної позиції Національного банку. На сьогоднішній день банки змушені самі приймати вольові рішення. Від Національного банку хотілося б отримати об’ємні інструкції про те, як бути в ситуації, що склалася і, можливо, якісь постанови.

Що стосується перспективи співпраці з Кримом, як з бізнес напрямком, Національний банк дав однозначну відповідь, що можливості для ведення бізнесу в Криму він не бачить, і банки повинні своїми силами вирішувати питання закриття бізнесу в Криму. Якщо брати міжнародні банки, то я впевнений, що продовжувати діяльність в Криму вони теж не можуть. У перспективі це може призвести до накладенням санкцій на всю групу, а не тільки на українські дочки. Російські банки, так як вони є представниками російського капіталу, сповідують той же підхід. Їх кримські відділення виводяться на нові підприємства, щоб не кидати тінь на всю групу.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?