Новини світу кредитування та банківських послуг.

Альтернативне фінансування для бізнесу: де шукати?

На якій стадії розвитку б не перебував ваш бізнес, для того щоб бути конкурентним, вам необхідно розвиватися, а отже, знаходити нові джерела прибутку і фінансування. На сьогоднішній день, крім традиційних способів залучення додаткового капіталу, таких як банківські кредити, існує ряд альтернативних варіантів.

Серед них, найбільш поширеними є гранти, міжнародні програми, кредити міжнародних банків, фандрайзинг, краудфандінг і венчурне інвестування. Спробуємо розібратися в їх перевагах та основних відмінностях від класичних інструментів.

clip_image001

Гранти

Даний вид фінансування є одним з найбільш ефективних, оскільки має на меті виконання конкретного завдання, часто виходить за рамки виключно комерційної вигоди. Гранти надаються в грошовій, матеріальній або змішаній формах для проведення різних досліджень, робіт і заходів, орієнтованих на реалізацію програм. Суб’єктами подібного фінансування, можуть виступати як бізнес структури, так і некомерційні організацій.

Основною перевагою гранту є безоплатний характер. Будь-яке фінансування, надане в його рамках, не підлягає поверненню, отже, має значні переваги перед класичним банківським кредитом.

Для отримання гранту, компаніям необхідно відповідати ряду критеріїв: а) відповідність діяльності організації цілям гранту, б) наявність проекту відповідає цілям і завданням гранту в) наявність у організації заявки на його отримання, складеної згідно вимог грантодавача. Вищевказані критерії носять жорсткий характер, і регулюються механізмами прийому та розгляду заявок на конкурсній основі, а також вимогами до звітності.

Слід зазначити, що грантодавцями можуть виступати як державні структури (Посольство США), так і приватні компанії (The Pfizer Foundation), благодійні фонди (Bill & Melinda Gates Foundation) і навіть навчальні заклади (більшість університетів США і ЄС).

Розміри гранту можуть варіюватися від декількох сотень доларів , до десятків тисяч в залежності від цілей і термінів фінансування, тому якщо вам необхідні гроші на проект, який дозволить не тільки заробити, а й призвести соціально значимий ефект, тоді це саме те, що вам потрібно.

Міжнародні програми

Фінансування в рамках міжнародних програм, як правило, має форму співпраці держави з міжнародними фінансовими організаціями, націлену на реалізацію певних реформ в торгово-економічній сфері. Досить часто до їх проведення та імплементації залучаються компанії з приватного сектора.

Основною перевагою даного виду фінансування для бізнесу є великі обсяги, низькі процентні ставки або ж інші пільгові умови отримання. По суті, механізм залучення інвестицій в рамках міжнародних програм багато в чому нагадує грантову систему (конкурсна основа, робота над складанням заявки і т.д. ). Найбільша різниця полягає в тому, що отримати його можуть, переважно великі компанії, структурний потенціал яких дозволяє брати участь у проведенні реформ на локальному, регіональному або загальнодержавному рівні.

Класичними прикладами для України в даному відношенні є, наприклад, програми, що реалізуються в рамках фінансової ініціативи ЄС для країн-учасниць європейської політики сусідства – ENPI ("European Neighborhood and Partnership Instrument"), а також спільні програми, що фінансуються в рамках співпраці Україна-ЄБРР .

clip_image002

Кредити міжнародних банків

Міжнародні банківські інституції діляться на дві великі категорії: глобальні (до них відносяться Світовий Банк, що складається з 5 структурних підрозділів, ЄБРР, МВФ) і регіональні (такі як Азіатський, Африканський, Міжамериканський банки розвитку та ін.) Загальною метою подібних банків є підтримання економічної стабільності шляхом надання фінансування різним державам. Таким чином, отримання кредитів від міжнародних банків для компаній, як і у випадку з міжнародними програмами, можливе лише за посередництва держави, якій виділяється певна сума позики, що розподіляється, потім, через бюджетний механізм.

Найбільш активну діяльність в Україні здійснюють ЄБРР і МВФ, надаючи пільгову фінансову допомогу для проведення структурних реформ та налагодження бізнес клімату в країні.

Фандрайзинг

Фандрайзинг – ще один спосіб отримання фінансування, що є характерним як для комерційних, так і неприбуткових організацій. Суть його полягає в залученні відсутніх або недоступних для компанії інвестицій, робочої сили, або будь-яких інших ресурсів, із зовнішніх джерел, якими можуть виступати фонди, інші компанії, приватні особи, державні та міжнародні інституції.

Як правило, фандрайзинг застосовується для фінансування окремих проектів, однак може бути і постійним способом залучення інвестицій за умови наявності надійних каналів, стабільно забезпечують приплив коштів і ресурсів у компанію. Залежно від форми (донорство, меценатство або допомога) даний спосіб залучення інвестицій носить безплатний характер або здійснюватися на певних умовах. Таким чином, фандрайзинг є комплексним засобом пошуку і залучення необхідного капіталу, об’єднуючим в собі як комерційну, так і ціннісно-орієнтовану діяльність.

Краудфандінг

"Від кожного по можливості для вашої потреби" – саме так можна сформулювати основний принцип одного з найбільш сучасних і неординарних способів залучення інвестицій. Краудфандінг передбачає колективне фінансування проекту через онлайн платформу на будь-яких етапах розвитку вашої компанії. Проте він найбільш поширений і ефективний на початкових стадіях реалізації проекту в умовах обмеженості фінансових ресурсів.

Принцип функціонування краудфандінга досить простий. Існують онлайн платформи, такі як Kickstarter , GoFundMe , Fundable , RocketHub , на яких розміщується проект, встановлюється необхідна сума, а також кінцевий термін збору коштів. Кожна з платформ має свої правила розміщення і спосіб участі інвесторів у подальшій долі проекту: у формі зворотних і безповоротних інвестицій. У першому випадку інвестор має право отримати в проекті частину, еквівалентну розміру його внеску, у другому – його інвестиції, як правило, не мають на увазі повернення або отримання прибутку.

Що ж стосується обсягу інвестицій, які можна залучити за допомогою краудфандінга, то все залежить від потреб проекту і зацікавленості в ньому колективних інвесторів. За динамікою збору коштів, до того ж, можна визначити гіпотетичний успіх майбутнього проекту.

Варто, також, відзначити, що в 2012 році, згідно з дослідженням компанії Massolution, спеціалізовані платформи залучили $ 2,7 млрд. для більш, ніж одного мільйона проектів. Найбільшу кількість інвестицій отримали високотехнологічні проекти, що пропонують інноваційні рішення.

clip_image003

Венчурне інвестування

Венчурне інвестування також є способом залучення додаткових коштів для бізнесу, припускаючи фінансування високотехнологічних стартапів (як правило, у сфері IT) на різних стадіях розвитку. Найбільш популярним є інвестиції на ранніх стадіях запуску проекту також відомі як "посівні інвестиції". Велика ймовірність потенційних ризиків при даному виді інвестування легко компенсується у випадку удачі проекту.

Венчурне інвестування здійснюється у двох основних формах: через бізнес інкубатори / акселератори ( Techstars , TechNexus , DreamIt Ventures ) і через одиночних інвесторів, яких також прийнято називати "бізнес-ангелами" (Jim Breyer, Peter Thiel, Reid Hoffman). Основним критерієм для залучення капіталу, як правило, виступає інноваційність проекту. Тому, якщо вам необхідні гроші для закупівлі нового обладнання, то даний інструмент вам не підійде.

Якщо ви маєте намір розвивати високотехнологічний бізнес, і вам не вистачає на це коштів, але при цьому мається ідея і стратегія її реалізації, ви можете звернутися за фінансуванням в бизнес-инкубатор/акселератор, де у разі успішного проходження відбору, вам нададуть не лише фінансову, але і будь-яку технічну та консультаційну підтримку. Однак допомога ця не безкоштовна – ціна їй частка у вашій компанії, розмір якої обумовлюється заздалегідь згідно з правилами і процедурами, встановленими в бізнес інкубаторі / акселераторі або приватному венчурному фонді.
Механізми залучення додаткових інвестицій стали більш різноманітними і доступними.

Разом з тим, вони ускладнилися і набули нові форми, адаптація до яких є одним з найбільш істотних викликів для сучасного бізнесу. Таким чином, ефективність компаній сьогодні, істотно залежить від здатності знаходити баланс між класичними та інноваційними способами залучення інвестицій. Не

тільки високі фінансові показники, але і гнучкість інструментарію, поряд з відкритістю до динамічного розвитку є основоположними факторами успіху.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?