Новини світу кредитування та банківських послуг.

Альфа-Банк через Україну йде в ЄС

Збулася давня мрія батьків-засновників і ключових власників групи Альфа: повністю резідентіровать свій бізнес в країнах Старого Світу і звести до мінімуму будь який російський вплив на бізнес, будь то політичний, юридичний або навіть економічний.


Угода між італійською UniCredit Group і власником Альфа-Банку – голландською ABHH – безсумнівно, створила інформаційний фон січня. Але, як завжди, за безліччю аналітичних статей і псевдопатріотичних стогонів про експансію російського капіталу в Україні, непоміченим залишився один простий факт. Збулася давня мрія батьків-засновників і ключових власників групи Альфа: повністю резідентіровать свій бізнес в країнах Старого Світу і звести до мінімуму будь російський вплив на бізнес. Тому угода між ABH Holdings SA з UniCredit Group – лише спосіб євроінтеграції та отримання впливових покровителів на заході у вигляді акціонерів для окремо взятого російського бізнесу. А Укрсоцбанк для Альфи – не просто квиток в Стару Європу і вихід на глобальний фінансовий ринок за допомогою приєднання до однієї з найбільших у світі фінансових корпорацій з активами понад трильйон євро. Ця угода сформує новий ландшафт українського фінансового ринку.

Історія еміграції

Альфа-Банк вже досить давно обрав для себе європейське майбутнє. Компанією ABH Holdings SA з головним офісом в Люксембурзі володіють громадяни Ізраїлю Михайло Фрідман (36,47%) і Герман Хан (23,7%), а також громадяни РФ Петро Авен (13,76%), Олексій Кузьмичов (18,12% ), Андрій Косогов (4,08%).

Специфіка угоди АВВН з UniCredit Group полягає в тому, що вона була проведена без грошей шляхом обміну активами: італійці передають належні їм 99,8% пакета акцій в Укрсоцбанку російської «Альфа Груп» через материнську компанію банківського холдингу – ABH Holdings SA (ABHH). В обмін на українську «дочку» UniCredit Group отримує 9,9% знову випущених акцій ABHHoldings. Таким чином, одна з найбільших європейських фінансових груп стає акціонером усіх банків «Альфа-Групп». Це означає не тільки повноцінну європейську «прописку» фінансового конгломерату, але і подвійну підтримку з боку акціонерів у разі потреби. Якщо холдингу ABHH доведеться підтримувати свої українські активи грошима, то UniCredit, як акціонер холдингу, також зобов’язаний інвестувати гроші. Це лише підвищує гарантії стійкості всіх банків групи Альфа, а не тільки українського, оскільки розширює можливості фінансової підтримки.

Псевдопатріотичні стогони про захоплення українського ринку російським капіталом і про відхід європейського – теж сильно перебільшені. Аналітик банківського сектора групи ICU Михайло Демків нагадує, що кошти від UniCredit Group йшли в українську економіку не тільки безпосередньо через Укрсоцбанк. Деякі компанії отримували пряме кредитне фінансування від «мами» Укрсоцбанку UniCredit Bank Austria AG. Певною мірою, UniCredit Group залишиться в країні – у вигляді кредитів в українському банку. Також залишаються прямі кредити групи українським позичальникам, видані UniCredit Bank Austria AG. Згідно групової фінансової звітності, обсяг таких кредитів становить 400 млн. євро. Але, очевидно, операційний контроль за банком здійснюватимуть вже нові власники.

Раніше акціонери ABHHoldings вели переговори про можливість придбання іншої української «дочки» великої європейської фінансової групи Raiffeisen – Райффайзен Банку Аваль. Як і Укрсоцбанк, Райффайзен Банк Аваль теж давно розглядався як актив на продаж і Альфа почала переговори з Raiffeisen ще в 2013 році. З австрійцями обговорювався варіант, що Альфа-Груп стає міноритарним акціонером групи Raiffeisen, якій згодом передаються всі банківські активи Альфи.

Але, швидше за все, ситуація для Raiffeisen з його українською «дочкою» була не настільки критична. У той же час італійцям операція з продажу українського активу допоможе вирівняти власні показники. 

«У результаті підписання угоди і передачі українського активу у звітності групи UniCredit за IV квартал 2015 буде відображена одноразова стаття в розмірі 200 млн євро. Перевагою закриття угоди є скорочення ризикових активів », – йдеться в офіційному повідомленні UniCredit з приводу угоди. Анастасія Туюкова, старший аналітик інвесткомпанії Dragon Capital по банківському сектору, пояснила: це означає, що компанія понесе збиток на зазначену суму, але при цьому угода ніяк не відіб’ється на адекватності капіталу материнського банку, оскільки «призведе до зниження зважених на ризик активів».

Джерело: Мінфін

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?